Üniversite Sınavına Alınmayan Takkeli ve Cübbeli Öğrenciye Eşdeğer Sınav Yapılacak

Muhammet Yayla adındaki aday öğrenci, Haziran ayında düzenlenen üniversite sınavına takkesini çıkarmadığı gerekçesiyle alınmamıştı. Öğrenci sınava alınmamasına itiraz ederek dava açtı. T24’ün haberine göre, sonuçlanan davada, aday öğrenci için …

Üniversite Sınavına Alınmayan Takkeli ve Cübbeli Öğrenciye Eşdeğer Sınav Yapılacak

Muhammet Yayla adındaki aday öğrenci, Haziran ayında düzenlenen üniversite sınavına takkesini çıkarmadığı gerekçesiyle alınmamıştı. Öğrenci sınava alınmamasına itiraz ederek dava açtı. T24’ün haberine göre, sonuçlanan davada, aday öğrenci için eşdeğer sınav düzenlenmesine hükmedildi.

Kaynak: https://t24.com.tr/haber/sinava-alinm…

ÖSYM’nin düzenlediği üniversiteye geçiş sınavlarının ilk oturumu olan TYT, 17 Haziran’da düzenlendi.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde bulunan Şehit Polis Kaşaltı Ortaokul’unda ise aday bir öğrencinin kılık kıayfet kurallarına uymadığı gerekçesiyle sınava alınmadığı öğrenilmişti.

Sınava takke ve cübbesiyle girmek isteyen öğrenci, sınava alınmadı. O anları ise sosyal medya hesabından paylaştığı bir video ile duyurmuştu.

T24’ün haberine göre, aday öğrenci sınava alınmamasına yönelik dava açtı. Yayla’nın açtığı dava ise sonuçlandı.

Ankara 18. İdare Mahkemesi’nin kararında, aday öğrencinin sınava cübbesi ile girdiği, sınavda görevli memurlardan birisinin uyarısı ile cübbesinin çıkarmasının istendiği belirtildi. Cübbesini çıkartan adayın, ardından takkesinin de çıkarılmasının istendiği belirtildi. 

Ancak davacının takkesini çıkartmayı kabul etmemesi üzerine, sınav salonundan çıkartıldı.

Davada, ÖSYM’nin davacı için eşdeğer sınav açmasına hükmedildi.

Kararda, “Davacının takke taktığından bahisle sınav salonundan çıkarılması suretiyle sınava alınmaması işleminde hukuka uygunluk olmadığı sonucuna varılmıştır” ifadelerinin kullanıldığı belirtildi.

Kararda, sınava giren adayların yanında bulundurması yasak olan şeyler belirtilirken, takkenin yasak kapsamına olmadığı ifade edildi.

Sınav gözetmenine ise soruşturma açıldığı eklendi. Karar, sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı. 

‘Müdafaa-i İslam Hareketi’ adındaki bir hesabın, mahkeme kararını paylaşarak “Kemalistleri fazlası ile rahatsız edecek emsal karar. Sarık ve takkesi sebebiyle ÖSYM’nin düzenlediği sınava alınmayan Muhammed Yayla açmış olduğu davayı kazandı ve ÖSYM sadece ona özel sınav açmak durumunda kaldı…’ ifadelerini kullandığı görüldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.