İzlerken Keyif Alacağınız En Güzel 10 Türk Filmi

15.01.2021
İzlerken Keyif Alacağınız En Güzel 10 Türk Filmi

Türk filmleri deyince bir çok insanın aklına ilk olarak kara mizah komedi filmleri geliyor, aslında Türk filmleri bu kadar kısıtlı sayılmaz. Duygusal aşk filmleri, korku filmleri, dram filmleri ve daha bir çok türden kaliteli yapımlar var. Sizler için bu tarz çeşitli Türk film önerileri listesi hazırladık, daha önce karşılaşmadığınız ve izledikten sonra etkisinde kalacağınız film listemize dilerseniz artık geçelim.

1. Yazgı (2001)

Albert Camus’un Yabancı kitabından birebir uyarlama olan bu film, 2001 yılında Zeki Demirkubuz’un yönetmenliği ile beyaz perdeye taşındı. Bu kitabı okuyan ve Yazgı’yı izleyen biri olarak diyebilirim ki kimi kısımlarında harfi harfine aynıyken Türk kültürüne uyarlamasını da izlemiş oluyorsunuz. Bu yüzden filmi izlemenin lezzeti çok bir başka oluyor.

Biraz depresif bir süreçten geçen baş kahramanımız, bir şeyleri hissetmenin, anlamanın ve yaşamanın sıkıntısı içindedir. Bu yüzden yaşadığını hissedemez. Bir şey hissettiğini bilemez ve anlatamaz. Bunları psikolojik bir hastalık olarak da görebilirsiniz. Karakterimizle özdeşleştirebileceğimiz kişilik bozukluğu Şizoid Kişilik Bozukluğu olurdu. Bu bağlamda izlerseniz çok daha farklı bir bakış açısı yakalarsınız.

2. Ahlat Ağacı (2018)

Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliği ile çekilen bu film özellikle kamera arkası görüntülerini izledikten sonra denilebilir ki gerçekten bizden. İnsan olmayı nasıl rol yaparak oynayabilirsiniz? İnsan olmak bir rolde mümkün müdür? İnsan olmak bir senaryoya nasıl entegre edilebilir?

Evet birçok filmde insanı farklı biçimlerde görüyoruz. Kimisi bilim kurguda, kimisi komedide… Ama rol oynadıkları çok bariz mükemmel oyuncular da olsa onun rol olduğunu fark ediyoruz çoğu zaman. Ahlat Ağacı’nı izlerken bunu fark edemedim. Öyle ki filmi izlediğinizde sizde orada oluyorsunuz birden. Sanki siz de filmin bir parçasısınız.

Bu filme kültürel, siyasi ve daha birçok açıdan ele alıp bakabilirsiniz. Baş karakterimizi canlandıran Doğu Demirkol, aslında her Türk genci gibi bir şeyler başarmayı, yapabilmeyi istemektedir. Onun bu amaçları içinde yola çıkarken karşılaştığı insanlar, yaşadıkları aslında oldukça bizden. Özellikle gençlerin izleyip birçok şey bulabileceği bir film. Filmin çekimleri ise oldukça muhteşem. Her açısı her sahnesi sanki siz oradaymışsınız hissi yaratıyor.

3. Çoğunluk (2010)

Türk aile yapısını ve bu yapı içerisinde sıkışmış insanları anlatan Çoğunluk filmini sosyolojik ya da psikolojik bakış açısıyla izleyebilirsiniz. Özellikle aile kavramının Türk kültüründe nasıl olduğunu görebilmek, kadın ya da erkek olmanın zorluklarını fark edebilmek adına izlenilmesi gereken bir filmdir.

Seren Yüce’nin senaryo ve yönetmenlik kısmında yer aldığı bu filmde tanıdık yüzler de oldukça fazladır. Bartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıöğen, Erkan Can gibi isimler yer almaktadır.

4. Türk İşi Dondurma (2019)

1915 yılı, Çanakkale Savaşı’nı konu alan bu filmde mercek Avustralya’dadır. İki Türk’ün Avustralya’da geçimlerini dondurma satarak ve devecilikle sağladığı bu filmde Türklerin ve Avustralyalıların karşı karşıya gelmesi sonucu her şey farklılaşacaktır.

