Sponsorlu

 


Teknoloji Haberleri 

Atamıza Tüm Dünyada Yapılan Yorumları Yutkunarak Okuyacaksınız

Atamıza Tüm Dünyada Yapılan Yorumları Yutkunarak Okuyacaksınız

Ulu önder, baş komutan Mustafa Kemal Atatürk’e bildiğiniz üzere dünyada saygı duyan tek millet biz değiliz. Az çok tarih bilen bir çok millet Mustafa Kemal Atatürk’e saygı duymaktadır. Tabii bu şuan ki durumumuz için geçerli. Eskiden sadece milletler değil o milletlerin saygı değer insanları da Atatürk’e duydukları saygıyı bir şekilde anlatmışlar.

O zamanlarda Amerika, Almanya, İngiltere, Fransa, Çin ve Mısır gibi bir çok ülke tarafından mektup ve gazete gibi bir çok unsur ile  Mustafa Kemal Atatürk’e saygılarını ifade etmişler. Bizde bu içeriğimizde Mustafa Kemal Atatürk’e tüm dünyada yapılan yorumlar listesi derledik. Dilerseniz Dünyanın en büyük devletleri, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük lideri Atatürk’e neler demiş görelim.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Çağımızın en büyük liderlerinden biri olan bir asker – devlet adamıydı. Türkiye’nin dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında haklı yerini almasını sağladı. Türklere, bir milletin büyüklüğünün temel taşı olan Türklere özgüven ve dayanıklılık hissi verdi. Atatürk’ün sadık dostlarından biri olmaktan gurur duyuyorum. 

General Douglas MACARTHUR, Uzak Doğu Kuvvetleri Komutanı, ABD


Kemal Atatürk’ün kalıcı anma tesisiyle bağlantılı olarak, Türkiye’ye tebriklerimi sunmaktan gurur duyuyorum. Gösterdiği derste ilerleyen büyük ülkeniz çok önemli başarılar elde etti. Atatürk’ün anısını, ilerlemenin mimarı ve Türk birliğini anmak için düzenlenen bu tören, dünyadaki özgür halklara ilham kaynağı olan bir kişiye çok uygun bir saygıdır.

Dwight D. Eisenhower, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı 


Sovyetler Birliği’nin Dışişleri Bakanı Litvinov ile yaptığı görüşmede, kendisine, Avrupa’nın en değerli ve olağanüstü devlet adamlarından kim olduğunu sordum. Dünyadaki en değerli ve ilginç liderin, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk olduğunu söyledi.

Franklin D. ROOSEVELT (ABD Başkanı, 1928) 


Benim üzüntüm şu ki, bu büyük insanla tanışmak için güçlü dileğimi yerine getirmek artık mümkün değil.

Franklin D. ROOSEVELT (ABD Başkanı, 10 Kasım 1963)


Savaş sonrası dönemin en yetenekli liderlerinden biri.

New York Times


Dünyanın sahnesinden tarihin en özenli ve çekici adamlarından birini geçti.

Chicago Tribünü


Onun insanları kucaklayan, olağanüstü bir liderlik gücü vardı. O uyanık, enerjik ve zeki.

Gladys Baker (Muhabir)


İNGİLTERE

Savaş sırasında Türkiye’yi kurtarıp Türk milletini canlandırmış olan Atatürk’ün ölümü, ülkesi için sadece bir kayıp değil, aynı zamanda Avrupa için de büyük bir kayıptır. Tüm sınıflardan insanların döktüğü samimi gözyaşları, bu büyük insanın – modern Türkiye’nin babası – gerçek yansımasından başka bir şey değildir. 

Tüm insan sınıfları tarafından ondan sonra dökülen içten gözyaşları, bu büyük kahraman ve modern Türkiye’nin Ata’sına uygun bir tezahürden başka bir şey değildir.

Winston CHURCHILL, Birleşik Krallık Başbakanı (1938)


Yüzyıllarda dahi çok nadir insanlarla tanışıyoruz. Bu yüzyılda, büyük bir dehasının Türk milletine ait olması o kadar şanssız. 

