Çocukların İzlerken Büyük Keyif Alacağı 20 Animasyon ve Çizgi Film Önerisi

Çocukların İzlerken Büyük Keyif Alacağı 20 Animasyon ve Çizgi Film Önerisi

Çocuk filmleri: Çocukken bizlerin izlediği, izlerken büyüdüğü birçok film vardır. Bu filmlerden çocukken izlediğimizde almamız gereken mesajları alamamış olsak da şimdi izlediğimizde aslında ne güzel mesajlarla büyümüşüz diyebilmekteyiz. Çocuk filmleri konusunda en önemli husus da budur zaten, hayatımızın temellerini oluşturan animasyon filmleri veya çizgi filmler hayata bakış açımızı olumlu anlamda etkilemektedir.

Tabi bu animasyon ve çizgi filmleri sadece çocukken izlenmez, günümüzde hala bu tarz çocuk filmleri olarak bilinen ve konuları özünde daha sıradan anlatan yapımlar 20-30 yaşları arasındaki insanlar tarafından da sıklıkla izlenmektedir. Bu içeriğimde sizlerle birlikte hem çocukların izleyerek büyüyeceği ‘çocuk sinema filmleri’ hem de sizin de onlarla birlikte izleyip çocukluğunuza döneceğiniz çizgi filmleri derledim. Şimdiden iyi seyirler dilerim.

1. Kayıp Balık Nemo

Çocuk filmleri arasında yer alan önemli bir film Kayıp Balık Nemo’dur. Suda yaşayan sevimli balıkların sevimli ve dokunaklı hallerinin anlatıldığı filmde küçük bir balık vardır. Bu küçük balığın ismi Nemo’dur. Nemo’nun başından geçen maceraları ele alan bir filmdir. Nemo’nun başına birçok şanssızlıklar gelecektir ve babası da onunla birlikte tehlikeli yolculuğa çıkar. Animasyon türünün en yaratıcı filmlerinden birisidir.

2. Buz Devri

Macera ve komedi türünde bir film olmaktadır. Buzul çağında korkunç ve ıssız bir dünyada tek başlarına kalan hayvanları ve ayakta kalma yollarını anlatan bir filmdir. Tüylü olan bir mamut, dişli bir kaplan ve bir rakun bir araya gelmişlerdir. Birbirinden farklı türlere sahip olan bu 3 hayvanın amacı ise, buldukları küçük bir bebeği insanlara ulaştırmak ve o bebeğin hayatını kurtarmaktır.Aile ile izlenecek veya çocukların izleyebileceğifilmler içinde oldukça keyifli vakit geçireceğiniz bir filmdir.

3. Vol-i

Fantastik ve bilim kurgu filmi olan Vol-i, uzak bir gelecekte geçen fantastik bir filmdir. İnsanoğlu aşırı çevre kirliliği sebebiyle dünyayı terk ederek başka bir gezegene geçmiştir ve başka bir gezegende yaşamaya başlarken burada sevimli bir robot bulunur. Bu robotun ismi de Vol-i’dir. Robotun görevi çöplerle çevrili olan Dünya’yı temizlemektir. Voli robotunun yalnızlığı başka bir robot olan Eva ile son bulur. İki robotun ilişkisi ve ayakta kalma hikayeleri filmde yer almaktadır. Oscar ödüllü bir filmdir. Ayrıca, bilim kurgu filmi olarak kabul edilmektedir.

4. Güzel ve Çirkin

Fantezi gerilim filmidir. Çocuklar için animasyon filmleri listemizin içinde yer alan filmin konusu yaşlı bir dilenci genç bir prensese gül vererek bir gece konaklayacak yer istemektedir. Prens dilenci reddedince dilenci prensi lanetler ve onu çirkin bir yaratığa çevirir.

5. Aslan Kral

Drama ve müzikal türü bir filmdir. Vahşi Avrupa’da yeni doğan bir aslanın hikayesi anlatılır. Simba, kötü hayvanlarla ormanlarda birçok şey öğrenecek ve onlarla birlikte büyüyecektir. Simba’nın sorunları çözme yeteneği, sorumluluklarını üstlenme becerisi Orman’ın yeni kurallarını belirlemektedir.

6. Arabalar

Spor ve macera filmidir. Piston kupası için yola çıkan bir yarış arabasının bir kasabada kaza geçirerek bir kasabada bulunması ve kasabadaki hayatı, gerçek arkadaşlık ve sevgiyi anlatan bir filmdir

7. Oyuncak Hikayesi

Fantastik ve macera filmi olan Oyuncak Hikayesi çocuk filmleri kapsamındadır. Filmde Andy adında çocuk oyuncak koleksiyonu yapmayı seven ve oyuncaklarını çok seven ve çok değer veren bir çocuktur. Fakat, Andy olmadığı zaman oyuncaklar kovboy Budin’in liderliğinde canlanır.

8. Shrek

Fantastik ve macera filmi türüdür. Korkutucu bir görünüme sahip olan Shrek, yeşil ve devasa bir görünümdedir. Shrek ile güzel olan prenses arasındaki duygusal bir ilişki anlatılmaktadır.

9. Ratatuy

Fantastik ve drama filmidir.  Şişman olan fare yemekleri çok sevdiği için tek bir hayali vardır. Bu hayali aşçı olmaktır. Bu hayali gerçekleştirmek için Paris’e gider.  Gösterime girmiş olduğun yıl en iyi animasyon film Oscar’ını kazanan bir filmdir.

