Yüz Temizliği İçin Uygulamanız Gereken 10 Altın Değerinde Öneri

Yüz Temizliği İçin Uygulamanız Gereken 10 Altın Değerinde Öneri

İnsanlar konuştuğu kişilerle yüz yüze bakarlar. Hayatımız boyunca birçok insanlarla tanışıyoruz ve arkadaş oluyoruz. Tabi ki de güzel temiz bir cilde sahip olmak kim istemez. Çoğumuz bu güzelliğe sahip olmak için çeşitli kozmetik ürünleri kullanırken bazı kesimdeki insanlar ise bakım ürünleri, jeller, kremler ve maskeler kullanarak istediği güzelliğe kavuşma hayali kurar. İstediğimiz cilde kazanabilmek için neler yapmalıyız işte yüz temizliği için 10 altın değerinde öneri…

1. Temizlik

Cildimiz gün boyu birçok madde ve ışıklarla maruz kalıyor. Bu nedenle cildimizde hasarlar oluşabiliyor. Bunlar güneş ışınlarından kaynaklanan lekeler, cilt tonu bozukluğu vb. sorunlar olurken aynı zamanda gün içinde kullandığımız makyaj ürünleri de cildimizi kapatarak gözeneklerimizin rahat nefes almasını engelliyor. Gün bitiminde makyajımızı temizlemeden, cildimize nemlendirici kremler sürmeden ve bakımımızı tam yapıp cildimizin temiz olduğuna inanmadan uyumamalıyız.

2. Su

Her insan göze güzel gözükmek ister. İnsanlar ilk başta yüzlerimize bakarlar. Güzelliğimize güzellik katacak tüyolar tabi ki de yüzden başlar. İlk önerimiz olan su, tamamen saf, hiçbir karışım olmadan direk kolay bir şekilde kullanacağımız bir maddedir. Su insanın doğası gereği hayatı boyunca hep ihtiyacı olan bir üründür. Aynı zamanda yeterli miktarda içilen su cildimize güzellik katarken kırışıklık oluşmasını da bir miktar azaltır. Her gün 2-3 defa yüzümüzü su ile yıkamamız cildimizi besler ve canlılık katar.

3. Limon Suyu

Yüzümüzde oluşan ölü derileri ve siyah noktaları geçirmek, yüzümüze parlaklık sağlamak istiyorsak tam olarak çözümü limon suyudur. Limon suyu içerisinde bulundurduğu yüksek oranda asit sayesinde cildimizdeki ölü derilerin yok olmasına ve siyah noktalarımızın azalmasına yardımcı olur. Limon suyunu sıkıp daha sonra yüzümüze uygulamalıyız. 10 dk. bekledikten sonra yüzümüzü ılık su ile yıkayabiliriz. Unutmayalım ki herhangi bir alerjik reaksiyon göstermeye tedbir olarak küçük bir noktada denemeyi unutmayalım.

4. Süt

Bir diğer önerimiz olan süt tüm ciltlerde yüz temizliği için kullanılabilir bir özelliğe sahiptir. Yüzümüzü makyajdan ve kirden arındırdıktan sonra uygulamaya geçebiliriz. Soğuk veya hafif ılıtılmış bir miktar sütü yüzümüze pamuk yardımıyla uygulayabiliriz. Kısa bir süre bekledikten sonra yıkayabiliriz. Bu uygulamayı cilt hassasiyetinize göre haftada 2-3 kere uygulayabilirsiniz. Cildinize iyi baktıkça gösterdiğiniz özenin karşılığını alacağınızı unutmayın.

5. Aloe Vera

Doğal özelliği ile dikkat çeken birçok konuda kullanılabilen aloe vera özellikle güzellik alanlarında çok sık kullanılması ile dikkat çekiyor. Kullandığımız birçok kremin içeriğinde de aloe vera’nın içerdiğini görürüz. Aloe Verayı bir bıçak yardımı ile diklemesine kestiğimizde içerinde bulunan jel kıvamında bir madde olduğunu görürüz. Bu maddeyi bıçak yardımı ile çıkarıp bir kaba alalım. Kaşık yardımı ile iyice karıştırdıktan sonra biraz pamuk yardımıyla yüzümüze sürebiliriz. Yarım saat sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

6. Bal

Cildimizin siyah noktalardan ve toksinlerden arınmasını sağlamamız için cildimizin öncelikle nemli olması gereklidir. Cildimize nemi ise bal ile yapabiliriz. Balın antibakteriyel özelliği vardır. Bu da cildi yumuşatır ve esneklik sağlatır. Balı cildimize direk olarak uygulayıp biraz kurumasını bekleyebiliriz. Kuruduktan sonra ardından ılık su ile yıkamalıyız. Bu yöntemi haftada 2-3 kere tekrarlayabiliriz.

7. Karbonat

Karbonat cildin Ph seviyesini dengelemekle görevlidir. Karbonat cildimizde oluşan sivilce, sivilce izleri ve akne sorunlarının önüne geçer. Aynı zamanda cildimizi temizler ve rahatlamasına yardımcı olur. 1 tatlı kaşığı karbonat ile 1 tatlı kaşığı limon suyu karıştırarak macun kıvamına getirmeliyiz. Daha sonra yüzümüze sürebiliriz. Bir süre bekledikten sonra yüzümüzü ılık su ile yıkayabiliriz. Bu uygulamayı cilt yapımıza göre haftada 2-3 kere uygulayabiliriz.

8. Ceviz

Ceviz cildimizi canlandıran bir yapıya sahiptir. Kuru, mat veya solgun görüntüyü ortadan kaldırır. Toz halinde kullandığımız ceviz, cildimizi ölü derilerden arındırır. 2 tatlı kaşığı toz ceviz ile 2 yemek kaşığı yağsız yoğurdu karıştırıp yüzümüze uygulayabiliriz. Yüzümüzde kurumasını beklemeliyiz. Kuruduktan sonra cildimizi ılık su ile temizleyebiliriz. Genel anlamda haftada 1 kez uygulamamız yeterlidir.

9. Gül Suyu

Gül suyu Ph dengeleyicisidir. Cildimizin Ph dengesini düzenler ve korur. Cildimizdeki fazla yağı alır böylelikle cildimizde sivilce ve akne çıkmasını engeller. Sivilcemiz var ise sivilcelerin azalmasına yardımcı olur. Gül suyu cildimizdeki gözenekleri temizler böylelikle cildimizdeki kirler gider ve tonlanmanın düzenlenmesini sağlar. Aynı zamanda cildimizi nemlendirir. Cildimizin kurumasını engeller. Yumuşak ve elastik bir cildimizin olmasına yardımcı olur. Hafif bir yapısı olan gül suyunu hassas ciltlerde kullanabilir.

10. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı yüzümüzde oluşan yağlanmalarla birlikte oluşan parlamanın önüne geçer. Cildimize doğal bir bakım yapar. Cildimizi temizler ve yüzümüzün nemlenmesine yardımcı olur. Sivilceye yatkın ciltlerde genel anlamda kullanılması önerilmez. Hindistan cevizi yağını bir pamuk yardımıyla yüzümüze masaj yaparak sürebiliriz. Daha sonra ılık bir havluyu yüzümüze 30 sn. bekletebiliriz. Sonra yüzümüzü yıkayabiliriz. Böylelikle cildimizdeki gözeneklerimiz açılır ve temizlenir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.