Tazminat Davası Ne Kadar Sürer? Nasıl Açılır?

Tazminat Davası Ne Kadar Sürer? Nasıl Açılır?

WiklundKurucuk hukuk bürosu uzman ekibi ile ihtiyaç duyduğunuz alanlarda hukuki destek sağlıyor ve avukatlık hizmeti sunuyor. Oldukça geniş bir alanda faaliyet gösteren hukuk bürosunun deneyimli avukatları, tazminat davası konusunda da süreci sizin adınıza takip ediyor. Peki tazminat davası nedir? Tazminat davası temel olarak ikiye ayrılıyor.

Maddi tazminat davası, kişinin hukuka aykırı bir fiile ya da işlem sebebiyle malvarlığında oluşan azalmanın giderilmesini amaçlıyor. Bu azalma ya da eksilme maddi zarar olarak adlandırılıyor. Tazminat davalarının ikinci türü olan manevi tazminat davasında ise amaç aynı fiil ve işlem nedeniyle kişinin hissettiği üzüntünün ya da maruz kaldığı yıpranmanın giderilmesini karşılanması oluyor.

Bu durumda kişinin karşı karşıya kaldığı yıpranma manevi zarar olarak tanımlanıyor. Yasal düzenlemelere göre maddi ve manevi tazminat davaları aynı anda yani birlikte ya da ayrı ayrı açılabiliyor. Tazminat davası açma süresi ise tazminatın nedenine göre, diğer bir ifadeyle dava konusuna göre değişiklik gösteriyor.

Tazminat davası ne kadar sürer sorusunun da net bir yanıtı bulunmuyor. Tazminat davasının ne kadar süreceği de dava konusuna göre değişiklik gösterebiliyor. Ortalama olarak tazminat davalarının 2 yılda sonuçlandığı görülüyor.

Maddi Tazminat Davası Şartları Nelerdir?

Maddi tazminat davası şartları oluşmadan maddi zarara uğrayan kişi, zarara uğradığını iddia ederek tazminat davası açamıyor. Bu şartlar arasında, kusur aranan durumlarda tazminat talep eden kişinin, talepte bulunduğu kişinin kusurlu davranışlarını ve hangi durumlarda zarara uğradığını kanıtlaması.

Bunun yanı sıra, suç teşkil eden fiil ya da işlemin öğrenilmesinden itibaren başlayan 2 yıllık maddi tazminat davası zamanaşımı süresinin geçmemiş olması ve zarara uğrayan kişinin haksız fiil sonrasında zarara uğradığını ya da haksız fiil sonunda malvarlığında azalma olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Bu şartların oluşması halinde maddi tazminat davası açılabiliyor.

Ödenecek maddi tazminat hesaplanırken kişinin malvarlığı ve maddi zarara uğrayan tarafın zararının sonlandırılması amaçlanıyor. Tazminat davasından kazanılan para ne kadar zamanda alınır sorusunun yanıtı ise davanın ne kadar süreceği ve kararın ne zaman açıklanacağına bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Alanında Deneyimli Avukatlar

1972 yılında İstanbul’da butik bir avukatlık bürosu olarak kurulan WiklundKurucuk Hukuk Bürosu, deneyimli avukat kadrosu ile öne çıkıyor. Hem bireysel müşterilere hem de kurumsal şirketlere birçok alanda hizmet veren WiklundKurucuk, tazminat davası açma, davanın takibi gibi konularda ihtiyaç duyduğunuz hukuki yardımı sağlıyor.

Siz de tazminat davası ile ilgili sorularınız ve sürecin takibinde ihtiyaç duyduğunuz avukatlık hizmeti için WiklundKurucuk hukuk bürosu ile iletişim kurabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.