Yüzyıllar nadiren deha üretirler. Bu kötü şansa bak, çağımızın büyük dehası Türk milletine verildi.

D. Lloyd George, İngiltere Başbakanı


Bundan 50 yıl önce Mustafa Kemal’in adını seçkin bir Türk Komutanı olarak duyduk. Daha sonra, barışı tesis ederek, bir devlet adamı olarak karakterlerini ortaya koyma ve büyük ulusal liderlerden biri olma şansını yakaladı, tarihin en önemli rütbelerinden birini kazandı. Bu cesur ve kahramanca askere saygı duyduğunu ve modern Türkiye’nin gerçek babasının övgü ve şükranla hatırlıyoruz. 

Sir Alexander Douglas-Home, İngiltere Başbakanı


Atatürk, tarih boyunca yaşamış ve ölen en büyük devlet adamlarından biriydi. Hiç bir zaman içinde yaşadığı dönemde, geleceği görecekti ve buna göre bir görev yürütecekti.

Lord Patrick Kinross 


Atatürk, savaş sonrası dönemin önde gelen devlet adamlarından biridir. Kendi başına bir sınıf oluşturdu ve her noktadan eşsizdi. 

Fortnightly 


Çağımızda hiçbir isim, Atatürk’ün yaptığı gibi büyük bir saygı yaratmamıştır.

Observer


Bir önceki neslin görmediği bir özgürlük ve güven dolu yaşamı garanti altına aldı. Başarıları Türkiye’yi bir Avrupa devleti haline getirdi ve Yakın Doğu’nun tarihini değiştirdi. 

Times Journal 


Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Kemal Atatürk, kişide diğer liderlerde görmediğimiz şu değerli nitelikleri somutlaştırdı: alçakgönüllülük, yetkinlik ve başarı. 

Truth Dergisi


Atatürk, Türk Halkının ruhunda bir Türk Bayrağı gibi sallanan bir kafaydı. 

Daily Telegraph 


Herhangi bir olayı derinlemesine kavramak için, bir çıkış yolu görüldüğünde anında eyleme geçme gücü, otantik otoritesinin ana kaynaklarından biridir (1923). 

Grace Ellison (Gazeteci)


ALMANYA

Almanya, Atatürk’ün çalışmaları ve mücadelesi ile hayret ediyor. Onun içinde, tarihi anıtını, özgürlüğü seven bütün insanlar için bir sembol olarak kalabilecek güçlü bir figür.

Berlin, Alman Ajansı 


Kişisel çıkarlardan ve zaferden sonra gelen basit bir diktatör değil, gelecek nesiller için sağlam bir temel oluşturmaya çalışan bir kahraman.

Prof Walter L. WRIGHT Jr. 


Bu acılı dünyada huzur ve sağlığa kavuşmak isteyen, insanoğlunun sadece maddi değil, aynı zamanda ahlaki açıdan da gelişmesini isteyenler, örnek vermek ve Atatürk’ün galvaniz ve kursu üzerine kafa yormak zorundadır.

Profesör Herbert Melzig (Tarihçi) 


İnsanlarına, insanlığa ve dünyaya olan sevgisini sürdüren Atatürk, bir deha yaratmanın dünyaya heyecan verici bir aşamasını sergiliyor.

Herbert Melzig


FRANSA

Atatürk’ün ölümünün 25. yılı nedeniyle, Türk ulusunun Fransız ulusuna hissettiği sadık dostluk duygularını ifade etmek istiyorum. Bugün, Türk tarihi, Batı ve Avrupa tarihinin her zamankinden daha da fazla birlik. Atatürk’ün bu yönde çabaları sonuçsuz kalmadı. Yüzlerce yılı aşan ülkelerimiz arasındaki dostluk, bu gelişmenin temelini oluşturdu. 

Charles de GAULLE, Fransa Başkanı


Eski Osmanlı İmparatorluğu bir yanılsama gibi kaybolurken, ulusal Türk Devletinin kuruluşu bu dönemin en etkileyici başarısıdır. Mustafa Kemal, anıtsal bir eser ortaya koymuştur. Atatürk’ün parlak başarısı tüm koloniler için bir örnek olmuştur.