Gerçek bir hayat hikâyesini konu alan bu filmi izlerken duygulanmamak mümkün olmuyor. Yönetmenliğini Can Ulkay’ın senaristliğini Gürkan Tanyaş’ın yaptığı bu filmin oyuncu kadrosunda Ali Atay, Erkan Kolçak Köstendil, Şebnem Bozoklu yer almaktadır.

5. Cebimdeki Yabancı (2018)

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte telefon kullanımımız, sosyal medya hesaplarınızın etkisiyle daha da arttı. Bu filmde de bir grup arkadaş bir yemek esnasında oyun oynamaya karar verir. Bu oyunda telefonlar masaya konulup herhangi bir mesaj geldiğinde bu mesaj sesli olarak okunacaktır.

Yönetmenliğini Serra Yılmaz’ın yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Serkan Altunorak, Belçim Bilgin ve Buğra Gülsoy yer almaktadır.

6. Ölümlü Dünya (2018)

Ali Atay’ın yönetmenliğini yaptığı komedi türündeki bu film Mermer ailesinin Anadolu Tat Lokantası’nı işletirken arka tarafta farklı işler döndürmesini konu alır. 8 kişiden oluşan Mermer ailesi dışarıdan oldukça sıradan gözükür ama aslında öyle değildir. Kiralık katillik yapan Mermer ailesi dünyaca ünlü bir organizasyon için çalışmaktadır. Bu düzen bir aksilikle bozulur ve ailenin taşınması gerekir. Oldukça etkili bir mizahı olan bu filmin oyuncu kadrosunda Ahmet Mümtaz Taylan, Alper Kul ve Sarp Apak yer almaktadır.

7. Bizim İçin Şampiyon (2018)

Senaryosunda Serkan Yörük’ün, yönetmenliğinde Ahmet Katıksız’ın yer aldığı bu film Bold Pilot isimli bir yarış atı sayesinde Halis Karataş ve Begüm Atman’ın bir araya gelmesini konu alır.

Bu film aynı zamanda gerçek bir hikâyeden uyarlamadır. Bold Pilot ve jokeyi Halis Karataş inanılmaz başarıları birlikte yakalayıp herkesin beğeni ve ilgisini toplarlar.

Halis Karataş’ı Ekin Koç’un, Begüm Atman’ı Farah Zeynep Abdullah’ı ve Bold Pilot’un sahibi Özdemir Atman’ı ise Fikret Kuşkan canlandırmaktadır.

8. Bana Masal Anlatma (2015)

Fantastik bir öyküden oluşan kurgusuyla bu film izleyiciye adeta bir masalın içindeymiş hissiyatı vermektedir. Baş kahramanımız Rıza, dolmuş şoförlüğü yaparak hayatını geçindirmektedir. Rıza’nın hayatına Ayperi adındaki bir kızı girmesiyle bambaşka bir bakış açısı kazanacaktır.

Leyla ile Mecnun’un senaristliğini yapan Burak Aksak’ın senaryosunu ve yönetmenliğini üstlendiği film Suriçi’nde sizi bir masala konuk eder.

9. Annemin Yarası (2016)

Salih’in 18 yaşına basmasıyla yıllardır hayalini kurduğu ailesini sonunda bulacağına dair inancı artar. Üstelik artık bulmak için arayabilmektedir. Bu amaçla kaldığı yetimhaneden ayrılır. Babasını aramak için çıktıktan bir süre sonra bir çiftlikte işe başlar. Salih için burası hep hayalini kurduğu bir yerdir.

Meryem Üzerli ve Ozan Güven’in oyuncu kadrosunda yer aldığı bu film Ozan Açıktan’ın yönetmenliğinde Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan ve Türkiye’de çekilmiştir.

10. Benim Dünyam (2013)

Black (2005) filminin Türkiye uyarlaması olan bu filmde 2 yaşında bir hastalık sonucu görme ve duyma yetilerini yitiren Ela isimli bir kızın hayatı anlama sürecini anlatmaktadır. Ela’nın eğitimi için tanıştığı Mahir Hoca sonun hayatını değiştirecektir.

Uğur Yücel’in yönetmenliğini yaptığı bu filmin oyuncu kadrosunda Beren Saat, Uğur Yücel ve Ayça Bingöl yer almaktadır.

Şimdiden iyi seyirler!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.