2024 Asgari Ücreti Ne Zaman Belli Olacak? Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olur?

Türkiye’de resmi veriler olmasa da yaklaşık 8 milyon kişinin asgari ücret aldığı hesapları üzerinden yılsonu yaklaşıp 2024 yılına girmeye hazırlanırken, maaşlara gelecek zamların tartışması yeniden alevlendi. Milyonlarca çalışan kendi aldıkları …

2024 Asgari Ücreti Ne Zaman Belli Olacak? Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olur?

Türkiye’de resmi veriler olmasa da yaklaşık 8 milyon kişinin asgari ücret aldığı hesapları üzerinden yılsonu yaklaşıp 2024 yılına girmeye hazırlanırken, maaşlara gelecek zamların tartışması yeniden alevlendi. Milyonlarca çalışan kendi aldıkları asgari ücreti ya da maaşlara zam yapmak için asgari ücret zammı oranını örnek alan patronları bekliyor.

2023 yılı temmuz ve sonrası için asgari ücret 11 bin 402 TL olarak belirlenmişti. Ancak Temmuzdan ekim ayına sadece 2 ayda alım gücündeki enflasyonla erime yüzde 23 seviyesinde oldu. Yılbaşından bu yana da enflasyonda yükseliş yüzde 49,86 ile yarı yarıya cebimizdekileri aldı götürdü.

Asgari ücret, genel belirlemelere göre açlık sınırının bir miktar üzerinde hesaplanırken, temmuzda 11.402 lira olarak hesaplanan asgari ücretin açıklandığı ayda 10 bin 373 lira olmuştu. Son açıklanan eylül ayında açlık sınırı 13 bin 334 lira oldu. Yıl sonunda 15 bin liraya ulaşması beklenen açlık sınırı asgari ücret hesaplamasında baz alınan parametrelerden biri oluyor.

2024 yılında asgari ücret ne kadar olacak merakla bekleniyor. Aralık ayında hükümet, işveren ve işçilerin temsilcileri masaya oturacak.

Yapılan görüşmelerin ardından asgari ücrette uzlaşma sağlanarak son yıllarda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan asgari ücret, hükümetin belirlediği en üst temsilcisi tarafından açıklanacak.

Yine son yıllarda işçi temsilcilerini kabulü olmasa da masada çoğunluk sağlanınca belirlenen zam kabul ediliyor. Bu da hükümet ve işverenlerin anlaşması demek oluyor.

Asgari ücreti, yasa gereği, hükümet, işveren ve işçilerin 5’er temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Komisyon, asgari ücret zam ve belirleme çalışmaları için genel uygulamada aralık ayında 4 kez toplanıyor.

Bu yıl 11.402 TL’den 15 bin TL’nin üzerine çıkması beklenen asgari ücrete bu en az yüzde 32 oranında zam yapılması demek oluyor.

Asgari ücretin mevut durumda işveren maliyeti de 15.762,4 lira oluyor ve bunun 500 lirası devlet desteği olarak işverene ödeniyor.

Yüzde 32 ve üzerinde 2024 asgari ücreti ve asgari ücrete gelecek zam senaryoları bu şekilde görülüyor:

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.