Akdeniz’de Facia! 74 Mülteci Öldü

Akdeniz’de Facia! 74 Mülteci Öldü

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Akdeniz’de, Libya açıklarında bir gemide meydana gelen arıza sonucu en az 74 düzensiz göçmenin boğulduğunu açıkladı.  BM’nin göç örgütü IOM’den yapılan yazılı açıklamada, deniz kazasının ülkenin liman kenti Al Khums açıklarında meydana geldiği ifade edildi. Teknenin aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 120’den fazla kişiyi taşıdığı belirtildi.

Açıklamada, “Kazada en az 74 düzensiz göçmen yaşamını yitirdi. Balıkçıklar ve sahil güvenlik ekipleri, kurtarılan 47 kişiyi kıyıya getirdi. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Şimdiye kadar 31 cesede ulaşıldı” ifadelerine yer verildi.

BİR AYDA 8 KAZA MEYDANA GELDİ

IOM’un açıklamasında son iki günde yaşanan deniz kazalarına da yer verildi. Orta Akdeniz’de iki teknenin alabora olmasının ardından 2’si çocuk olmak üzere en az 19 kişi boğuldu. Şu anda aynı rotada faaliyet gösteren “Open Arms” gemisi, üç operasyonda 200’den fazla kişiyi kurtardı.  1 Ekim’den bu yana Orta Akdeniz’de en az 8 deniz kazası meydana geldi.

IOM Libya Direktörü Federico Soda, kazaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Binlerce savunmasız insan hem denizde hem de karada bu eylemsizliğin bedelini ödemeye devam ediyor ” diye konuştu. IOM verilerine göre, bu yıl Akdeniz üzerinden Avrupa kıyılarına ulaşmaya çalışan en az 900 düzensiz göçmen boğuldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.