Windows 10 Açılış Hızı Arttırma Nasıl Yapılır? 2022

Windows 10 Açılış Hızı Arttırma Nasıl Yapılır? 2022

Windows 10 açılış hızı olarak diğer Windowslara göre daha hızlıdır. Fakat bazı durumlarda Windows 10 bile geç açılabilir. Windows 10 açılış hızı arttırma için önce sistemin geç açılmasına neden olan sorunları tespit etmek gerekir. Windows 10 geç açılıyorsa bunun nedeni virüsler gibi zararlı yazılımlar, başlangıçta işlemciye yük bindiren uygulamalar, performansı düşük HDD ve Windows’u yükseltirken temiz kurulum yapılmaması gibi nedenler olabilir. Gelin bu sorunları nasıl çözebileceğinize bakalım ve Windows 10 açılış hızını arttırma yöntemlerini öğrenelim…

Windows 10 Açılış Hızı Arttırma Yöntemleri

Windows 10 açılırken işlemcinize yük bindiren uygulamaları kaldırmak sistemi oldukça rahatlatacaktır. Bu programlar açılış hızını oldukça düşüren ve Windows’u yoran programlardır. Bu programlar Spotify, Skype gibi üçüncü parti programlardır ve otomatik olarak açılışta başlatılırlar. Bunu engellemek için Görev Yöneticisi > Başlangıç bölümüne gelin ve ilk açılışta başlatılan programlara sağ tıklayarak Devre dışı bırak seçeneğini seçin. Artık windows 10 açılışta sadece gerekli programları açacaktır. Bir uygulamanın açılışta sisteme bindirdiği yükü görmek için yine aynı pencerede “Başlangıç Etkisi“ne bakabilirsiniz. Burada Yüksek olarak işaretlenmiş olan yazılımları mutlaka kapatın.

Sistemi Yoran Zararlı Yazılımlar: Virüs, Spyware, Trojan

Bu zararlı yazılımlar arkaplanda çalışarak sürekli bellek ve işlemciyi meşgul eder. Hatta bilgi alışverişi yapan türleri internetinizi bile kullanır. Günümüzde bitcoin gibi kripto para üreten virüsler sistem belleğinin tamamını tüketmektedir. Bu virüslerden bilgisayarınızı korumak için KasperSKY gibi lisanslı antivirüs programları kullanabilirsiniz. Eğer sisteminize bulaşmış olabileceklerini düşünüyorsanız Malwarebytes benzeri programlarla bilgisayarınızı tarayabilirsiniz. Windows 10 açılış hızı arttırma ve virüslerden kurtulmanın en garantili yöntemi ise temiz kurulum ve bilinmeyen siteler ve programlardan uzak durmaktır.

Windows 10 Açılış Hızı Arttırma Kesin Yöntem: SSD Kullanmak!

Birçok kullanıcı hala HDD yani hard disk gibi düşük okuma yazma hızına sahip diskler kullanıyor. Bu da işletim sisteminin yavaş açılıp kapanmasına neden oluyor. Açılış kapanış dışında diğer tüm okuma yazma işleri de yavaşlıyor haliyle. Bundan sonra yapılması gereken HDD’leri yalnızca depolama amaçlı kullanmak olmalıdır. İnternetten 120 GB SSD satın alarak bilgisayarınızı hantallıktan kurtarabilirsiniz. Alırken okuma yazma hızlarına mutlaka dikkat edin, en az 500 mb/s olan ürünleri tercih edin. SSD kullanımı sonucunda sisteminizin ciddi manada hızlandığını fark edeceksiniz.

Her İşin Başı: Temiz Kurulum!

Temiz kurulum yapmak ve güncel windows sürümünü kurmak bilgisayarınızdan mümkün olduğunca fazla verim almanızı sağlar. Temiz kurulum yaparak eski windows dosyalarından, zararlı yazılımlardan ve sistemi yoran her türlü programdan tamamen kurtulabilir ve yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Yapmanız gereken en az 8 GB genişliğinde USB belleğe en güncel windows 10 iso dosyasını yazdırmak ve bios’dan gerekli ayarları yaparak sıfır kilometre windows kurmaktır. Windows 10 Pro sürümü ise en hızlı işletim olarak tavsiye edilmektedir. Kurduktan sonra sürücülerinizi ve microsoft güncellemelerini yüklemeyi unutmayın.

Sizlerle birlikte yavaş açılan bilgisayarların açılış hızı nasıl arttırılır öğrenmiş olduk. Sizler de yorum formunu kullanarak bize sisteminizi nasıl hızlandırdığınızı anlatabilir ve dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al