Şirketler Sermaye Artırımlarını Nasıl Yapar? Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir? SPK Nasıl İzin Verir?

Finansal kaynak bulmanın birçok yolu vardır. Küresel düzende şirketlerin tabana yayılması, halka açılması gibi yöntemler hem yönetimlerde …

Şirketler Sermaye Artırımlarını Nasıl Yapar? Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir? SPK Nasıl İzin Verir?

Finansal kaynak bulmanın birçok yolu vardır. Küresel düzende şirketlerin tabana yayılması, halka açılması gibi yöntemler hem yönetimlerde kurumsallaşmayı getirerek denetlemeyi kolaylaştırır, hem şirketlerin finansal olarak kaynak bulmasını sağlar. Borsada işlem gören şirketlerin sermaye artırımlarına giderek yine finansal kaynak bulması mümkündür.

Şirketler neden sermaye artırımına gider?

Fon sağlamak ana nedendir. Enflasyondan eriyen sermayesine katkı sağlamak ya da yeni yatırımlar yaparak büyümek için sermaye artırımına gidilir.

İki çeşit sermaye artırımı vardır: Bedelli ayrıca Bedelsiz Sermaye Artırımı

Kaynağına bağlı olarak ikiye ayrılan sermaye artırımları bedelli ayrıca bedelsiz olarak adlandırılır.

Şirketlerin iç kaynaklarıyla yaptıkları sermaye artırımına bedelsiz sermaye artırımı denir.

Şirketin yeni paylarını ‘bedelsiz’ olarak ortaklarına dağıtması suretiyle, gerçekleştirilen sermaye artırımları, süre ile sınırlanmazken ek bir finansman kaynağı sağlamaz. 

Bedelsiz Sermaye Artırımı şirkete avantajlar sağlarken, varlık satışı ile yapılan artırımlarda da vergi avantajı sağlar. Günümüzde en güncel olarak da enflasyon karşısında eriyen sermayeyi güncelleri. Artırımla şirketin toplam piyasa değeri etkilemezken, hisse sayısı arttığından hisse fiyatında düşüş görülür.

Bedelli sermaye artırımı da hisse sayısını sermayeyle birlikte artırmak olarak açıklanabilir.

Hisse senetlerinin belli bir süre sınırında ortaklara ya da ortaklar dışındaki yatırımcılara satılarak ek bir finansman kaynağı sağlanmasıdır. Yeni çıkarılan hisseler doğrudan bir finansman kaynağı olurken, şirketlerin piyasa değeri bedelsizde olduğu etkilenir. Bedelsizden farkıysa iç kaynaklar yerine dış kaynakların kullanılmasıdır.

Şirketler yönetim kurullarında sermaye artırım kararı alırlar ayrıca SPK’ya başvuruda bulunurlar.

Böylelikle Sermaye Piyasası Kurulu artırımı değerlendirmeye alarak karar verir. Bu karar da halka açık bir şekilde yayımlanır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.