Bilgisayar Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken 12 Önemli Özellik

Bilgisayar Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken 12 Önemli Özellik

Teknolojik aletleri satın alırken dikkat etmemiz gereken bazı özellikler vardır. Bilgisayar seçimi de çok dikkat edilmesi gereken unsurları içerir. Telefondan daha çok uzun ömürlü ve kullanışlı olmasını isteriz. Peki bunları hangi özelliklere dikkat ederek anlayabiliriz? İşte bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken özellikler…

1. Markanın Geçmişi

Bir marka sunmuş olduğu ürünlerin genelinde iyi bir izlenim veriyorsa o markaya daha çok güveniriz. Günümüzde en güvenilir markalar arasında başta Apple ve Samsung gelir. Bu markalardan alınan ürünler genellikle memnuniyetle sonuçlanır. Alacağınız bilgisayarın marka geçmişine ve kabul görünürlüğüne mutlaka dikkat edin.

2. Bilgisayarı Kullanım Amacı

Bir bilgisayar alırken onu hangi alanda kullanacağınız çok önemli bir kıstastır. Bilgisayarlar birçok farklı kategoride özelliklerini sunar. Oyun, yazılım geliştirme ya da daha farklı amaçlarla kullanılan bilgisayarlar amaca göre özelliklerini geliştirir. Bir oyun bilgisayarının daha yüksek ram’i olmasını beklersiniz. Bilgisayarı kullanma amacınız yazı yazmaksa daha düşük ram de sizi idare edebilir.

3. Fiyat/Performans

Fiyat/performans kıstası bir ürün alırken en çok öncelememiz gereken özelliktir. Size çok bir özellik sunmasa da fiyatı yüksek olan bir ürün almak yerine o özelliklere sahip daha düşük fiyatlı bir ürünü alabilirsiniz. Genellikle daha düşük fiyatlı olanın markası da farklı olabilir. Siz olabildiğince güvenilir markalar arasında karşılaştırma yapmaya çalışın.

4. Dizüstü/Masaüstü

Günümüzde daha çok dizüstü bilgisayarlar tercih edilir. Bunun nedenlerinden biri kafe ya da ofis gibi yerlere taşınılabilir olması ve her an işlerin oradan halledilebilmesidir. Özellikle öğrenciler de dizüstü bilgisayarları tercih ederler. Tercihinizin masaüstü mü dizüstü mü olacağına işlerinize göre karar vermeniz daha doğru olur.

5. Dizüstü Bilgisayarlar İçin Pil Ömrü

Bilgisayarınızı şarj ettikten sonra kaç saat o şarjla çalışabileceğiniz dikkat etmeniz gereken önemli bir özelliktir. Bazı yerlerde priz bulamayabilirsiniz. Alacağınız ürünün en azından 6 – 7 saat pil ömrüne sahip olmasına dikkat edin.

6. Aydınlatmalı Klavye

Özellikle gece çalışanlar için yeterince ışık alamadığınız bir yer olabilir. Aydınlatma klavye başta dikkat edilmeyen bir özellik olup o şekilde satılan dizüstü bilgisayarlar tercih edilmese de sonrasında çok ihtiyaç duyulan bir özellik olduğu fark edilir. Aydınlatmalı klavye olup olmadığına dikkat edin.

7. Bağlantı Özellikleri

Günümüzde çoğu bilgisayar bağlantı girişlerini tasarıma entegre etmemeye başladı. Özellikle Apple ürünlerinde sadece tek bir girişin olduğunu görebilirsiniz. Bu da şarj girişidir. Artık kulaklık girişi de mevcut değildir. Bunun için ekstra bir aparat alıp klasik dizüstü bilgisayar modelinde olan girişleri desteklemeniz gerekir. USB, kulaklık girişi, SD kart yuvası gibi girişleri bilgisayarda istiyorsanız mutlaka özelliklerine bakın ve dikkat edin.

8. Bilgisayarın Ağırlığı

Taşınılabilir dizüstü bilgisayarların hafif olması dikkat edilmesi gereken bir özelliktir. Gerek dışarıdaki darbelerden korumak gerekse daha güvenli taşımak için 1.5 – 2 kg arasında tercih edebilirsiniz.

9. Ram Özellikleri

Geçici bellek şeklinde tanımlanan ram, bilgisayarın anlık olarak işleme kapasitesini oluşturur. Örneğin siz oyun oynarken donmaların olmaması ya da bir şeyi araştırırken hızlı geçişlerin olması ram sayesindedir. Ram ne kadar yüksekse hız da o kadar yüksektir. Alacağınız bilgisayarın ramine mutlaka dikkat edin.

10. Depolama Alanı

Depolama alanı sizin bilgisayarınıza indireceğiniz uygulamaların da kaplayacağı bir alandır. Eğer oyun ya da üzerinde iş yapacağınız yüksek gb’lere sahip olan uygulamalar indirecekseniz depolama alanı da bunu karşılamalıdır. Kullanım alanınıza göre depolama alanına dikkat edin.

11. İşlemci

Bilgisayar seçimindeki bir diğer özellik işlemcidir. İlk olarak işlemcinin sizin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına bakmalısınız. Örneğin AMD oyunlara yönelik bir işlemci olarak bilinmektedir ve açılış süresi gibi bazı faydaları bulunmaktadır. İntel ise açılış süresi biraz daha geç ve modeline göre çeşitli alanlarda daha faydalıdır.

12. İşletim Sistemi

Bir dizüstü veya masaüstü bilgisayar alırken en önemli faktör kullanacağınız işletim sistemidir. Çoğu insan Windows’u kolay ve işlevsel bulur bazı insanlarda MacOS kullanmayı sevmektedir. Ancak, özellikle Windows kullanılan dizüstü bilgisayarlar işletim sistemi olup olmaması sizin tercihinize bağlıdır ve çoğunda işletim sistemi bulunmaz yani freedos’dur. Bu sebepten alacağınız bilgisayara bir işletim sistemi kurmakla uğraşmak istemezseniz freedos bilgisayarları tercih etmemelisiniz.

Tüm bu özelliklere dikkat ederek bilgisayar alabilirsiniz. Kullanacağınız alan hepsinden önemlidir. Ona göre tercih etmeye çalışırsanız memnun kalırsınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al