Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Sığınmacılar için kapsayıcı strateji gerekli

Mehmet KAYA-ANKARA Türkiye’de bulunan 3,7 milyon Suriyeli sığınmacı, geçici koruma altındaki kişi ayrıca mültecilerin durumlarının …

Sığınmacılar için kapsayıcı strateji gerekli

Mehmet KAYA-ANKARA

Türkiye’de bulunan 3,7 milyon Suriyeli sığınmacı, geçici koruma altındaki kişi ayrıca mültecilerin durumlarının iyileştirilmesine yönelik projede, gelecek için kapsayıcı ayrıca kapsamlı çözümler üretilmesi gerektiği, özellikle sosyo-ekonomik durumun iyileştirilmesine yoğunlaşılması önerildi. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye ofisinin Avrupa Birliği finansmanıyla yürüttüğü 2018’de başlayan UNDP Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye’de Dayanıklılık Projesi tamamlandı. Projenin kapanış toplantısında, sağlanan başarılar ayrıca gelecek programlar için politika önerileri değerlendirildi.

Belediyeler yeni iş alanları oluşturdu

Proje, Suriyelilerin geçimlerinin iyileştirilmesi, geçici koruma altındakilerin özgüven ayrıca sosyal güvencesinin geliştirilmesi, yerinden edilmiş Suriyelilerin durumlarının iyileştirilmesi ayrıca bu yolla yerel ev sahibi ülkedeki kırılgan kesimlerin de durumlarının iyileştirilmesine etki edilmesini önceliyor. Bu kapsamda, yürütülen projelerde belediyeler, yeni iş oluşturma, dil eğitimi ayrıca diğer bazı alanlarda uygulamalar gerçekleştirildi. Proje raporuna göre; belediyelerde gerçekleştirilen atık yönetimi ayrıca yeşil ekonomi çözümleriyle yüzbinlerce kişinin faydalandığı sonuçlar elde edildi. Bu kapsamda 10 milyon Euroluk son teknoloji mekanik-biyolojik atık tesisi ile Gaziantep’de 100 bin ton kapasiteli katı atık işleme ayrıca biyogaz üretme tesisi Gaziantep’te kuruldu. Hassa, atık su temizleme tesisi ile Asi nehri kirliliğinin önlenmesine katkı verildi. Kilis’te güneş enerjili sera, atık su havuzu, çöp aktırım tesisleri ayrıca atık yönetimine yönelik teknik bilgilendirme verildi.

Model fabrikalarda istihdam

Yeni işlerin oluşturulması kapsamında, KOBİ kapasite gelişim merkezleri olarak adlandırılan model fabrikalar Gaziantep, İzmir ayrıca Mersin’de oluşturuldu. Adana, İzmir ayrıca Mersin’de ise inovasyon merkezleri oluşturularak, Suriyeli ayrıca yerel işçilerin istihdamı artırıldı. 2 binden fazla Suriyeli ayrıca yerel vatandaş işe yerleştirildi, mevcut işlerini geliştirmeye katkı sağlandı. Bin 19 KOBİ eğitim, yönlendiricilik, iş geliştirme, rekabetçilik ayrıca verimlilik desteği aldı ayrıca bunun sonucunda 2 bin 299 Suriyeli ayrıca yerel vatandaş girişimcilik eğitimi aldı. Makine, metal, gıda, tekstil ayrıca plastik sektörler için raporlar üretildi, stratejik yol haritası hazırlandı.

30 bin kişiye dil eğitimi

Yetişkinlerin de dahil edildiği müfredat geliştirilerek 30 bin Suriyeliye dil eğitimi verildi, eğitim merkezleri açıldı ayrıca Türkçe öğretmenlerin eğitimi sağlandı. Ve salgın döneminde oluşturulan imalathane ile 1 milyondan fazla maske ayrıca korunma ürünü üretildi.

UNDP Türkiye Temsilcisi Luisa Vinton kapanış toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin 3,7 milyon Suriyeli göçmene ev sahipliği yapmasının takdire değer olduğunu belirtti ancak son dönemde yerel halkta oluşan gerilimin de göz ardı edilemeyeceğini vurguladı. Vinton, diğer yandan, şartların her yönden iyileştirilmesinde, göçmenlerle birlikte yerel halkın da durumlarının iyileştirilmesinin daha fazla başarı sağladığını anlattı. Proje Finansörü Avrupa Birliği Türkiye Temsilciliği Mali İşbirliği Başkanı Adre Lys de konuşmasında, AB’nin Türkiye’deki göçmenler için ayırdığı 3,5 milyar Euroluk bütçeden sağlanan finansmanla projenin gerçekleştiğini hatırlatarak, benzer yaklaşımlarla yeni projelerin de hayata geçirileceğini kaydetti. Lys, “En önemli unsur göçmenlerin sosyo-ekonomik durumlarının iyileştirilmesidir. Bu noktada sağlanacak iyileşme tüm topluma fayda sağlar. Sonraki programların geliştirilmesinde bu proje çıktıları fayda sağlayacaktır. Sorunun çözümü sistematik olmalı. Projelerin hepsi bu sistematik politikalara dayanmalı” dedi.

ETİKETLER: Atık, İş, Proje, Suriyeli, Türkiye
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.