Tüp Bebek Diyeti: Doğurganlık Tedaviniz için Beslenme Yönergeleri

Tüp Bebek Diyeti: Doğurganlık Tedaviniz için Beslenme Yönergeleri

Yediğiniz besinler doğurganlığınızı etkileyebilir mi? Tıbbi olarak kanıtlanmış “doğurganlık diyeti” diye bir şey yoktur, ancak beslenmenize çok dikkat ederek sağlıklı bir hamilelik için zemin hazırlamaya yardımcı olabilirsiniz. Çalışmalar, fiziksel uygunluğun IVF sonuçlarında bir fark yaratabileceğini göstermiştir. Hem obezite hem de çok düşük vücut ağırlığı, doğurganlığınız üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir ve tüp bebek tedavisi başarısını azaltabilir. Vücut ağırlığına ve sağlığa katkıda bulunabilecek birçok durum olsa da, iyi bir diyet mükemmel bir ilk adımdır.

Zaten sağlıklı bir kilodaysanız, diyetinize dikkat etmek, hamilelik için ihtiyacınız olan tüm hayati besinleri almanızı sağlayabilir. Aynı zamanda duygusal ve fiziksel olarak zorlayıcı olabilen bir süreçten geçerken kendinize biraz bakım ve destek sunmanın olağanüstü bir yoludur. Tüp bebek beslenmesine ilişkin bu kılavuzu, doğurganlık tedavisini düşünen herkes için bir dizi genel kılavuz olarak bir araya getirdik, ancak bunlar profesyonel bir görüşün yerini alamaz. Tüp bebek yapmayı düşünüyorsanız , nitelikli bir beslenme uzmanı veya diyetisyenle beslenme danışmanlığı randevusu almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Tüp Bebek İçin Hazırlanmaya Ne Kadar Önceden Başlamalıyım?

Elbette sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek için asla erken değildir, ancak her IVF döngüsünden iki ila üç ay önce kendinize iyi bir başlangıç yapmak için yeterlidir . Bu, beslenme uzmanı randevusunu almak için iyi bir zamandır ve ayrıca tiroid seviyenizi kontrol etmek ve tam kan çalışma paneli yapmak için doktorunuzdan randevu almak isteyeceksiniz. Doğurganlık konusunda uzmanlaşmış ve hastaları IVF için hazırlayan bir uzmana gittiğinizde aşağıdaki kan testlerini yaptırmanızı isteyeceklerdir:

 • Antinükleer antikor
 • Prolaktin
 • Ferritin
 • INR
 • Prolaktin
 • FSH
 • LH
 • DHEA-S
 • Testosteron
 • Antimullerian hormonAyrıca, kanınızın mevcut vitamin ve mineral seviyeleriniz için test edildiği bir beslenme taraması yaptırmayı da isteyebilirsiniz. Gerçek bir eksiklikten muzdarip olduğunuz nadir durumlarda, IVF döngünüz için bolca zaman içinde tedaviye başlayabileceksiniz.

Sağlıklı ve Dengeli Bir Diyeti Nasıl Oluşturabilirim?

Hiçbir diyet veya yemek planı en iyisidir diyemeyiz, bu nedenle yiyeceklerle ilgili uzun bir kurallar listesi oluşturmaya başlamanıza gerek yoktur. Birçok popüler diyet, karbonhidrat veya yağda kısıtlamalar gerektirir: Şu anda Paleo, tahılsız veya çok az yağlı diyet gibi kısıtlayıcı bir diyet uyguluyorsanız, bunu doğrudan doktorunuzla konuşmalısınız.

En basit şekliyle, sağlıklı beslenme , her gün sağlıklı miktarda kalori tüketirken uygun düzeyde makro besin (veya “makro”) almak anlamına gelir . Makrolarınız protein, karbonhidrat ve yağdır ve her birinin oranları değişiklik gösterse de, hepsi optimum sağlık için gereklidir. Hareket halindeyken bu makroları kolayca ve hızlı bir şekilde hesaplamanıza ve izlemenize yardımcı olabilecek düzinelerce uygulama vardır. Ne yediğinizi takip etmek, beslenmeniz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmenizi sağlar, böylece ilerledikçe sağlıklı değişiklikler yapabilirsiniz.

Peki vücudunuzun her gün neye ihtiyacı olduğunu nasıl belirlersiniz? Protein ile başlayın . Beslenme uzmanınız kesin bir plan belirlemenize yardımcı olabilir, ancak CDC’nin 19 ila 70 yaş arasındaki kadınlar için ortalama protein ihtiyacı günde 46 gramdır. Bu iyi bir başlangıç noktasıdır. Genel olarak günlük kalori alımınızın% 25’inin protein olmasını hedeflemelisiniz.

Protein kaynaklarınız konusunda yaratıcı olmak, geniş bir amino asit yelpazesi ve diğer gerekli mikro besinleri aldığınızdan emin olmanın bir yoludur. Yağsız etler, yumurtalar ve fasulye ve mercimek gibi baklagiller harika seçeneklerdir. Bir vejeteryan iseniz, tempeh veya Quorn ilavesi harika bir protein güçlendiricidir, ancak soya bazlı proteinleri azaltmak isteyebilirsiniz.

Kalorilerinizin geri kalan% 75’ine gelince, size kalmış. Büyük miktarlarda sebze, biraz meyve ve yüksek kaliteli tam tahıllar (özellikle ekşi mayalı ekmeklerde) harika besin kaynaklarıdır. Genel olarak, taze, bütün yiyeceklerle yanlış gidemezsiniz . Sağlıklı yağlardan korkmayın: Özellikle doğurganlık söz konusu olduğunda, iyi beslenme için kritik öneme sahiptirler.

