Taş Kömürü Nedir? Nerede Çıkarılır? Nerelerde Kullanılır?

Taş Kömürü Nedir? Nerede Çıkarılır? Nerelerde Kullanılır?

Geçmişten günümüze ısınma amaçlı en çok kullandığımız kömür türü taş kömürleridir. Peki, taş kömürü nedir? Nerede çıkarılır? Ayrıca taş kömürü nerelerde kullanılır? Bu konularla ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz?

Hayatımızın içerisinde yer alan taş kömürü aslında çok derin bir geçmişe sahiptir ve taş kömürü çıkarmak için çalışan yüzlerce insan vardır.  Özellikle maden kaynakları arasında en özeli olan taş kömürü hakkında topladığım bütün bilgileri sizlerle paylaşıyorum. Yazıyı okuduktan sonra taş kömürü nedir ve nerede çıkarılır hepsini öğrenmiş olacaksınız.

Taş Kömürü Nedir?

Taş Kömürü

Öncelikle sizlere taş kömürü nedir bunu açıklayayım. Taş kömürü, katmanlı tortul çökelleri içerisinde yer alan kayaçlardır. Maden kaynakları arasında en fazla kullanım alanına sahip olmakla birlikte zengin bir yapısı da vardır.

Taş kömürü katı, koyu renkli, karbon ve yanıcı gaz bakımından oldukça önemli bir içeriğe sahiptir. Bu sebeplerden dolayı da en çok enerji ve ısınma söz konusu olduğunda ön plana çıkar.  Taş kömürü diğer kömür çeşitlerinden, bu özelliklerinden dolayı ayrılır. Taş kömürü nedir sorusundan sonra bu madenin nerelerde çıkarıldığına da bir bakalım.

Taş Kömürü Nerede Çıkarılır?

Taş Kömürü

Türkiye, taş kömürü açısından oldukça zengindir. Ülke içerisinde çok geniş alanda taş kömürü yatağı bulunuyor. Ama taş kömürü nerede çıkarılır dediğimizde kesinlikle Zonguldak, Ereğli ve Kastamonu- İnebolu öne çıkan yerlerden. Bunlara ek olarak, Amasra, Merzifon, Kütahya, Sivas ve Soma gibi önemli taş kömürü yataklarını da saymak gerekiyor.

Taş kömürü yatakları açısından baktığımızda şunu söyleyebilirim: Türkiye coğrafyasının her bölgesinde taş kömürü çıkarılıyor. Ama benim size sıraladığım iller ve ilçeler, taş kömürü açısından en zengin bölgeler…

Taş Kömürü Nerelerde Kullanılır?

Taş Kömürü

Taş kömürü hem kullanım bakımından hem de içerik bakımından oldukça zengindir. Peki taş kömürü nerelerde kullanılır? İşte önemli kullanım alanları:

  • Elektrik üretimi,
  • Demir çelik ve çimento sektörü
  • Isınma
  • Endüstriyel süreçlerde buhar üretimi…

Ayrıca önemli bir enerji kaynağı olarak da kullanılan taş kömürü madencilik açısından son derece özel bir yere sahiptir. Taş kömürü her zaman kullanım alanı ve amacı göz önüne alındığında ülkemizin en değerli madenidir. ‘Taş kömürü nedir? Nerede çıkarılır? Nerelerde kullanılır?’ sorularının cevabını sizlere aktardım. Taş kömürü en çok Zonguldak’ta çıkarılıyor olmasının yanı sıra, gerçekten hayatımızın vazgeçilmez bir kaynağıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.