Yumurtadan Çıkan Yavru Caretta Carettalar Araçların Altında Ezildi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yumurtadan çıktıktan sonra deniz yerine caddeye yönelen 11 yavru caretta caretta, yoldan geçen araçların altında …

Yumurtadan Çıkan Yavru Caretta Carettalar Araçların Altında Ezildi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yumurtadan çıktıktan sonra deniz yerine caddeye yönelen 11 yavru caretta caretta, yoldan geçen araçların altında ezildi.

Sorgun Halk Plajı’nda gece saatlerinde yumurtalarından çıkan caretta carettaların, deniz yerine caddeye gitmesi sebebiyle her gün onlarca yavru hayatını kaybediyor.

Deniz Kaplumbağaları Akdeniz Fokları Kum Zambakları Koruma ayrıca Yaşatma Derneği (DEKAFOK) Başkanı Seher Akyol, plaj çevresindeki aydınlatmaların caretta caretta yavrularının yollarını şaşırmasına neden olduğunu söyledi. Akyol, deniz kaplumbağalarının yumurtlama ayrıca yavruların yuvadan çıktıkları dönemde aydınlatmaların kapatılmasını belediye yetkililerinden talep ettiklerini, ancak yanıt alamadıklarını söyledi.

“Ortalama 200 civarında yavru öldü”

Seher Akyol, sabaha karşı yuvalarından çıkan yavru deniz kaplumbağalarının, yola yönelip araçlar tarafınca ezildiğini anlatarak, ‘Cadde üzerinde ezilmiş 11 yavruyu saat 06.00 civarında bulduk. Işıkların fazla olması, sahildeki yavruların ışıklara yönelmesi sonucu son olarak 11 yavru öldü. Her gün 10-15 civarı yavru ezilerek ölüyor. Ortalama 200 civarında yavru öldü. Yetkililerden yardım istiyoruz’ dedi.

“Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Deval, şunları söyledi: “Kıyılardaki yapay ışıklar, deniz kaplumbağalarını ayrıca doğal hayatı olumsuz etkiliyor. Birinci etkisi, yumurtlamak için kıyıya çıkan dişi kaplumbağaların sayısını düşürüyor. İkinci etkisi ise yapay ışıklar altında yumurtadan yeni çıkan yavru kaplumbağalar oryantasyonlarını kaybediyor, denize gitme süreleri uzuyor, bazen ters tarafa gidiyorlar. Özellikle ay ışığı olmadığı zamanlar, yapay ışıklara gidiyorlar. Denize gidebilseler bile bu alanda çok vakit kaybettiklerinden denize ulaştıklarında yorgun oluyorlar. Böylelikle denizdeki yırtıcılara karşı daha korumasız kalıyorlar.”Geçen sene plajda ışık yoktu, 100’e yakın yuvalama sahası vardı”

Akyol, plaj çevresindeki ışıklandırma sisteminin saat 22.00’den sonra kapatılması gerektiğini söyledi. Aydınlatma sebebiyle çok sayıda dişi deniz kaplumbağasının sahile gelmediğini anlatan Akyol, ‘İnsanlar yuvalara dokunabiliyor, kazıyor, yuva çıtalarını söküyor. Işığın verdiği zarar insanlar kadar değil. Yavruların çıkışının ne vakit olacağı belli olmuyor. Aydınlatma bulunmayan 1100 metrelik Mendirek Sahili’nde 86 yuva, aydınlatması olan 1300 metrelik halk plajı alanında 40 civarında yuva var. Geçen sene plajda ışık yoktu, 100’e yakın yuvalama sahası vardı’ diye konuştu.

“Yapay ışıklar altında yumurtadan yeni çıkan yavru kaplumbağalar oryantasyonlarını kaybediyor, denize gitme süreleri uzuyor, bazen ters tarafa gidiyorlar”

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Deval, şunları söyledi:

‘Kıyılardaki yapay ışıklar, deniz kaplumbağalarını ayrıca doğal hayatı olumsuz etkiliyor. Birinci etkisi, yumurtlamak için kıyıya çıkan dişi kaplumbağaların sayısını düşürüyor. İkinci etkisi ise __yapay ışıklar altında yumurtadan yeni çıkan yavru kaplumbağalar oryantasyonlarını kaybediyor, denize gitme süreleri uzuyor, bazen ters tarafa gidiyorlar__. Özellikle ay ışığı olmadığı zamanlar, yapay ışıklara gidiyorlar. Denize gidebilseler bile bu alanda çok vakit kaybettiklerinden denize ulaştıklarında yorgun oluyorlar. Böylelikle denizdeki yırtıcılara karşı daha korumasız kalıyorlar.’

Aydılatmalarda düzenlemeler yapılmış

Yavru deniz kaplumbağalarının yolda araçlar tarafınca ezilip ölmesi devamında Manavgat Belediyesi tarafınca yazılı açıklama yapıldı. Bölgede yuvalama alanı oluşturan deniz kaplumbağaları ayrıca kum zambaklarının korunması için her türlü tedbirin alındığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

‘Caretta carettalar düşünülerek komplike reflektör yapısı ile ışık kaynağı gizlenen ayrıca homojen aydınlatma sağlayan, aynı zamanda 3000 K ışık sıcaklığına sahip aydınlatma teknolojisi kullanılarak hem vatandaşların keyifle zaman geçirmesi sağlanmış, hem de caretta carettaların yaşam alanları aydınlatma yönünden korunmuştur. Ve bir hafta önce ilaayrıca olarak pergoleli oturma alanlarındaki aydınlatmaların denize bakan kısımları da siyaha boyanarak ekstra önlem alınmıştır. Bunun haricinde Boğaz sahilimizde kullanılan aydınlatma armatürleri carettaların yönlerini şaşırtacak olan ayışığı renginde değildir.’ 

İşte yavru caretta carettaların hayata başlarken yaşadığı ilk ölümcül engel

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.