İstenmeyen Numaraları Engellemek İçin 4 Farklı Yol (Tüm Cihazlar)

İstenmeyen Numaraları Engellemek İçin 4 Farklı Yol (Tüm Cihazlar)

Reklam veya anket içerikli aramalar sebebiyle insanların günlük akışını bozan ve telefonunu meşgul eden numaralar bulunmaktadır. 0850 kodu ile başlayan bu numaraların ısrarcı aramaları zaman zaman telefonunuzun meşguliyet oranını artırabilir. Bu tarz numaralar için numara engelleme yollarını kullanmak isteyebilirsiniz. Çünkü çağrıya cevap verilmediğinde sürekli arama özelliği ile tekrar tekrar arayan yazılımlar üzerinden insanları telefonu açmaya mecbur bırakan firmalar bulunmaktadır.

Bu sebeplerden ötürü aldıkları aramaları sürekli meşgule vermek zorunda kalan insanlar hem vakit hem de enerji kaybetmektedir. Ancak bu sorunun basit çözümleri bulunmaktadır. 0850’li numara engelleme metodları kullanılan cihazlara bağlı olarak farklılık gösterebilir. Her telefon numarası için numara engellemek isteyenlere 4 farklı yöntem sunduk…

1. Manuel Olarak Engelleme

İstenmeyen çağlı kategorisindeki tüm numaralara uygulayabileceğiniz bu yöntem 0850 kodlu spam aramalar için de kullanılabilir. Telefonunuzun ayarlar bölümünden aramaları yönet seçeneği ile manuel olarak sizi aramasını istemediğiniz türden numara engelleme işlemi sağlayabilirsiniz.. Aynı işlemi arama kaydı bölümünden sizi aramış olan numaraya tıklayarak da gerçekleştirmeniz mümkündür.

2. Seçici Arama Engelleme Uygulamaları

Reklam, anket veya spam içerek aramalar için kullanılan arama yöntemlerinde birden fazla hat kullanıldığından, manuel olarak sizi arayanı engellediğinizde farklı hat üzerinden aranma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu nedenle tek tek numara engelleme işlemi yapmak yerine uygulamalar sayesinde kodunu girdiğiniz ve sizi aramasını istemediğiniz tüm numaraları engelleyebilirsiniz. Böylece telefonunuzu meşgul eden bu aramalarla hiçbir şekilde muhatap olmanız gerekmez. F-droid, Phone By Google gibi uygulamalar sayesinde 0850’li kodları kara listeye ekleyerek tüm rahatsız edici aramalardan kurtulabilirsiniz.

3. Seçici Arama Engelleme Uygulamaları (IOS)

İşletim sistemi bakımından uyumlu olması gereken arama engelleyici uygulamalar IOS için şu şekildedir; Call Protect, Call Range. IOS uyumlu bu uygulamalar sayesinde aranmak istemediğiniz tüm numaraları engelleme işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca IOS kullanımından mesaj engelleme sistemi bulunmayan modeller için aydı uygulamaların SMS engelleme hizmeti de bulunmaktadır. Yani mesaj almak istemediğiniz numaralar da artık telefonunuzu meşgul edemeyeceklerdir. Reklam, anket vb. ilgilenmediğiniz konuları mesaj olarak da dayatan hatlar için oldukça kullanışlı uygulamalardır.

4. Her İki İşletim Sistemi İçin Uyumlu Uygulamalar

Arama engelleme uygulamaları arasında en çok tercih edilen ve her işletim sistemi için uygun olan uygulama Calls Blacklist uygulamasıdır. Aynı anda SMS engelleme işlemi de yapabileceğiniz bu uygulama sayesinde sizi aramasını istemediğiniz numaraları kara listeye ekleyebilirsiniz.

Yalnızca telefon meşguliyeti bakımından değil, güvenlik açısından da risk oluşturan 0850’li hat aramaları önlem alınması gereken bir husustur. Son dönemde birçok dolandırıcılık veya kişisel bilgi çalma girişiminin gerçekleştirildiği bu hatlar güvenli değildir. Bu sebeple engelleme uygulamaları aracılığıyla ya da manuel numara engelleme işlemi ile bu hatların sizi aramasını durdurmanızda fayda vardır. Bu sayede hem sizi arayanların ulaşmasına engel olan bu meşguliyeti ortadan kaldırabilir hem de güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.