‘Türkiye Çöküşün Eşiğinde’ Diyen Daron Acemoğlu Uyardı: “Asgari Ücret Gelir Dağılımına Göre Çok Yüksek”

ABD’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğretim üyesi Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmelerini Cumhuriyet’ten Özlem Yüzak’a yaptı. Türkiye’den özellikle parlak beyinlerin göçünü çöküşün eşiği olarak …

‘Türkiye Çöküşün Eşiğinde’ Diyen Daron Acemoğlu Uyardı: “Asgari Ücret Gelir Dağılımına Göre Çok Yüksek”

ABD’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğretim üyesi Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmelerini Cumhuriyet’ten Özlem Yüzak’a yaptı. Türkiye’den özellikle parlak beyinlerin göçünü çöküşün eşiği olarak nitelendiren Acemoğlu, asgari ücrete yönelik de açıklamalar yaptı.

ABD’nin en ünlü üniversitelerinden MIT’de görev yapan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türkiye ekonomisinde son durumu ve geleceği yönelik öngörülerini paylaştı.

Cumhuriyet’ten Özlem Yüzak röportajında Prof. Dr. Acemoğlu, öncelikle asgari ücrete yönelik ifadeleriyle dikkat çekti. 

Asgari ücret ve maaşlar özelinde garip bir durum olduğunu ileten Acemoğlu, iki problem olduğunu belirtti:

Birincisi asgari ücret gelir dağılımına göre çok yüksek. Bu yüzden yüzde 50 asgari ücretle çalışıyor ama aynı zamanda asgari ücrete reel olarak bakarsanız yine de çok yüksek değil, fakirliğin azıcık üzerine çıkabilir. İstanbul, Ankara gibi kentlerde o bile olamaz. 

“Bu sistemden asgari ücretle çıkmak mümkün değil. Asgari ücret çözüm değil!”

Acemoğlu Türkiye’de gelir dağılımındaki sorunu asgari ücret üzerinden şu şekilde açıkladı: 

Çünkü Türkiye’deki sanayi sistemi bozuk; verimli değil, üretkenliği düşük. Şirketler yeterince üretmiyor çünkü verimli çalışmıyorlar. Neden üretmiyorlar? Çünkü kurumlar bozuk, teknolojiyi doğru kullanmıyorlar; teknolojiye yeterince yatırım yapmıyorlar. İnsan kaynakları iyi değil çünkü yine kurumlar bozuk, eğitim sistemi bozuk. Yani tamamen sistem problemi var. Bu sistemden asgari ücretle çıkmak mümkün değil. Asgari ücret çözüm değil!

“Bir tek faizleri artırıp yurtdışından bir iki bankadan kaynak getirip bu yapılmaz.”

Acemoğlu, seçimden sonra göreve gelen ekonomi yönetiminin yürüttüğü programı da şu şekilde yorumladı: 

Ben önemli bir gelişme görmüyorum açıkçası. Herkes gibi ben de umutlu olmak istiyorum ama hâlâ çok büyük bir umut yok içimde. Zaten enflasyon bu düzeye çıktıktan sonra indirmek çok zor ama bir tek enflasyonu düşürüp Türkiye ekonomisin düzelteceğiz diye bir şey de yok. Çok daha derin problemleri var Türkiye’nin: Sistem problemi. Türkiye’nin gelişmek için artık önünde çok ufak bir pencere kaldı ama bunları kaçıracağız gibi duruyor. Şu anda bir tek faizleri artırıp yurtdışından bir iki bankadan kaynak getirip bu yapılmaz. 

“Türkiye çöküşün eşiğinde”

Türkiye’den yurt dışına giden kalifiye eleman göçüne de dikkat çeken Daron Acemoğlu, bunu ‘çöküşün eşiği’ olarak yorumladı. Türkiye’nin teknolojiyi doğru kullanmadığını söyleyen Prof. Acemoğlu yatırımda çok geride kalındığını da vurguladı. Yatırımların inşaat sektörüne gittiği söyleyen ünlü ekonomist, kalifiye eleman olmamasını da daha kötü olarak nitelendirdi. 

Politik nedenlerden dolayı özgürlüğün kısıtlanmasının Türkiye’nin geleceğinin karanlık görülmesine yol açmasıyla parlak gençlerin yurt dışına gittiğini hatırlatan Acemoğlu, bu kadar çok kalifiye dış göçün çöküşe yol açarak Türkiye’nin  bunun eşiğinde olduğunu belirtti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.