Superbox 2.4 ile 5 GHZ Arasındaki Fark Nedir?

Superbox 2.4 ile 5 GHZ Arasındaki Fark Nedir?

Superbox  2.4 ve ile 5GHZ’nin arasındaki farkı öğrenmeden önce superbox nedir? 5ghz nedir? Onların öğrenmemizde fayda vardır. SUPERBOX: Taşınabilir internet demektir. Evinizde ya da iş yerinizde alt yapı sorunu yaşamadan fiber hızında internet erişimini sağlıklı ve en hızlı şekilde erişmektir.

Kablo derdi olmadan başka herhangi internet olmadan evinizin konforunda hızlı olarak internetinize girmenizi sağlar. Superbox elektrik prizinin olduğu her yerde kullanılır.

Dilediğiniz yere internetinizi götürebilir dilediğiniz yerde internetinizi kullanabilirsiniz. 5 GHZ NEDİR ?: 5 GHZ Yeni nesil geniş bant kablosuz mobil bağlantı aracıdır. Günümüzde internet kullanımında 4G’nin üst versiyonudur. Daha hızlı internet hızına sahipken daha az gecikme süresine sahiptir.

2.4 GHZ ile 5 GHZ Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzde birçok wifi cihazı 2.4 üzerinden yayın yapmaktadır. En yaygın olarak kullanılan bant türüdür. Son zamanlarda bazı modemlerde 5 GHZ bant türü de görülmeye başlandı. Türkiye’de pek yaygın olmamakla birlikte, dünya üzerinde daha yaygın olarak kullanılıyor. Aralarındaki farka gelirsek, 2.4 GHZ evde pek çok yerde kullanılmaktadır.

Cep telefonları, mikro dalga fırınlar, kablosuz telefonlar gibi çeşitli veri aktarımı gerçekleştiren cihazlar 2.4 GHZ bandını kullanmaktadır. Notebook kullanımı gibi kablosuz araçlarda da 2.4 GHZ üzerinden yayın yapar.  Fakat ev ortamında çok fazla kablosuz ürünün kullanılması ile birbirleriyle çakıştığı için hat üzerinde yoğunluğa sebep oluyor.

Bu da bize internetin çekmemesi, bağlantı sorunu, internet ağının yavaşlaması gibi sorunlar oluşmasına neden oluyor. 5GHZ bant çok az kullanılıyor. Aynı anda 23 yerden yayın yapabilme özelliğine sahip olan bu yayın bandı şu an çok kullanılmıyor.

En Hızlı Frekans Hangisidir?

2.4 GHZ frekansı çok fazla engeli aşabilen ve aynı zamanda daha uzağa gidebilen bir frekanstır. Duvarlar, kapılar gibi engelleri çok rahat şekilde aşabilen bir frekanstır. 5GHZ ise 2.4 GHZ den farklı olarak engelleri diğerine göre kolayca aşamıyor. Özellikle arada kapılar ve duvarlar varda 5GHZ yayının zayıflamaya başladığı görülür. Bu nedenden dolayı 2.4 GHZ bandı diğerine göre çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. 5GHZ frekansın çok uzaklara gidememesi taşıyabilmesiyle alakalıdır.

Her ikisinin olumlu yanları olduğu halde olumsuz yönleri bulunuyor. Mesela 2.4 GHZ çok uzaklara gidebildiği halde çok fazla frekans taşıdığı için karışık hatlar karışıyor ve ağın yavaşlamasına sebep oluyor. 5GHZnin olumsuz yanı ise çok fazla boş kablosu olduğu halde uzaklara frekansının erişmemesinden kaynaklıdır. Tabi internet hızının daha hızlı olmasını isteyen mutlaka 5GHZ bant yayınını kullanmak zorundadır. Günümüzde evde kullandığımız internet hız ortalaması bellidir.

Daha hızlısına geçmek için bir sebebiniz yok demektir. Oyun oynarken ya da ev ortamında birden çok kişini ağı kullanması gereken durumlarda 5GHZ tercih edilebilir. Bunun dışında genel olarak kullanım tercihi edilecekse 2.4 GHZ internet frekansını kullanmak yeterli olacaktır.

Superbox 2.4 ile 5GHZ Arasındaki Fark

Her üç frekansın kendisine göre alıcıları bulunmaktadır. Kimisi her yere internet frekansını götürmek isteyebilir. Kimilerine 2.4 frekansı yeterli olacaktır. Teknolojik yönden hız sevenler ya da oyun oynamayı, oynarken internetin kasmamasını isteyenler için 5 GHZ tercih edilir. Yazlıkta ya da gittikleri yere internetini götürmek isteyenler için de Superbox kullanmayı isteyebilir. Bakıldığında sadece birbirlerini tamamlayan frekanslar olduğu görülmektedir.

ETİKETLER: 2.4 GHZ, 5 GHZ, Frekans, Nedir?, Superbox
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.