İBB Meclisi’nde CHP ile AK Parti Arasında ‘Vahdettin’ Tartışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde gerçekleştirilen oturuma ‘Vahdettin’ tartışması damga vurdu. Balyalı ‘Vahdettin bizim için bir …

İBB Meclisi’nde CHP ile AK Parti Arasında ‘Vahdettin’ Tartışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde gerçekleştirilen oturuma ‘Vahdettin’ tartışması damga vurdu. Balyalı ‘Vahdettin bizim için bir haindir’ ifadelerini kullanırken, Göksu ‘Tarihimizden utanmıyoruz, gurur duyuyoruz’ dedi.

‘Sizin kurucu liderinizin birçoğu İngiltere’den mezun olup gelmiştir’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, 9 Eylül kutlamalarında fitilini ateşlediği, AK Parti temsilcilerinin yanıtlarıyla büyüyen ‘Vahdettin’ tartışması İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ni de gerdi.

İBB Meclisi eylül ayı ilk birleşimi, Saraçhane’deki başkanlık binasında Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında devam etti.

CHP adına kürsüye çıkan Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, konuşmasının son bölümünde Kraliçe 2. Elizabeth’in hayatını kaybetmesine değindi. Subaşı, ‘Kraliçe öldü, başınız sağ olsun. İngilizler çok severler İslamcıları. Arabistanlı Lawrence, o koymuştur teoriyi. Burada ‘siyasal İslam’ı kullanarak çok şey yapabilirsiniz orduda’ diyen Arabistanlı Lawrence’tır. Sizin kurucu liderlerinizin de birçoğu İngiltere’den mezun olmuş gelmiştir. Vahdettin mesela, örnek aldığınız lider, İngiltere’ye kaçmıştır. İngiliz gemisiyle kaçmıştır’ diye konuştu.

‘Yunan tohumu’ denildi iddiası

Meclis oturumunu yöneten Zeynel Abidin Okul, Subaşı’ya müdahale ederek Sultan Vahdettin’in kaçmadığını, sürgüne gönderildiğini dile getirdi. Bu sırada CHP’li Meclis üyeleri, AK Partili Tarık Kanbur’un kendilerine yönelik ‘Yunan tohumu’ dediğini iddia etti. İBB CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, böyle bir söz söylenmişse özür dilenmesini istedi.

Böyle bir ifadesinin olmadığını, Sultan Vahdettin’in bu topraklardan cebinde tek bir kuruş olmadan sürgün edildiğini savunan Kanbur ise ‘Devletin birliği ayrıca beraberliği için buna göz yummuştur. Vahdettin’i buradan hain gösteren zihniyetin özür dilemesini bekliyorum‘ ifadelerini kullandı.

Tekrar söz alan Balyalı, İBB Meclisi’nin Sultan Vahdettin’i savunma yeri olmadığını anlatarak, ‘Kendisini İngiliz’e teslim etmiş, bu ülkeden kaçmış, Milli Mücadele’nin karşısında durmuş. Vahdettin bizim için bir haindir’ dedi.

‘Balıkçıda İngiliz Büyükelçi ile biz yemek yemedik’

Söz alan AK Parti Grup Başkanvekili ayrıca Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu da CHP’nin son dönemde ‘helalleşme’ söyleminde bulunduğunu, ancak Osmanlı ile hesaplaştığını söyledi. CHP’nin milletin kültürüne ayrıca tarihine yabancı olduğunu belirten Göksu, şöyle devam etti: ‘İBB Meclisi’nde ‘Vahdettin haindir’ diye bağırandan daha büyük bir hain olmaz. Biz tarihimizden utanmıyoruz, gurur duyuyoruz. Bırakın onlar ‘İzmir’de düşmanı denize döktük’ derken düşmanı tanımlayamasınlar. Biz düşmanımızı tanıyoruz. Diğer taraftan, efendim İngiliz muhabbetinden bahsetti Doğan Bey. Balıkçıda İngiliz Büyükelçi ile biz yemek yemedik. İngiliz Büyükelçi ile kim kadeh tokuşturduysa ona sorsun, bizlere değil.’

Meclis oturumunu yöneten Okul da Balyalı’yı sözlerinden ötürü kınadığını söyledi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.