Maurice Baumant (Profesör) 


Harika bir adamdı… Politik bir dahiydi. 

Excelsior Journal 


Dünyanın en modern, en büyük figürlerinden biri. 

Le Jour-Echo de Paris 


Bütün milletlere en sadık olan Türkler, Atatürk’ün ulusun kurtarıcısı olduğunu asla unutmaz. 

Noell Roger Journal 


Bugün yüzyıllar önce Avrupalıları korkutmuş olan Türkler, bu büyük ustanın yanında güçlü ve enerjik bir Türkiye ile ayakta duruyorlar.

Pierre Dominique (Gazeteci) 


Yüzyıllara asılan adam!

Fransa, Paris medyası 


Atatürk’ün başardığı çalışma, akıllı ve barışçıl yöntemlerle insanlık tarihinde izler bırakacaktır.

Albert LEBRUN (Fransa Başkanı) 


Tüm gerçek sıraların kaldırıldığı bir ülkede, bu adam bütün safları kazanmıştır. O ülkede, en saygın isim ona verildi.

Marcel Sauvage (Gazeteci) 


Bu, insanlığa test edilmemiş felsefenin bir örneği olarak sunulabilir. Atatürk, on yıl içinde yüzlerce yıl sürecek işler yaptı.

Gerrad Tongas (Yazar) 


Atatürk birkaç yıl içinde bir ulusun modernleşmesinin mucize olmadığını gösterdi.

Paris-Le Temps 


AFGANİSTAN

Türkiye için sadece büyük bir adam değildi, aynı zamanda Doğu Halkı için de büyük bir liderdi.

Emanullah HAN (Afgan Kral)


ALBANİA

Türk Halkı yas tutuyor çünkü Yeni Türkiye’yi yaratan eşsiz şefi kaybettiler.

Stipsi Dergisi


AVUSTURULYA

Harika fikirlere sahip bir adamdı, bir devlet mimarıydı.

Neue Freie Presse, Viyana 


BELÇİKA

Bu kadar kısa sürede halkına bu büyüklükte hizmet eden tek devlet adamı Atatürk.

Libre Belgique Dergisi


BULGARİSTAN

Yeni Türkiye Babası’nın başardığı gibi, hiçbir ülke kökten güçlü ve hızlı bir modernleşme hareketine ulaşmadı.

Bulgar Dness Dergisi


ÇİN

Atatürk, tüm Asya kıtasının bir büyüğü ve babasıdır.

Çin Basını


Mustafa Kemal, yeni bir Türkiye’nin kalbi. Yıpranmış bir milletten güçlü bir yeni ülke kurdu ve eşsiz karakteri ve enerjisi ile herkesin saygısını ve güvenini kazandı.

Ma Shao-Cheng (Yazar)


Tarihin bir kalbi varsa, kesinlikle Mustafa Kemal’i kıskanırdı .

Tchang Yang Yee Pan Gazetesi, 1958


MISIR

Dönemin belki de tüm tarihinin en sıra dışı insanlarından biriydi. 

Mısır dergisi


FİNLANDİYA

Atatürk, savaş sonrası tarihin en önemli figürlerinden biri olan olağanüstü yetenekli bir devlet adamıydı.

Hufvud Stadbladet Dergisi


HİNDİSTAN

Kemal Atatürk ya da Kemal Paşa, o zamanlarda tanıdığımız isim, gençlik dönemlerimde kahramanımdı. Büyük reformlarını okurken çok hareket ettim. Atatürk’ün Türkiye’yi modernize etme yönündeki çabalarını büyük övgü ile karşıladım. Dinamizmi, esrarengizliği ve yorgunluğun farkında olmaması, insanlar üzerinde büyük bir etki yarattı. O, modern çağın yapımcılarından biriydi. Onun en büyük hayranları arasında olmaya devam ediyorum. 

