Uzaydan Dünyaya Çubuk Gönderilip Deprem Yaratılabilir mi?

Uzaydan Dünyaya Çubuk Gönderilip Deprem Yaratılabilir mi?

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem sonrasında pek çok farklı görüş de ortaya çıkmış durumda. Bunlardan birisi de uzaydan 10 metrelik çubukların dünyaya gönderilerek deprem oluşturmasına yönelik.

Çubuklar Deprem Yapabilir mi?

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı olan Serdar Hüseyin Yıldırım’ın bir konuşmada söylediği titanyum alaşımlı çubuklar ile yapay deprem yaratıldığı eski görüntüleri sosyal medyada gündem olmuş durumda. Yıldırım ise görüntülerin viral olmasından kaynaklı olarak Maraş depremiyle ilgisinin olmadığını açıkladı.

Yıldırım eski bir konuşmasında şunları söylemişti: “Titanyum alaşımlı 10 metre çubukları uzaydan dünyaya istediği hedefe gönderebilen savaşçı uydular var! Bu çubuklar yerin 5 kilometre derinliğine nüfus ederek 7-8 şiddetinde deprem yaratıyor. Bunları tespit etmek de mümkün değil”

Şimdi ise yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Birkaç gündür sosyal medyada dolaşan video hakkında çok soru geliyor. Bu kısa video benim çok önce bir strateji enstitüsünde verdiğim konferanstan alıntı. Dünya yörüngesinde konuşlanıp kullanıldığında küçük bir şehri haritadan silebilecek silah sistemini anlatmıştım. Bu silah sisteminin fay hatlarını tetiklemek veya tektonik deprem oluşturmak gibi fonksiyonu yok. Dolayısıyla bilinen bir fay hattında oluşan tektonik bir deprem olan Maraş afetiyle ilgisi yok. Yanlış anlaşılmasını istemem. Bu silahın etkisi göktaşı çarpmasına kıyas edilebilir.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.