10 Yukarı Bak

Yukarı bak fantezi, komedi ve drama filmi olmaktadır. İki çocuğun yolları kesişir. Yıllarca iki arkadaşın tatlı hikayeleri anlatılmaktadır. Çocukların izleyebileceği en iyi çizgi filmler listemizde Yukarıya Bak’a yer vermeseydik olmazdı.

11. Küçük Deniz Kızı

Ariel bir gün rüyalarında gördüğü presle tanışmanın hayallerini kuran bir deniz kızıdır. Bu hayalini gerçekleştirmede kararlı olan Ariel kötü cadı Ursula ile anlaşma yapar. Anlaşmanın ardından Ariel hiç beklemediği bir dünya ve maceraya atılır. Özellikle de kız çocukların bayılarak izleyeceği bir animasyondur.

12. Çılgın Hırsız

Gru kafası karışık ve kötü yürekli bir kişidir. Lakin bir gün üç yetim Gru’ya kalır ve bu üç yetim sayesinde Gru’nun hiç fark edilmemiş yönleri keşfedilmeye başlar. Gru bir yandan sinsi kötülük planlarını yapmaya çalışırken bir yandan da üç kızla uğraşır. Tatlı, sempatik ve komikliklerle dolu bir animasyondur.

13.  Mulan

Büyük Hun İmparatorluğu’nun güçlü ve hazırlıklı askerleri Çin’e merhametsiz bir şekilde hücum etmektedir. Çin ülkesini korumak için ülke geneline her yaştan erkeğin askerlik yapmaya gitmesi gerektiğini söyler ve Mulan; yaşlı ve hasta babasına bunu yaptıramayacağını düşünerek kendisini erkek gibi gösterip savaşa gider. Bir kadının neler yapabileceğini anlatan kusursuz bir animasyondur.

14. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin Serisi

Köy şefinin tuhaf oğlu Hiccup, icat ettiği tuhaf bir makine ile ejderha avlamaya gider ama karşılaştığı nadir türde ejderha ile arasında bir şekilde bir bağ oluşur. Bu bağ onları birbirinden benzersiz maceralara yollar. Sadakat, dostluk temalarını en iyi yansıtan animasyonlardan birisidir.

15. Sevimli Canavarlar

Canavarlar Dünyası isimli, kendilerine ait bir dünyada yaşayan ve yaşayabilmek için insanlara ihtiyaç duyan ilginç ve sevimli canavarların evreninde geçmektedir. Bu canavarlar küçük çocukları ve hatta yetişkinleri korkutarak çığlıkları ile enerji elde etmektedirler ve bir gün Dünya’da canavarlar evrenine gelen küçük bir kız her şeyi ters düz eder. Küçük kızın sevimli anlarından tutun, canavarların küçük kız için mücadele edişine kadar her şey kusursuz bir şekilde işlenmektedir. Severek izleyeceğinize eminim.

16. Karmakarışık

Rapunzel üvey annesi tarafından bir kulede esir alınır ve Rapunzel’in kurtuluş yolu şehrin eşkiyası Flynn’dir. İkili kuleden ayrılmasıyla birlikte büyük bir maceraya atılırlar. Kız çocukların severek izleyeceği bir animasyondur.

17. Altı Süper Kahraman

Oldukça zeki bir robot tasarımcısı olan Hiro kendisini bir anda suç örgütünün içerisinde bulur. Kötü adamların amacı yüksek teknolojili San Fransokyo kentini yok etmektir. En yakın arkadaşı Baymax ile şehri kurtarmak için bir gönüllüler ordusuna katılırlar ve macera burada başlar.
Aksiyonu bol olan bir animasyondur ve her yaşta olursanız olun sevebileceğiniz bir animasyondur.

18. Ters Yüz

Küçük bir çocuğun hikayesini anlatmaktadır. Riley için hayat, babasının başka bir şehirde yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Riley’in zihninin içinde yaşayan, ona günlük hayatında tavsiyeler veren duyguları bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır. Çocuğunuzun duyguları öğrenmesinde ve öğrenirken de eğlenmesine neden olacak olan bir animasyon.

19. İnanılmaz Aile

Kötülüklerle mücadele eden ve insanları kötücül şeylerden korumaya çalışan Bob, dünya üzerinde meşhur olmuş olan bir kahramandır. Bir süre sonra bu yoğun hayatından yorularak emekliye ayrılır ve ailesi ile mutlu mesut bir hayat sürmeye başlar. Ama bu durum o kadar da uzun sürmez. Devamlılığını sürekli bekleyeceğiniz, aksiyonlu ve eğlenceli bir animasyon filmidir. Kız erkek demeden birçok kitleye de hitap etmektedir.

20. Karlar Ülkesi

Karlar Kraliçesi’nin laneti ile sonsuza dek sürecek olan bir kış mevsimine mahkum olmuş bir krallık bulunmaktadır. Bu krallıkta yaşayan iyi kalpli Anna, ablası olan Karlar Kraliçesi’ni bulup laneti sona erdirmesini sağlayacak ve krallığın eski güzel günlerini tekrar yaşatacaktır. Anna’nın çıkmış olduğu bu zorlu macerada fantastik evreni en güzel şekilde işleyen bir animasyondur. Özellikle de kız çocuklarının bayılarak izleyeceğine eminim.

YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

  1. Özlem dedi ki:

    Çocuk değiliz ama çocuk filmi izliyoruz. Teşekkürler 🙂