Jawaharlal Nehru, Hindistan Başbakanı


Dünyanın gördüğü en büyük adamlardan biri.

Star of India


Atatürk sadece Türk halkının lideri değildi, aynı zamanda özgürlüğü için savaşan tüm insanların lideriydi. Direktifleri altında, özgürlüğünü kazandın. Biz de özgürlüğümüzü kazanmak için o rotayı takip ettik.

Bayan Sucheta KRIPALANI (Hindistan Parlamentosu Heyeti Başkanı)


İRAN

Atatürk gibi insanlar sadece bir kuşak için doğmaz, sadece bir dönem için doğmazlar. Onlar, liderleri ile insanlar üzerinde yüzyıllar boyunca hüküm sürecek kişilerdir.

Tahran Gazetesi 


Atatürk, kahraman bir halkın büyük şefi olarak kalmadı. Aynı zamanda insanlığın en büyük çocuğu oldu.

İran Dergisi


İSRAİL

Dünya’da çağımızın en dikkat çeken adamını kaybetti.

Filistin sonrası 


Kuşkusuz Mustafa Kemal Atatürk, 20. Yüzyılda ve savaştan önce en büyük devlet adamlarından biridir; Başka hiç kimsenin bilmediği cesur ve büyük bir reformist oldu.

Ben GURION (İsrail Başbakanı 1963)


PAKİSTAN

Kemal Atatürk, bu yüzyılın en büyük liderlerinden sadece biri değildir. Pakistan’dayız onu yaşayan ve ölen bütün zamanların en büyük adamlarından biri olarak görürüz. O sadece ülkenizin sevgili lideri değil. Dünyadaki bütün Müslümanlar, sevgi ve hayranlık duygularıyla gözlerini ona çevirmişlerdir. 

Muhammed Ayub Khan, Pakistan Başkanı


İSVEÇ

O olmasaydı, modern Türkiye olmazdı. Onun sayesinde Türkler olağanüstü çalışmalarını takip edecek ve dünyadaki hâlihazırdaki onurlarını daha da yükselteceklerdir.

Nya Dağligt ​​Dergisi


İSVİÇRE

Kafamı, Türkiye’yi yaratan tarihimizin bu En Büyük İnsanı’na derin saygılarımla selamlıyorum. 

Profesör Morrf 


O sadece bir asker değil, aynı zamanda yüzyılımızın bir daha asla göremeyeceği bir dahi. 

Profesör Sekretan


İTALYA

Halkının mutlak güveniyle hayatının sonuna kadar yarattığı bir devletin başında, bu görkemli komutanın kişiliği, eşsiz bir karakterin örneğidir.

CC SFORZA 


Üstün iradesi, tükenmez cesareti ve eşsiz anlayışı ile rakiplerini dizlerine çöktürdü. Üç yıl içinde erdemi ve ciddiyeti, ülkesine sadece bir askeri değil, aynı zamanda tam ve tatmin edici bir siyasi zafer de getirdi. 

F. Perrone Di San Martino (Yazar) 


Atatürk’ün ölümü ile Yakın Doğu’nun gelişmesinde birincil unsur olan son derece güçlü bir figür hayatını kaybetti. 

Tribuna Dergisi


JAPONYA

Kafa karıştırıcı ve çekici bir insan. Bir asker ve devlet adamı kadar büyük. 

The Japan Times


Küçük Asya’nın bir yüzyıldan beri öne sürdükleri en büyük lider. 

Japonya Chronicle


Atatürk’ün din ve siyaseti birbirinden ayırarak ve Türk Dil Reformlarını gerçekleştirerek Türk toplumunun modernleşmesini sağlamaya yönelik çabalarında Atatürk’e büyük bir hayranlık duyuyoruz. 

Hayato Ikeda, Japonya Başbakanı


LEBANON

Büyük adamlar kuşakların başında. Türk Halkının başındaki büyük ve deha Atatürk, siyasi ve savaş alanlarında büyük ve vatansever bir adamdı.

