Türkiye’de Uyuz Vakalarında Korkutan Artış: “Yüzde 40’a Varan Artış Söz Konusu”

Türkiye’de son yıllarda artan uyuz vakaları, uzmanları endişelendiriyor. Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Durdu, tedavi için gelen her 40 hastanın en az 3 veya 4’üne uyuz tanısı konulduğunu açıkladı. Uyuz, alışverişte …

Türkiye’de Uyuz Vakalarında Korkutan Artış: “Yüzde 40’a Varan Artış Söz Konusu”

Türkiye’de son yıllarda artan uyuz vakaları, uzmanları endişelendiriyor. Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Durdu, tedavi için gelen her 40 hastanın en az 3 veya 4’üne uyuz tanısı konulduğunu açıkladı. Uyuz, alışverişte denenen kıyafetlerden bile bulaşabiliyor.

Türk Dermatoloji Derneği ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı tarafından yapılan 31’inci Ulusal Dermatoloji Kongresi’ne uyuz hastalığı damga vurdu.

Türkiye’de son yıllarda uyuz salgını olduğunu ifade eden Prof. Dr. Murat Durdu, özellikle Kahramanmaraş’ta yaşanan depremler sonrasında vakaların en üst seviyeye ulaştığını söyledi.

Eskiden uyuz vakasıyla karşılaştıklarında ‘Hala Türkiye’de uyuz varmış’ diyerek şaşırdıklarını söyleyen Durdu; “Şu an, günümüzde polikliniğe gelen hasta sayısını 40 olarak ele alırsak; bunun en az 3-4’ü uyuz vakası olmaktadır. Bazı klinikler, gelen hastanın yüzde 30-40’ını uyuzun oluşturduğunu söylüyor. Son 3- 4 yıl içerisinde 30- 40 kat arttığı ile ilgili veriler var” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Murat Durdu; “Geçenlerde 2 aylık bir bebek geldi. Çocuğa verdikleri ilk hediye uyuz. Yeni doğan bir çocuğa insanlar hemen gelip, altın takar. Bu esnada çocuğu kucaklarlar. O sırada kesinlikle bulaştırıcı özelliği oluyor. Çocuklar bir de kaşındıklarını ifade edemedikleri için tanı süreci gecikiyor. Çoğu kaşıntı, egzama zannediliyor. Tanısal gecikmelerde çocuğun annesine, bakıcısına, yakınlarına bulaşabiliyor. Çocuk, bebek ziyaretlerine gelen bütün çevreye bulaştırabiliyor. Sonuçta suçlu olan çocuk değil; ama ilk hediyesi uyuz oluyor” dedi.

Durdu son olarak, ülkemizdeki uyuz vakalarında artışın ana sebebi olarak düzensiz göçü, pandemiyi, kısıtlı sürede hasta muayene etmeye çalışmayı ve ne yazık ki ülkemizdeki depremler nedeniyle insanların toplu yaşamak zorunda kalmasıyla, temizlik için gereken su ihtiyacının karşılanamaması olarak gösterdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.