Babacan’dan O Atamaya Gelen Tepkilere Yanıt: ‘Şikayet Olmadı’

Hakan Atilla, rüşvet iddialarının odağındaki Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun Halkbankası’nın genel müdürlüğüne atanması kararını eleştirip Ali …

Babacan’dan O Atamaya Gelen Tepkilere Yanıt: ‘Şikayet Olmadı’

Hakan Atilla, rüşvet iddialarının odağındaki Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun Halkbankası’nın genel müdürlüğüne atanması kararını eleştirip Ali Babacan’ı işaret etmişti. DEVA Partisi’nden açıklama geldi.

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in rüşvetle suçladığı Halkbankası’nın eski genel müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun bu makama, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan tarafınca atandığı ortaya çıkmıştı. 

Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı olan Hakan Atilla bu atama kararını eleştirdi. Cumhuriyet gazetesinden Barış Terkoğlu’na konuşan Atilla, ‘Hangi vasfı değerlendirildi de bu göreayrıca getirildi ben de merak ediyorum. Beraber çalıştık. Bankaya katkı sağlayacak tek bir şey yaptığını görmedim. Ne sıfatı vardı da genel müdür oldu anlayamadım. Belki kendisini atayan imzayı atan Ali Babacan biliyordur’ dedi.

Bunun üzerine DEVA Partisi konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere Demokrasi ayrıca Atılım (DEVA) Partisi, SPK Eski Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ayrıca iddialarda adı geçen diğer kişiler hakkında iddiaların gündeme getirildiği tarihten sonraki ilk işgünü olan 29 Ağustos 2022 Saat 10.40 itibariyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2022- 188709 sayılı hazırlık dosyasıyla suç duyurusunda bulunmuştur.

Bu durum ortada iken adı geçenin Halk Bankası Genel Müdürlüğüne atanması gündeme getirilerek Genel Başkanımızı ayrıca Partimizi hedef alan bir çaba ortaya konulduğu görülmektedir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki hususları açıklamakta yarar görmekteyiz.

Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun 2012 tarihinde Vakıfbank Yönetim Kurulu ayrıca Denetim Komitesi üyeliğine bilahare 2014 tarihinde Halkbank Yönetim Kurulu Üyeliği ayrıca Genel Müdürlüğü’ne atanması ilgili mevzuata uygun olarak gerekli tüm inceleme, izin ayrıca onay süreçleri çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.

Bilindiği üzere Bankacılık Kanunu’nun 25. Maddesi,

‘Banka genel müdürlerinin hukuk, iktisat, maliye, bankacılık, işletme, kamu yönetimi ayrıca dengi dallarda en az lisans düzeyinde, mühendislik alanında lisans düzeyinde öğrenim görmüş olanların ise belirtilen alanlarda lisansüstü öğrenim görmüş olmaları ayrıca bankacılık veya işletmecilik alanında en az on yıllık mesleki deneyime sahip olmaları şarttır. Genel müdürlüğe ayrıca yardımcılıklarına atanacakların, bu maddede aranan şartları taşıdıklarını gösteren belgelerle birlikte Kuruma bildirilmesi şarttır. Bildirimden itibaren yedi iş günü içinde Kurumca olumsuz görüş bildirilmemesi durumunda ilgili kişilerin atamaları yapılabilir’ hükmünü haizdir.

“Genel Başkanımız en üst düzeyde hassasiyet göstermiştir”

Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun Halk Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği ayrıca Genel Müdürlüğüne atanması da bu madde hükmü çerçevesinde atanmaya engel bir hal bulunmadığına ilişkin Bankacılık Düzenleme ayrıca Denetleme Kurumu (BDDK) izni çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.

Diğer yandan atanma sürecinde ayrıca Sayın Genel Başkanımızın Bakanlık görevinden ayrıldığı 28 Ağustos 2015 tarihine kadar geçen sürede olumsuz herhangi bir bilgi, belge, ihbar veya şikayet mevzu bahis olmamıştır.Tüm kamuoyu çok yakından bilmektedir ki Sayın Genel Başkanımız görev yaptığı süre içinde kendisine bağlı, ilgili ya da ilişkili kuruluşlardaki teftiş ayrıca denetim birimlerinin raporlarında, ilgili düzenleyici ayrıca denetleyici kuruluşların denetiminde, Sayıştay denetiminde ayrıca TBMM denetiminde yer alan sonuç ayrıca bulguların gereğini yerine getirmede en üst düzeyde hassasiyet göstermiştir.

Bu hususlarda görev süresince ya da devamında en küçük bir zafiyet görülmesi durumunda da hiç tereddüt edilmeden gerekli idari ayrıca hukuki süreçler başlatılmıştır. Nitekim DEVA Partisi gündeme getirilen iddialar karşısında ilk işgünü harekete geçmiş ayrıca suç duyurusunda bulunmuştur. DEVA Partisi olarak, milletimizin zihninde ayrıca vicdanında en ufak bir şüphe kalmayacak şekilde konunun aydınlatılmasının ayrıca suç duyurumuzun sonuna kadar takipçisi olacağız.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.