Şarkıcı Linet Kimdir, Nereli? Linet İsrail ve Hamas Hakkında Ne Dedi?

Gündemin öne çıkan isimlerinden bir tanesi şarkıcı Linet oldu. İsrail asıllı Linet’in Gazze ve İsrail arasındaki kanlı savaşla ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımı tartışmalara neden oldu. Kısa sürede adı trendlere yerleşen Linet hakkında yapılan …

Şarkıcı Linet Kimdir, Nereli? Linet İsrail ve Hamas Hakkında Ne Dedi?

Gündemin öne çıkan isimlerinden bir tanesi şarkıcı Linet oldu. İsrail asıllı Linet’in Gazze ve İsrail arasındaki kanlı savaşla ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımı tartışmalara neden oldu. Kısa sürede adı trendlere yerleşen Linet hakkında yapılan araştırmalar da hız kazandı? Peki Linet kimdir? Linet nereli? Linet neden gündemde, ne dedi?

Tüm detayları görelim…

Sosyal medya yaptıkları paylaşımlarla gündeme bomba gibi düşen isimlerden biri de arabesk-faztezi türünde şarkılar seslendiren Linet oldu.

Öncelikle Linet’in kim olduğunu öğrenmeye ne dersiniz?

Linet Kimdir? Linet Nereli?

Aslen Sefarad Yahudisi olan Linet, İsrail’in Tel Aviv kentinde dünyaya geldi. İlk albümünü 10 yaşında İsrail’de yapan Linet’in annesi Bursa, babası İstanbul doğumlu olan ünlü şarkıcı, Türkiye’deki ilk albümünü 1995 yılında çıkardı.

Linet’in tam adı ‘Linet Menaşi’dir. İki kardeşi olan Linet’in ailesi 15. yüzyılda İspanya’dan Türkiye’ye göçtü.

İsrail’de doğup büyüdü. Annesi bir dönemin önemli Türk sanat müziği şarkıcılarından Bursalı Leyla Özgecan, babası ise İstanbullu Şumuel Menaşe’dir.

Linet, Türkiye ile İsrail’deki müzik kültürünü karşılaştıran bir röportajında şunları söylemişti:

‘İsrail çok küçük bir ülke; yaptığınız tarzdaki müzik her kesime ulaşmaz. Türkiye’de çok daha büyük bir potansiyel var. İsrail’deki sanatçılar halktan Türkiye’dekiler kadar ilgi görmez. Ayrıca orada buradaki gibi paparazzi tarzı, sanatçının özel hayatı ile ilgilenen tv programları yok. Burada ise rant yaptığı için, sanatçı özel hayatı ve polemikleri gündeme geliyor.

Türkiye’de sanatçı olmak büyük bir ayrıcalık.ve keyif. Ancak temiz, dedikodusuz bir yaşam da sürüyorsanız farklı puanlar da kazanıyorsunuz. Ben kişilik olarak polemiklere girecek bir yapıda olmadığım için, uzak duruyorum. Tamamen doğal, müziğimle ya da gerçekten konuşulması gereken bir konu varsa fikrimi beyan ederek duruşumu sergiliyorum.’

Linet Hangi Dilleri Biliyor?

İlk, orta, lise öğrenimini İsrail’de okudu. İsrail’deki kanunlar gereği 3 ay süreyle askerlik yaptı. Vatani görevinin ardından 1994 yılında Türkiye’ye yerleşti.

Türkçe ve İbranicenin dışında parçalar da seslendiren Linet’in Arapça ve İngilizce şarkılar söylediğine de çok kez şahit olduk.

Linet’in Albümleri

 • שירו איתנו 

 • Para Para / כסף הכסף 

 • Hayatın Çiçeği, Anne / פרח החיים,אמא 

 • Et Libi Koveş 

 • Linet (1995) 

 • Linet’in Müzik Kutusu (1997) 

 • Ölümsüz Aşk (1999) 

 • אישה אחרת / Different Woman (2003) 

 • Layla (2004) 

 • Paylaşmak İstiyorum (2009) 

 • Kalbimin Sahibi Sen (2011) 

 • Yorum Farkı (2012) 

 • Yorum Farkı II (2015) 

 • Bilir misin? (2018)

Linet Ne Dedi?

İsrail asıllı Türk vatandaşı olan Linet, tüm dünyanın gündeminde yer alan Filitsin-İsrail savaşıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepki çekti. Linet’in ‘Hamas katildir’ paylaşımını infial yarattı.

Linet Neden Gündemde?

İsrail’in savaş suçu olarak değerlendirilen kanlı hastane saldırısını paylaşımına taşımayan Linet eleştirilerin hedefi oldunca savunma yaptı.

 Yıllardır Türkiye’de olduğunu ve şu an akrabalarının savaşın ortasında kaldığını söyleyen şarkıcı, ‘Savaşın kazananı olmaz’ ifadelerini kullandı.

“Savaşın kazananı olmaz” diyen ünlü şarkıcı akrabalarının savaşın ortasında kaldığını ifade etti.

ETİKETLER: Linet
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.