Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Türkiye ve İsrail Karşılıklı Olarak ‘Büyükelçi’ Atama Kararı Aldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tel Aviv’e büyükelçi atanacağını duyurdu. Konuyla ilgili açıklama yapan Çavuşoğlu,’Filistin’in haklarını …

Türkiye ve İsrail Karşılıklı Olarak ‘Büyükelçi’ Atama Kararı Aldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tel Aviv’e büyükelçi atanacağını duyurdu. Konuyla ilgili açıklama yapan Çavuşoğlu,’Filistin’in haklarını savunmaya devam edeceğiz.’ dedi.

İsrail Başbakanı Yair Lapid de, Türkiye ayrıca İsrail’in tam diplomatik ilişkilere döndüğünü açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkilerin tekrardan karşılıklı olarak en üst düzeye çıkarılması kararı çerçevesinde, Tel Aviv’e büyükelçi atama kararı aldıklarını açıkladı.

Çavuşoğlu, Kırgız mevkidaşı Ceenbek Kulubayev ile Ankara’da gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından düzenlenen ortak medya toplantısında konuştu.

İsrail’de yeni hükümetin kurulması ayrıca Isaac Herzog’un Cumhurbaşkanı seçilmesiyle İsrail’le bir diyalog süreci başladığını hatırlatan Çavuşoğlu, ‘Herzog’un Türkiye ziyareti ayrıca daha sonra benim İsrail ziyaretim, Başbakan ayrıca Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in Ankara ziyareti ile süreç devam etti.’ dedi.

Çavuşoğlu, iki ülke arasında havacılık alanında bir iş birliği anlaşması imzalandığını söyledi.

Karma Ekonomik Komisyon toplantısının eylül ayında yapılacağını belirten Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

‘Sonuçta ilişkilerin normalleşmesi özelinde atacağımız adımlar içinde karşılıklı büyükelçileri tekrar atamak da vardı. Bu salonda Sayın Lapid’le gerçekleştirdiğimiz medya toplantısında da büyükelçilerin atanması özelinde çalışmaları başlattık diye bir açıklama yapmıştık. Bu çalışmalar neticesinde İsrail’den de böyle olumlu bir adım geldi. Tabii biz de Türkiye olarak İsrail’e, Tel Aviv’e büyükelçi atama kararı aldık. Önümüzdeki süreçte zaten kararnamemiz de var, atayacağımız büyükelçiler özelinde isimleri de, diğer atayacağımız büyükelçilerin listesini de Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettikten sonra süreç resmen başlamış olacak.’

Çavuşoğlu, ikili ilişkilerin geliştirilmesi özelinde büyükelçi atamasının önemli olduğunu vurgulayarak, ‘Filistin, Kudüs ayrıca Gazze‘nin haklarını savunmaya devam edeceğiz ayrıca bu konuda mesajlarımızın doğrudan büyükelçi seviyesinde Tel Aviv’e iletilmesi de önemli.’ ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, isim belirleme sürecinin başladığını söyledi.

‘Türkiye ile ilişkilerin devam etmesi, bölgesel istikrar için önemli’

İsrail Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada Lapid’in ‘Türkiye ile ilişkilerin devam etmesi, bölgesel istikrar için önemli bir katkı ayrıca İsrail vatandaşları için önemli bir ekonomik haber. İsrail’in dünyadaki duruşunu güçlendirmek istiyoruz.’ ifadeleri yer aldı

Açıklamada, Türkiye ayrıca İsrail’in, diplomatik ilişkilerini en yüksek seviyeye çıkarma, karşılıklı büyükelçi ayrıca başkonsolos atanması kararı aldığı belirtildi.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin seviyesinin yükseltilmesinin son bir yılda İsrail Cumhurbaşkanı Isac Herzog’un Ankara ziyareti, karşılıklı Dışişleri Bakanlarının ziyaretlerinin doğurduğu ‘pozitif atmosferin’ devamlılığı olduğu aktarıldı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Alon Ushpiz’in Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sedat Önal ile dün akşam telefonda görüşerek konuyu sonuçlandırdığı paylaşıldı.

İlişkilerin seviyesinin artırılmasının ‘iki halkın bağlarını güçlendirecek, ekonomik, ticari ayrıca kültürel ilişkileri derinleştirecek, bölgesel istikrara katkı sağlayacağı’ kaydedildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.