Tahvillere Göz Dikmişlerdi: Yabancılar Son İki Ayın En Yüksek Alımını Yaptı

Yabancı yatırımcıların Türkiye’deki pozisyonları özellikle doğrudan yatırımda tartışılırken, 10 Kasım ile biten haftada 131 milyon dolarlık net tahvil alımı gerçekleştirdiler. Eylül başından bu yana en yüksek net alım miktarı oldu. Yabancı kurumlar …

Tahvillere Göz Dikmişlerdi: Yabancılar Son İki Ayın En Yüksek Alımını Yaptı

Yabancı yatırımcıların Türkiye’deki pozisyonları özellikle doğrudan yatırımda tartışılırken, 10 Kasım ile biten haftada 131 milyon dolarlık net tahvil alımı gerçekleştirdiler. Eylül başından bu yana en yüksek net alım miktarı oldu.

Yabancı kurumlar TL tahvillere övgü dolu ve umutlu raporlar yazarken, yabancı yatırımcı da ilgi göstermeye başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık verilerinde ‘yurt dışı yerleşik yatırımcılar’ olarak isimlendirilen yabancı yatırımcı, geçen hafta tahvillerde 131 milyon dolarlık net alım gerçekleştirirken, son 2 aydaki tahvil alımı en yüksek seviyeye çıktı. Kaynak: BloombergHT

Önce Deutsche Bank, ardından BNP Paribas TL tahvillere ilginin arttığını yazmıştı.

Bankacılık devi Deutsche, ‘TL tahvillerin 2024’ün en iyi yatırımı olacağı’ yönündeki öngörüsünün ardından bir övgü de BNP Paribas’dan geldi. 

Bloomberg’in aktardığına göre, BNP Paribas, TL tahvillerin ‘cazip değer’ sunduğunu söylerken, Gelişen Piyasalar Başstratejisti Burak Başkurt’un raporunda, ‘Ancak, kısa vadeli TL tahvillerde daha fazla düzeltmeye ihtiyaç duyuluyor’ ifadesi de dikkat çekti.

Kurum, model portföyünde tavsiye için ‘nötr’ öneri belirtirken, düzeltmenin bitmesiyle kısa vadeli tahvillerin de cazip olmaya başlayacağını öngördü.

Deutsche Bank da TL tahvillerle ilgili olumlu öngörüde bulunmuştu.

Deutsche Bank analistleri, bu yıl gelişmekte olan ülkelerde en kötü performansı gösteren TL tahvillerin 2024’te en iyi performansa sahip tahviller haline geleceğini öngörmüştü.

Deutsche Bank, son yıllarda istikrarsızlık ve para politikasına müdahalelerle milyarlarca dolarlık çıkış olan TL varlık sınıfının toparlanacağını öngören JP Morgan ve büyük yatırımcılar kervanına katıldı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.