Atatürk’ün ‘Bozkurt İşareti’ Yaptığı İddia Edilen Fotoğraf Hakkında Gerçek Ortaya Çıktı!

EURO 2024’ün ikinci turunda gol sevinci ile başlayan ‘bozkurt’ tartışması sürüyor! Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘bozkurt işareti’ yaptığı iddia edilen görüntülerin ise montaj olduğu ortaya çıktı! Teyit.org, fotoğrafının orijinalini sosyal medya platformu …

Atatürk’ün ‘Bozkurt İşareti’ Yaptığı İddia Edilen Fotoğraf Hakkında Gerçek Ortaya Çıktı!

EURO 2024’ün ikinci turunda gol sevinci ile başlayan ‘bozkurt’ tartışması sürüyor! Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘bozkurt işareti’ yaptığı iddia edilen görüntülerin ise montaj olduğu ortaya çıktı! Teyit.org, fotoğrafının orijinalini sosyal medya platformu X üzerinden yayımladı. 

İşte, detaylar…

Avrupa Futbol Şampiyonası’nda son 16 karşılaşmasında Avusturya ile karşı karşıya gelen A Milli Takımı oyuncularından Merih Demiral’ın gol sevinci uluslararası boyutta tartışma yarattı.

2 Temmuz gecesi gerçekleşen Türkiye-Avusturya maçında 2 gole imzasını atan milli futbolcu Merih Demiral’ın gol sevinci sırasında ‘bozkurt’ işareti yapması tartışmalara neden oldu. Avrupa Futbol Federasyonu (UEFA) tarafından ‘uygunsuz davranış’ iddiasıyla başlatılan soruşturmayla birlikte sosyal medyanın gündemi de değişti.

Sosyal medyada paylaşılan Atatürk’ün bozkurt işareti yaparken görüldüğü görüntüler ise dikkat çekti. Fotoğrafın gerçekliğine ilişkin açıklama ise Teyit.org’dan geldi.

Meğer montajmış: Fotoğrafın orijinalinde böyle bir işaret yer almıyor!

Montajlı fotoğrafın ilk olarak kim tarafından paylaşıldığı belli olmasa da, iddiaların 2015 yılına kadar dayandığını tespit eden teyit.org, fotoğrafta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün birine selam verdiğinin açıkça görüldüğüne işaret ediyor.

Con Sinov adlı sosyal medya fenomeni ise Atatürk’ün ‘bozkurt’ selamı verirken çekilmiş bir fotoğrafı olmadığını belirterek, mevcut fotoğrafın tarihinden de söz ediyor.

Fotoğrafın, 1 Haziran 1935 tarihinde Florya Deniz Köşkü inşaatı sırasında bir denetimde çekildiği düşünülüyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.