KERAMA (Lübnan Başbakanı, 10 Kasım 1963) 


Kelimenin tam anlamıyla, yapıcı ve yaratıcı bir lider olarak Atatürk, dünya haritasındaki ülkesine tamamen yeni bir sınır çizmiştir.

L’Orient Dergisi (1938) 


Atatürk, dünyanın ortaya koyduğu nadir dehalardan biridir. Tarihin tamamını değiştirdi. 

Bir Nahar Dergisi (1938)


MACARİSTAN

Atatürk, asrımızda, “yapamayacağımız bir şey yok” tarihi gerçeğini ispatlayan ilk insan olmuştur.

Esti Ujsag.Magjar 


Türkiye’yi bir arı kovanına ve tüm Türklere bal için özenli arılara benzetiyorum. Efendilerinin etrafında toplanmaya çalışan arılar gibi, tüm Türk Halkı büyük deha Mustafa Kemal’in etrafında toplandı. 

Profesör M. Zaajti Franes


HOLLANDA

Zamanımızda, Türkiye’yi ileri görüşlü ve cesur politik, sosyal ve ekonomik reformlarla çağdaş bir cumhuriyet olarak bugünkü statüsüne getiren Atatürk’dür. Aynı zamanda, Türkiye’nin bugün Avrupa Ekonomik Topluluğuna girme gücüne sahip olmasını sağlayacak modern ekonominin temelini hazırlamıştı. 

Joseph Luns, Dışişleri Bakanı, Hollanda


NORVEÇ

Atatürk, tarihinin ülkesinin en büyük adamlarından biri olarak kalacaktır. Le Morgen Bladet Dergisi


PAKİSTAN

Kemal Atatürk, bu yüzyılın en büyük adamlarından sadece biri değildir. Pakistan’da, onu tüm dönemlerin en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz. Askeri bir deha, doğuştan bir lider ve büyük bir vatansever.

Eyüp HAN (Pakistan Başkanı) 


Liderlerinizin birçok tarihi savaş alanında sömürgeleri; Devrimizin ilerleyişi; Büyük Atatürk’ün yükselişi ve kariyeri, milletinin büyük devletçiliği tarafından canlandırılması, cesaret ve tüm bu heyecan verici olayların Pakistan halkı tarafından iyi bilinir.

Muhammed Ali Cinnah (4 Mart 1948) 


Özümüz solgun bir kıvılcım olduğunda, görünüşüyle, dünyayı aydınlatan ve saran bir güneşe dönüştük. 

İkbal (Pakistan Ulusal Şairi)


POLONYA

Yaratıcı ve canlı vatanseverliğinin harekete geçtiği sadece bir alan yok. 

Gazeta Polska


ROMANYA

Atatürk, tarihte bir deha organizatörü, bir halkın mucizesi yaratan hükümdarı ve ülkesinin kurtarıcısı olarak kalacaktır. 

Bağımsızlık Romanine Dergisi (12 Kasım 1938) 


Atatürk, uçurumun kenarından sarsılmaz bir halkı kurtarmış olan yöneticiler arasında ilk sırada yer alır, onları güçlendirir ve yeniden diriltti. 

Timpul Dergisi (12 Kasım 1938)


RUSYA

Şöhretli bir cumhurbaşkanının egemenliği tüm dünyada yayılmış, herkesin sevgisini ve saygısını çekmiş ve yeni bir ulusal yapı oluşturmuş olan büyük Türk halkının bağımsızlığını devam ettirerek güçlenmiştir.

Sovyet Başbakanı KALININ 


SURİYE

Ülkesini belirli bir parçalamadan kurtararak, gemiyi güvenli bir limana getirdikten sonra, halkından bir taht istemedi. O, kelimenin tam anlamıyla, bir adam, eşsiz bir deha, bir kahraman asker ve bir politikacıydı …

Elifba Journal 

 

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

tiktok izlenme hilesi - deneme bonusu - deneme bonusu - deneme bonusu - deneme bonusu veren siteler - deneme bonusu - Instagram takipçi satın al - finans platformu - güncel haberler - girişimci olmak