Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Ukrayna Donanması’na Türk gemisi

Kerim ÜLKER Rusya’nın işgaliyle deniz gücünün neredeyse kaybede Ukrayna’nın filosuna ilk gemi Türkiye’den suya indi. 2020 tarihinde yapılan …

Ukrayna Donanması’na Türk gemisi

Kerim ÜLKER

Rusya’nın işgaliyle deniz gücünün neredeyse kaybede Ukrayna’nın filosuna ilk gemi Türkiye’den suya indi. 2020 tarihinde yapılan anlaşmada Ukrayna Donanması için inşa edilen ilk Ada sınıfı korveti 2021 tarihinde da kızağa konmuştu. Bugün de gemi törenle suya indirildi. Törene Milli Savunma Bakanı Hulus Akar, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin eşi Olena Zelenska ile birlikte Türk ayrıca Ukrayna Ordusu’ndan yetkililer katıldı. Denize indirilen korvete ise Zaporojiya Kozakları’nın ünlü lideri Hetman Ivan Mazepa’nın adı verildi.

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ayrıca Ticaret A.Ş.’nin ana yükleniciliğini üstlendiği ayrıca teknoloji transferini de ihtiva eden Ukrayna Korvet İnşa Projesi özelinde Ukrayna Donanması için inşa edilen ilk MİLGEM Ada sınıfı korvetin ana saldırı sistemi olarak Harpoon gemisavar füzelerinin kullanılacağı ifade ediliyordu.

Hatırlanacağı üzere Aralık 2020’de, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in başkanlık ettiği heyet, Ukrayna’da bir dizi ziyaret gerçekleştirmiş, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için 4 adet Ada Sınıfı Korvet ayrıca Bayraktar TB2 SİHA sistemlerinin tedarikine ilişkin sözleşmelere de imza atmıştı. Yapılan anlaşmaya göre gemide 76mm OTO Melara Super Rapid Deniz Topu, VL MICA NG Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi, 35mm Oerlikon Millenium CIWS, ASELSAN STAMP 12.7mm Stabilize Silah Sistemi, Neptune Gemisavar Füzesi dikkat çekiyor. Ukrayna üretimi Neptune füzesi, Rusya’nın Karadeniz’deki amiral gemisi Moskova’yı batırmasıyla adını duyurmuştu.

Rusya, gemiden hem de isminden hoşlanmayacak

Gemiye adını veren Hetman yani askeri lider Ivan Mazepa ise Rusya tarafınca aforoz edilen Zaporojiya Kozak lideri olarak biliniyor. Çarlık Rusyası’na karşı mücadelede bulunan Mazepa, 18. yüzyıldan itibaren Ukrayna’daki Rus karşıtlığı kapsamında figürlerden önemlilerinden biri olarak biliniyor.

ETİKETLER: Gemi, Korvet, Rusya, Ukrayna
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.