Seyahat Tutkunlarının Mutlaka Görmesi Gereken Harika 14 Göl

Seyahat Tutkunlarının Mutlaka Görmesi Gereken Harika 14 Göl

Göller gerek oluşumları gerekse özellikleri gereği farklı bölgelerde yer alabilirler. Dünya’nın birçok bölgesinde gerek volkanik gerekse farklı yer hareketleri sonucu oluşmuş göller vardır. Bulundukları bölgeye eşsiz bir manzara kazandıran bu göller turistik değere de sahiptir. Bu yazıda dünyada mutlaka görmeniz gerek göller bahsedeceğiz. Lafı uzatmadan dünyadan mutlaka görmeniz gereken en iyi göller yazımıza hemen geçelim.

1. Baykal Gölü, Rusya

Bazı bölgelerinde 1 km’den fazla derinliğe sahip olan bu göl, Güney Sibirya’da yer almaktadır. Dünya’nın en derin gölü olma özelliği taşır. Kışın eşsiz bir doğa manzarası sunan göl, donmuş yüzeyiyle herkesi büyüler.

2. Ölü Deniz, İsrail & Ürdün

Ölü Deniz isminin aksine doğal güzelliğiyle etrafında palmiye ağaçları bulunan, mavilikleriyle herkesi büyüleyen bir göldür. Tuzlu bir göl olma özelliğinden dolayı yüzmek güçtür, genellikle tavsiye edilmez.

3. Krater Gölü, ABD

ABD’nin Oregon eyaletinde bulunan bu göl 1949 feet yükseklikte yer alır. Çok derindir. Derinliği ile ABD’nin en derin gölü olma özelliği taşır. Buzullardan gelen su ve yağışlarla göl oluştuğu için masmavi bir yapıdadır.

4. Hutt Lagünü, Avustralya

Gün batımında rengini pembeleştiren Hutt Lagünü, Batı Avustralya’da yer almaktadır. Göl, mevsimlere ve günün bazı saatlerine göre pembe, mor ve kırmızı arasında renk değiştirmektedir. Çok tuzlu bir su kütlesidir.

5. Attabad Gölü, Pakistan

Attabad’da olan bir doğal afet sonucunda 2010 yılında Attabad Gölü oluşmuştur. Pakistan’da yer almaktadır. Bu dönemden sonra halk geçinmek için bu gölün etrafını turistik bir yapıyla inşa etmiştir.

6. Nakuru Gölü, Kenya

Vahşi bir yaşamı içinde bulunduran Nakuru Gölü, Kenya’da bulunmaktadır. Bu göl etrafında aslanlar, leoparlar ve flamingolar yer almaktadır. Son yıllarda gölde su seviyesi yükselmiş ve tuz oranı azalmıştır. Bu durum sonucunda flamingolar etkilenip daha az ziyaret etseler de göl hâlâ görülmeye değer bir özellik taşımaktadır.

7. Bacalar Gölü, Meksika

Meksika’da yer alan Bacalar Gölü, oldukça turistik bir özellik taşımaktadır. Baktığınızda tabanını göreceğiniz göl, tertemiz ve berraktır. Yüzme ve dalış için tercih edilir.

8. Thale Noi, Tayland

Lotus Gölü olarak da bilinen Thale Noi, Güney Tayland’a yer alan bir göldür. Gölün yüzeyi pembe nilüferlerle kaplıdır. Vahşi yaşama ev sahipliği yapan göl, kaplumbağaları, leylekleri ve su bufalolarını içinde yaşatır.

9. Pichola Gölü, Hindistan

Hindistan’da bulunan Pichola Gölü, tatlı su gölüdür. Gölün tam ortasında beş yıldızlı bir otel olan Taj Lake Palace yer alır. Hindistan’a yolu düşenlerin sıklıkla tercih ettiği bilinmektedir.

10. Lucerne Gölü, İsviçre

İsviçre’de 1424 feet yükseklikte bulunan Lucerne Gölü, İsviçre’nin en büyük 4. gölüdür. Doğal güzelliğiyle yaz aylarında ziyaretçilerin yoğunlukla ziyaret ettiği bir göldür.

11. Como Gölü, İtalya

Antik Yunan’dan kalmış bu göl günümüzde de ziyaretçilerin tarihi ve turistik gezilerinin önemli adresleri arasındadır. Como Gölü günümüzde göl etrafında birçok oteli ve eğlence merkezini içinde bulundurur.

12. West Gölü, Çin

2011 yılında beri UNESCO tarafından koruma altında olan West Gölü 9. yüzyıldan beri Çin’de yer almaktadır. Bu göl birçok sanatçıya ve düşünüre ilham olmuştur. Gölde birçok tapınak ve küçük adalar yer almaktadır.

13. Minnewanka Gölü, Kanada

Kanada’da Banff Ulusal Parkı’nda yer alan Minnewanka Gölü deniz seviyesinden 1500 metre yüksekliktedir. 21 km uzunluğunda olan göl Kanada’da en uzun 2. göldür. Bir buzul gölü olma özelliği taşır.

14. Saimaa Gölü, Finlandiya

14.000 küçük adacıklara sahip olan Saimaa Gölü, Finlandiya’da yer alır. Etrafı ağaçlarla kaplı, berrak bir suya sahip olan göl adacıkların arasındaki su yollarıyla muhteşem bir görüntü sunar.

Dünya’nın en güzel göllerini tanıdığınız bu yazıda dileriz ziyaret etme şansınız da olur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.