MTV İptal Olacak Diye Ödemeyenlere Kötü Haber: Haciz ve Hapis Cezası Gelebilir!

6 Şubat deprem felaketleri sonrasında bütçede oluşan açıkların giderilmesi adına tek seferli olmak üzere açıklanan Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) ödemeyenlere 2 kötü haber geldi. İlki MTV’nin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle açılan daha …

MTV İptal Olacak Diye Ödemeyenlere Kötü Haber: Haciz ve Hapis Cezası Gelebilir!

6 Şubat deprem felaketleri sonrasında bütçede oluşan açıkların giderilmesi adına tek seferli olmak üzere açıklanan Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) ödemeyenlere 2 kötü haber geldi. İlki MTV’nin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle açılan daha reddedildi. İkinci kötü haber de bu iptali bekleyerek ödemeyenler için; mal beyanı verme zorunluluğu olurken, mal beyanı vermeyene de hapis cezası olabilir.

Bu kararla ilk taksit ödemesini yapmayan milyonlarca kişi için de faiziyle ödeme, mal beyanı ve hapis olmak üzere ek yaptırımlar için de yol açılmış oldu.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Ankara Barosu avukatlarından Ali Erdem Gündoğan, Anayasa Mahkemesi tarafından verilen ek MTV kararının vatandaşa yansımalarını değerlendirdi.

Anayasa Mahkemesi’nden iptal kararının çıkacağını düşünen vatandaşların ek MTV’nin ilk taksidini ödememesiyle Maliye’den gelecek ödeme emriyle başlayacak süreci anlattı.

“Ek MTV’yi ödemeyenlere vergi dairelerince ödeme emri gönderilecek”

Gündoğan, ödeme emriyle ek MTV’de son ödeme tarihi olan 6 Eylül 2023 tarihi itibarıyla faiz işleyeceğini belirtti. 7 gün içinde ödeme yapılması istenirken, ödemedikleri halde bu sürede ‘mal beyanı’ da talep edilecek.

Mal beyanında bulunmayanlara da 3 ay zorlama hapis cezası verilebilecek.

Ek MTV’yi ödeyerek vergi dairelerine dava açanların davaları, bu karar sonrasında mahkemelerce reddedilebilecek olurken, mahkeme masraflarını da dava açan vatandaş ödeyecek. Sadece dava masrafı değil, Hazine’nin avukatlarının 10 bin 500 TL olan vekalet ücretleri, vekalet ücretinin de icraya konu edilmesi halinde 3 bin 600 TL olan icra masrafını da toplamda 15 bin TL olarak davacı ödeyecek.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.