Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Türkiye’ye Pasaportsuz Giren Bulgarların Yüzü Gülüyor: ‘Her İhtiyacımızı Buradan Karşılıyoruz’

Türkiye’ye girişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırılmasını fırsata çeviren Bulgarlar Edirne’ye akın etti. Bulgarlar bu durumdan memnun …

Türkiye’ye Pasaportsuz Giren Bulgarların Yüzü Gülüyor: ‘Her İhtiyacımızı Buradan Karşılıyoruz’

Türkiye’ye girişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırılmasını fırsata çeviren Bulgarlar Edirne’ye akın etti. Bulgarlar bu durumdan memnun olduklarını ayrıca her türlü ihtiyaçlarını Türkiye’den karşıladıklarını anlattı.

Türk Lirası’nın yabacı ülke para birimleri karşısında yaşadığı değer kaybı komşu ülke vatandaşlarına yaradı. Bulgaristan vatandaşları bu durum karşısında özellikle son bir yıldır alışveriş için Edirne’yi tercih etmeye başlamıştı.

Üstüne Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Bulgaristan vatandaşlarına Türkiye’ye pasaportları olmadan kimlikle girme hakkı sağlanmasıyla, alışverişe gelen Bulgarların sayısı daha da arttı. 

Sabahın erken saatlerinde Edirne’ye akın eden Bulgarlar, soluğu Ulus Pazarında aldı. Giyimden züccaciyeye tüm ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta güçlük çekti. Pazarda adım atacak yer kalmadı.

“Daha iyi ayrıca kolay oldu”

Bulgarların alışveriş cenneti haline gelen Edirne’de, esnafın da yüzü gülüyor. 

Müşterilerinin yüzde 90’ını Bulgaristan vatandaşlarının oluşturduğunu anlatan esnaf  Mehmet Yıldırım, “Alışverişler çok güzel oluyor. İyi ki böyle bir şey çıkarttılar, her şey çok güzel çok memnunuz. Daha çok gelmeye başladılar. Kalabalık var inşallah daha çok gelmeye devam eder. Giyimden, gıdaya her şeyi alıyorlar” dedi.

İhtiyacı olan her şeyi Edirne’den almak için Bulgaristan’dan gelen Ceylan Nail “Cuma günleri sık sık Edirne’ye geliyoruz alışveriş yapmak için. Kimlik ile gelip gidebiliyoruz. Daha iyi ayrıca kolay oldu böyle” ifadelerini kullandı. 

Bulgaristan’dan 17 kişi geldiklerini söyleyen Nasuf Nail, kimlikle giriş yapmanın büyük kolaylık  olduğunu anlattı. Kimlikle Türkiye’ye girişlerin çok kolay ayrıca güzel olduğunu belirten Sümeyye Bayram da gıdadan tekstile her şeyi Edirne’den aldıklarını ifade etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.