Doymamış yağlar ve yağ asitlerinin hepsi önemli yapı taşlarıdır ve ayrıca vücudunuzun tüm yiyeceklerinizdeki besinleri emmesine ve kullanmasına yardımcı olmada önemli bir rol oynar: bunları avokado, kuruyemiş, tohum ve rafine edilmemiş yağlarda arayın. Zirai ilaçlardan ve diğer kimyasallardan kaçınmak için mümkün olan her yerde organik veya yerel satın alın. Susuz kalmanın önemi abartılamaz. Besinlerin sindirilmesine ve emilmesine yardımcı olur, optimal hücre sağlığını destekler ve çok daha fazlasını sağlar.

Bazı ön çalışmalar, bunun gibi yüksek proteinli bir diyetin, özellikle karbonhidratların alımın% 40’ından azını oluşturduğu durumlarda, IVF uygulanan kadınlarda gebelik oranlarını artırabileceği olasılığını göstermiştir, ancak bu kesin olarak kanıtlanmamıştır.

Tüp Bebek Hazırlıklarında Kaçınılması Gerekenler

Burada sert ve hızlı kurallar çok az olsa da, tüp bebek tedavisine hazırlanırken veya tedavi görürken açıkçası hiçbir sigara veya ilaç tüketilmemelidir. Bundan sonra, bu bir ılımlılık ve yediğiniz her şeyden ne “aldığınızı” anlamak meselesidir.

İşlenmiş gıdalar, şeker veya suni tatlandırıcılar bakımından zengin gıdalar ve hidrojene gıdalar yüksek kalorilidir, ancak beslenmeleri çok düşüktür ve bu da onları “kötü değer” yapar. Kafein, alkol ve çikolata tüketimini azaltmayı veya durdurmayı düşünebilirsiniz. Çok fazla soya yerseniz, azaltmalısınız: vücuttaki hormon seviyelerini etkileyebilir, bu da doğurganlık tedavisi görürken yardımcı olmaz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, cıva gibi yüksek seviyelerde ağır metallerle kontamine olduğu bilinen balıklardır. Çevre Savunma Fonu, farklı deniz ürünleri türlerini ve kirlilik seviyelerini listeleyen çok faydalı bir kaynağa sahiptir.

Vitaminler ve Takviyeler

Diyetinizde büyük bir değişiklik yapmadan önce ve özellikle herhangi bir vitamin veya bitkisel takviye kürüne başlamadan önce doğurganlık uzmanınızla konuşmalısınız. Birçok kadın bu süre zarfında doğum öncesi bir vitamin alır. Özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar için önerilen bazı takviyeler vardır:

 • Omega 3 balık yağı
 • Koenzim q 10
 • L-Karnitin ve L-arginin gibi amino asitler
 • Folik asit

Mineraller: Çinko, Magnezyum, Selenyum, Demir

Vitaminler: A, B6, B12, C, E

Balık yağı takviyelerinizi seçerken kirletici maddelere dikkat edin. Test edildiklerinden emin olun ve sadece önerilen miktarı alın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi niyetli akrabalarınızdan, arkadaşlarınızdan veya tıbbi olarak güvenilir olmayan İnternet kaynaklarından gelen tavsiyeler, sizi beslenme hedeflerinizden saptırabilir. Konu yemek olunca herkesin bir fikri vardır ve birçok insan bunu paylaşmaktan çekinmez. Destek için beslenme uzmanınızı ve doktorunuzu kullanın ve emin değilseniz uzman tavsiyesi istemekten korkmayın.

Hevesli diyetler, detokslar, meyve suyu detoksları, “çay-toksinleri” veya takıntılı beslenme alışkanlıkları tüm vücutlara zarar verebilir, ancak IVF için plan yapıyorsanız, etkileri felaket olabilir. Bu, yeni bir yaşamı besleyebilmesi ve besleyebilmesi için vücudunuzu besleme ve besleme zamanıdır. Diyetinizde ciddi yoksunluğun yeri olmamalıdır. Geçmişte düzensiz yeme ile mücadele ettiyseniz, bu çok hassas zamanda profesyonel yardım almak, kendiniz, doğurganlığınız ve gelecekteki herhangi bir çocuk için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Tüp bebek tedavisi için hazırlanırken çoğu hasta, başarılı bir IVF döngüsü şanslarını artırmak için ellerinden gelen her şeyi yapma konusunda endişelidir. Doğurganlık uzmanları olarak, klinikte ve laboratuvarda olabildiğince çok değişkeni kontrol ediyoruz, ancak bir hastanın genel sağlık ve zindelik seviyesi gibi bazı faktörler doğrudan ulaşamayacağımız şeylerdir: bu, yalnızca sizin için yapabileceğiniz bir şeydir.

Besin maddeleri açısından zengin, canlı, çeşitli bir diyet vücudunuzun sistemlerini güçlendirmeye ve IVF için sağlıklı bir temel oluşturmaya yardımcı olabilir . Zinde, sağlıklı ve gelecekteki bebeğinizin getireceği tüm zevklere ve zorluklara hazır olmanız için sıkı bir “doğurganlık diyetine” bağlı kalmaktan daha çok,  sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmekle ilgilidir.

ETİKETLER: Beslenme, Diyet, Takviye, Tüp Bebek
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al - tanıtım yazısı