Tüm Dünya Ekonomik Krizle Mücadele Ediyor: Peki Hükümetler Nasıl Önlemler Alıyor?

Tüm dünyanın en büyük sorunlarından biri haline gelen enflasyon, benzin ayrıca gıda fiyatlarındaki artış ayrıca aslında kısacası ekonomik kriz …

Tüm Dünya Ekonomik Krizle Mücadele Ediyor: Peki Hükümetler Nasıl Önlemler Alıyor?

Tüm dünyanın en büyük sorunlarından biri haline gelen enflasyon, benzin ayrıca gıda fiyatlarındaki artış ayrıca aslında kısacası ekonomik kriz özelinde dünya ülkelerinin ne gibi önlemler aldığını sizler için araştırdık. Detaylar içeriğimizde…👇

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/202…

Koronavirüs pandemisi, yükselen benzin ayrıca gıda fiyatları ayrıca Rusya’nın Ukrayna’yı işgali derken tüm dünya ekonomik krizle mücadele etmeye çalışıyor.

Peki hükümetler bu durum karşısında vatandaşlarına ne gibi yardımlarda bulunuyorlar? Gelin isterseniz tek tek inceleyelim…👇

1. Amerika Birleşik Devletleri

ABD hükümeti, ödenmesi beklenen öğrenci kredilerinin 10 bin dolarını iptal ederek milyonlarca borçlu eski öğrenciye yardım edeceğini duyurdu. 

Ve geçen ay alınan bir kararla reçeteli ilaçlar ayrıca enerji verimliliğinin teşvikini artırabilmek için hükümet ‘Enflasyon Azaltma Yasası’nı çıkarmaya hazırlanıyor. 

Amerika Devletleri Başkanı Joe Biden, düşük gelirli kişilerin gelecekteki borçlarını sınırlandıracak; ve kendisi devlet çalışanları ayrıca kar amacı gütmeyen kuruluşlar için kredi affı planlamasına yeni düzenlemeler getirecek gelir odaklı bir geri ödeme planı da önerdi.

2. Brezilya

Brezilya hükümeti akaryakıt vergilerini düşürerek sosyal yardım ödemelerini artırdı. 

Ülkenin en büyük petrol şirketlerinden biri olan Petrobras ise geçtiğimiz hafta benzin fiyatlarında yüzde 7’lik bir indirim yapacağını açıkladı.

3. Şili

Şili hükümeti, Temmuz ayında 19 milyon vatandaşının 7.5 milyonu için işçi sübvansiyonları ayrıca bir seferliğe mahsus 120 dolarlık ödemeler de dahil olmak üzere 1.2 milyar dolarlık bir yardım planı hazırladığını açıkladı.

4. Japonya

Japonya’daki ortalama asgari ücrette, yüzde 3.3’lük rekor bir artış yapıldı. 

Ve Japonya hükümeti perakendecilere sattığı ithal buğdayın fiyatını yükseltmekten de imtina edecek.

5. Endonezya

Endonezya hükümeti yakıt sübvansiyonu bütçesinin 24.17 trilyon rupisini (1.6 milyar dolar) 2.6 milyon haneye nakit yardımlar da dahil olmak üzere tahsis edecek. 

Hükümet ve bölgesel yönetimlere ulaşım ücretlerini sübvanse etme talimatı da verecek.

6. Hindistan

Hindistan hükümeti bundan 4 ay önce tüketici fiyatları endeksinin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan buğday ayrıca şeker dahil gıda maddelerinin ihracatına kısıtlamalar getirdi. 

Ve yenilebilir yağ ithalatına uygulanan vergileri düşürdü.

7. Malezya

Malezya hükümetinin artan fiyatların vatandaş üzerindeki etkisini hafifletebilmek için bu yıl 77.3 milyar ringgiti (17.25 milyar dolar) yardımda bulunması bekleniyor.

8. Güney Afrika

Güney Afrika’da devlet akaryakıt pompa fiyatlarında indirime gittiğini duyurdu.

9. Suudi Arabistan ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri

Suudi Arabistan ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri sosyal refah harcamalarını artırdı.

BAE, düşük gelirli hanelerine verdiği mali desteği ikiye katlarken; Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ise 20 milyar riyal (5.33 milyar dolar) tahsis edilmesini emretti.

10. Avusturya

Avusturya hükümeti, 1 Aralık’tan itibaren tüketicilere elektrik maliyetini kısmen geri ödemeyi planlayacağını duyurdu. 

Avusturya Enerji Bakanlığı ise hanelerin yılda ortalama 500 euro alacağını açıkladı.

11. Fransa

Fransa hükümeti, gaz fiyatlarındaki artışın önüne geçmeye çalışıyor. Ve elektrik fiyat artışları da yüzde 4 ile sınırladı.

Hükümet düşük ayrıca orta gelirli hanelerin enerji faturalarını ödemeye yardımcı olmak için 100 euro veriyor.

12. Almanya

Almanya’da hükümet, düzenli çalışan herkese Eylül ayında bir defaya mahsus olmak üzere 300 euroluk bir indirim yaptı.

Öğrenciler ayrıca sosyal yardım alan vatandaşlar ise şimdiden evlerinin ısınmasına yardımcı olacak toplu ödemenin iki katını aldı.

13. İspanya

İspanya hükümeti vatandaşlarının enerji faturalarına yardımcı olabilmek için Ekim ayından yıl sonuna kadar doğalgazda katma değer vergisini yüzde 21’den yüzde 5’e indirecek.

14. Portekiz

Avrupa Birliği geçtiğimiz Haziran ayında, elektrik üretmek için kullanılan gazın fiyatını sınırlayarak toptan elektrik fiyatlarını düşürmeye yönelik 8.4 milyar euro’luk İspanya ayrıca Portekiz hükümetinin planını onayladı. 

Elektrik üreticilerine doğrudan hibe edilecek bu uygulama ile hanelerin elektrik faturalarında yüzde 15 ila 20 arasında bir tasarruf sağlanması bekleniyor.

15. Polonya

Kömürün ısınma için sıklıkla kullanıldığı Polonya’da hükümet, kömür kullanan her hane için bir kereye mahsus olmak üzere 3 bin zloti (yaklaşık 630 euro); farklı ısıtma yakıtı türleri için ise daha az da olsa sübvansiyonlar yapacağını açıkladı.

16. Hollanda

Hollanda hükümeti, düşük gelirli hanelere bir defaya mahsus olmak üzere bin 300 euroluk enerji sübvansiyonu sunarak asgari ücreti artıracağını açıkladı. 

Ve enerjideki KDV’yi yüzde 9’a düşüreceğini belirtti.

17. Norveç

Norveç hükümeti,  elektrik faturalarını kWh başına 0.7 kron (0.07 euro) ile sınırladı.

18. Birleşik Krallık

Hükümet henüz bir plan açıklamamış olsa da Hazine’nin konu hakkında bir bütçe tasarısı yaptığı konuşuluyor. Ve Liz Truss’ın da yakın zamanda konuya dair açıklama yapması bekleniyor.

19. Ayrıca son olarak; Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan; 1 Temmuz 2022’den itibaren geçerli olan asgari ücretin net 5 bin 500 TL olduğunu duyurdu. 

Erdoğan işverene de işçi başına 100 lira destek verileceğini açıkladı.

Ve kendisi ‘Asgari ücret kadarki gelirin vergi dışı kalması uygulamasıyla kamu çalışanlarına ayrıca emeklilere bu artış ortalama 300 lira olarak yansıyacaktır.’ dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - antalya haber - cialis - sosyalhane.com - hosting