S&P’den Türkiye’nin Kredi Notunda “Pozitif” Gelişme: Böyle Giderse Not Artar Mesajı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Türkiye’nin kredi notlarını ‘B’ olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü ‘durağan’dan ‘pozitif’e yükseltti. S&P, görünümü pozitife yükseltmesinin nedeni olarak, Türkiye’nin yeni …

S&P’den Türkiye’nin Kredi Notunda “Pozitif” Gelişme: Böyle Giderse Not Artar Mesajı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Türkiye’nin kredi notlarını ‘B’ olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü ‘durağan’dan ‘pozitif’e yükseltti.

S&P, görünümü pozitife yükseltmesinin nedeni olarak, Türkiye’nin yeni ekonomi ekibinin Türk lirası (TL) cinsinden varlıklara yatırım için güveni yeniden tesis etmek, ekonomiyi yeniden dengelemek ve düzenleyici kilit finans sektörü üzerindeki yükü hafifletmek için bir dizi adım atmasını gösterdi.

Ödemeler dengesi sonuçlarının iyileşmesi halinde kredi notunun da yükseltilebileceğini vurguladı. ‘Türkiye’nin ödemeler dengesi daha da iyileşerek daha hızlı döviz rezervi birikimine yol açarsa ve önümüzdeki 12 ay içinde dolarizasyonda bir azalma görürsek, uzun vadeli ülke notunu bir kademe artırabiliriz’ dedi.

S&P açıklamasında, “Cesaret verici bir şekilde, Türkiye’nin her iki ikiz açıkları daralmaktadır” denildi.

Kredi notlarının yükseltilmeyip, görünüm olumlu olmasına yönelik değerlendirmede, şu ifadelere de yer verildi:

Eylül ayından bu yana, parasal sıkılaştırma İç talep, ithalatta (yüksek değerli ürünler de dahil olmak üzere) düşüşe yol açmıştır. Eylül ayı cari işlemler hesabı fazla vermiştir – son 24 ay içinde sadece ikinci kez fazla vermiştir. Yeni TCMB kurulu para politikasını sıkılaştırmaya devam ediyor, talebin bastırılmasını ve parasal olmayan altın da dahil olmak üzere ithalatın azalmasını bekliyoruz. Bu beklentisi, Türkiye’nin cari işlemler açığı projeksiyonumuzu desteklemektedir 2025 yılına kadar cari işlemler açığı Türkiye’nin GSYH’nin %2’sine düşecektir.

“Enflasyon, %60’ın üzerindeki yüksek seviyelerde de olsa, zirve yapmış görünmektedir” değerlendirmesini yapan S&P, Türkiye’nin kullanılabilir rezervlerini yeniden inşa etmeye başladığına da dikkat çekti.

S&P, aynı zamanda, Hazine’nin ek vergi tedbirleri getirdiğine, enerji sübvansiyonlarını azalttığını ve ve bütçe açığını azaltmak için harcama artışının kontrol altına aldığına işaret etti.

S&P, son hamleleri olumlu bulurken, ekonomi yönetimini destekler nitelikte, rezervlerdeki birikim ve dolarizasyonda azalmaya ve sürdürülebilirliğe dikkat çekti.

‘Türkiye’nin finansal istikrarı veya daha geniş anlamda kamu maliyesi üzerindeki baskıların yoğunlaşması halinde görünümü durağana revize edebiliriz. Bu durum, para biriminin değer kaybetmesi ve enflasyonu düşürmek için tasarlanan politikaların tersine çevrilmesi ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilir’ değerlendirmesini yapan S&P, ‘Türkiye’nin ödemeler dengesi daha da iyileşerek daha hızlı döviz rezervi birikimine yol açarsa ve önümüzdeki 12 ay içinde dolarizasyonda bir azalma görürsek, uzun vadeli ülke notunu bir kademe artırabiliriz. TCMB ve mali düzenleyici gibi kilit ekonomik kurumların bağımsızlığının yeniden teyit edilmesiyle birlikte daha güçlü kurumsal kontrol ve dengeler temelinde politikalar daha öngörülebilir hale gelirse, notlar daha uzun bir süre boyunca da yükselebilir’ ifadelerini de kullandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.