Yüklü Miktarda Asbest Barındıran Nükleer Uçak Gemisi Eylül Ayında Türkiye’de Olacak!

Brezliya’dan hareket ederek Türkiye’ye gelmesi planlanan Nae Sao Paulo gemisi 5 Ağustos’ta yola çıktı. Yüklü miktarda asbest barındıran geminin …

Yüklü Miktarda Asbest Barındıran Nükleer Uçak Gemisi Eylül Ayında Türkiye’de Olacak!

Brezliya’dan hareket ederek Türkiye’ye gelmesi planlanan Nae Sao Paulo gemisi 5 Ağustos’ta yola çıktı. Yüklü miktarda asbest barındıran geminin söküm işlemleri için Türkiye’ye gelmesi İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrıca birçok STK tarafınca kabul edilmezken, geminin Türkiye’ye gelmesi hakkındaki süreç devam ediyor. İşte Asbestli gemi hakkındaki tüm detaylar…

5 Ağustos yılında Brezilya’dan ayrılan ayrıca içerisinde yüklü miktarda asbest bulunduran Nae Sao Paulo nükleer uçak gemisi Türkiye’ye gelmek için yola çıktı. Eylül ayında İzmir-Aliağa’ya gelmesi beklenen gemi oldukça merak konusu.

Asbest Nedir?

Sözlük anlamı ‘Bir silikat olan tremolitin değişmesinden oluşan, kırılmadan bükülebilen, ipek görünümünde lifli, ateşe dayanıklı bir mineral.’ olarak tanımlanan asbest aslında düşünülenden farklı zararlara da sahip, Asbest akciğer zarları arasında su toplanması, akciğer zarında kalınlaşmanın meydana gelmesi ayrıca akciğer yapısında doku tahribatına, bunun yanı sıra akciğer kanseri, gırtlak kanseri ayrıca sindirim sisteminde kanser oluşumuna neden olur.

Eylül sonunda İzmir’de olacak!

5 Ağustos yılında yola çıkan gemi, Eylül ayında Türkiye’ye varmış olacak. Yaklaşık olarak 900 ton asbest içeren geminin İzmir Aliağa’da sökümü yapılması planlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrıca birçok STK tarafınca ‘Türkiye’de söküm işlemi yapılmamalı’ şeklinde itiraz edildiği belirtildi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ‘Kararın iptali için gereken hukuki mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğimizden kimse kuşkusu duymasın’  şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Aliağa Çevre Platformu konu hakkında nöbet tutmaya başladı. ‘Doğamız için nöbetteyiz’ pankartları ile nöbet tuttuklarını dilegetiren ALÇEP üyeleri, ‘zehirli gemi istemiyoruz’ sloganları ile nöbetlerine devam ediyor.

Bu esnada  Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER),  ‘Nükleer Düzenleme Kurumu, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra 25 Ekim 2022 tarihli verdiği görüş yazısı ile Sao Paulo gemisinin ülkemize getirilmesinde ayrıca sökülmesinde radyolojik açıdan bir sakınca bulunmadığını değerlendirmiş olup, ilgili kurumlara bu görüşü yazılı olarak bildirmiştir. Sao Paulo gemisinin ülkemize varışı sonucunda yapılacak olan Radyasyon ayrıca Atık Envanter incelemesi, geminin varışı öncesinde sunulmuş olan rapor ayrıca analizlerin teyidi maksadıyla gerçekleşecek olup, gemi söküm tesislerine gelen tüm gemiler için geçerli olan ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ayrıca İklim Değişikliği Bakanlığı kontrolünde yapılan rutin bir uygulamadır’ açıklamasında bulunmuştur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.