Akademisyen Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazandırır?

Akademisyen Nasıl Olunur? Ne Kadar Kazandırır?

Akademisyen nasıl olunur? Akademisyenlik hayali kuran kişilerin öncelikle sahip olması gereken sayısal değerler bulunmaktadır. Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan, kendi alanında ileri derece araştırmalarda yer almak isteyen, mesleki anlamda akademik hayatın içinde hizmet verme gayreti olan kişiler akademisyen olabilmek için birtakım seviyeleri geçmek durumundadır.

Akademisyen Nasıl Olunur?

Akademisyen Nasıl Olunur Nasıl Olunur

Akademisyen olmak için lisans mezuniyetini 2,50 ortalama ile tamamlayan kişiler sonrasında yüksek lisans eğitimi almak zorundadır. Yüksek lisans eğitiminde kabul şartları fakülteler tarafından özerk şekilde belirlenmekle birlikte ortak uygulanan baraj puanlar da bulunmaktadır.

Açılan yüksek lisans ilanlarına başvurduktan sonra yazılı ve sözlü sınavlardan geçerek kabul alan kişiler tezli yüksek lisans eğitimine başlarlar. Tezli yüksek lisans eğitimleri tez yılı haricinde 4 ders yarıyılından oluşmaktadır.

Tezi kabul alan ve mezuniyeti hak eden kişiler sonrasında doktora eğitimi için gerekli görülen şartları yerine getirmelidir.

Hangi alanda olursa olsun doktora eğitimi için ALES’e ek olarak YDS veya denkliği bulunan bir yabancı dil sınav puanı gerekir. Fakültelerin kabul şartlarında belirtilen barajı geçerek başvuru yapan adaylar kriterlerine göre elenerek doktora eğitimine katılmaya hak kazanır.

Doktora eğitimi 6 yarıyıl teori öğretimine ek olarak 1 tez yılından oluşur. Tezi kabul alan ve doktora eğitimini tamamlaması uygun görülen kişiler alanında doktor unvanı alarak akademik eğitimlerini tamamlar. Bu aşamadan sonra Dr. Öğretim görevlisi olmak için gerekli şartları sağlayan kişilerin akademisyenlik hayatı başlamış olur.

Akademisyenlik yalnızca üniversite öğretiminde aktif rol oynamak anlamına gelmemektedir. Faal olarak akademik camiaya katkı sunmak, bireysel ya da grup çalışmaları içinde akademik araştırmalar geliştirmek gibi yönleriyle sınırsız bir çalışma alanına sahiptir.

Bu sebeple doktora eğitiminden mezun olduktan sonra yalnızca öğretim görevlisi olarak akademik hayata devam etmek yerine alanına katkı sunan araştırmalarına devam eden kişiler akademik camiada hatırı sayılır akademisyenler olarak yer almaktadır.

Akademisyenlik Ne Kadar Kazandırır?

Akademisyen Nasıl Olunur Nasıl Olunur

Akademisyenlik mesleğinin kazancı görev alınan üniversitelere, çalışma yapılan alanlara, verilen ders sayılarına göre değişiklik göstermekle birlikte aylık 8.000-15.000 TL gibi bir ortalamaya sahiptir. Ayrıca öğretim görevlileri çeşitli projelerde görevlendirme alarak belirtilen kapsamlarda ek ücretler elde etmektedir.

Akademik çalışmalarının yayınlanması, kitap basımı, ders kitabı çalışmaları gibi işlerin de yüklü miktarlarda kazançlar getirdiği bu meslek grubunda faaliyetlerini sürekli tutan akademisyenler aylık kazancını fazlasıyla artırabilir.

Diğer yandan uzmanı oldukları alanlarda katıldıkları açık oturum, seminer, sempozyum gibi organizasyonların gelirleri de oldukça yüklü meblağlardır.

Söz konusu mesleğin mensupları para kazanma gayesiyle hareket etmediğinden zaten maddi kazançları neredeyse kendiliğinden meydana gelmektedir.

Yani amacı bilim dünyasının karanlık bir noktasına ışık tutmak olan araştırmacı bir akademisyenin başarıları, zaten maddi anlamda ölçülemeyeceğinden para kazanmak bir akademisyen için ikincil bir amaçtır.

Bu sebeple akademisyenlik başarı oranının arttığı düzeyde gelir seviyesinin de yükseldiği bir meslek grubu olarak faaliyet göstermektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.