SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır? SEO Dostu Yazı Hazırlamak

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır? SEO Dostu Yazı Hazırlamak

SEO içeriği yazarken Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) kurallarına uyarsanız, içeriğiniz çok daha fazla trafik alma potansiyeline sahip olacaktır. Ama önce SEO nedir?

Search Engine Optimization (SEO), web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir.

Bu kısa tanımdan sonra; SEO uyumlu içerik nasıl yazılır ve SEO dostu içerik nasıl yapılır gibi sorularınıza yanıt alacağınız, bu blog yazısını okumaya başlayabilirsiniz. Blog Aracı için özel olarak hazırlanmıştır,  keyifli okumalar..

Backlink ve sayfa dışı seo hakkında bilgilenmek için yine daha önce hazırladığımız blog yazımızı okuyabilirsiniz.

SEO Uyumlu İçerik

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Herkes uzmanı olduğu ya da daha önce deneyimlediği bir konuda içerik yazabilir. Ancak içeriğinizin Google aramalarında daha iyi sonuçlar elde etmesini istiyorsanız bunu bazı kurallar çerçevesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Google tarafında doğru içeriğin en az xx kelime olması gerektiğine dair yazılı bir kural olmasa da; son Google algoritma güncellemeleri sonrasında elde edilen veriler şu değerli bilgiyi sundu Google sıralamalarında ilk 5’te yer alan web sayfalarının kelime sayısı 2000+ uzunluğunda olmaktadır.

Anahtar Kelime Araçlarını Kullanın

Yazdığınız içeriğin en önemli unsuru dengeli bir şekilde kullandığınız anahtar kelimelerdir. Ücretsiz anahtar kelime araştırması yapmak için Google Ads Anahtar Kelime Aracı gibi web sitelerini kullanabileceğiniz gibi Semrush, Ahrefs, Kwfinder ve Keywordtool.io gibi ücretli anahtar kelime araçlarını da kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri Alt Başlıklarda Geçirin

İyi bir içerikte alt başlık kullanımı çok önemlidir. Alt başlıkları içeriğin uzunluğuna göre doğru yerlere konumlandırarak okuyucunun ya da ziyaretçinin ilgisini koruyabilir, aynı zamanda içeriğinizi daha da SEO dostu hale getirebilirsiniz. Üstelik doğru alt başlıklar sayesinde paragraflardan önce içeriğiniz hakkında kısa ama öz bilgileri kolayca verebilirsiniz.

Alt başlıklar arama motorlarında sıralamaya yardımcı olmasa bile, kullanıcılar için en iyi uygulamadır. Alt başlıklar nedir? H1’den H6’ya kadar kodlanan başlıklardır. İçeriğinizin anlaşılmasına yardımcı olur. Bu blog yazısında olduğu gibi, ana başlık bir <H1> etiketindedir. Diğerleri önem sırasına göre <H2>’den <H3>’e kadardır. H6’ya kadar çıkabilseniz de ben bunu önermiyor; en fazla H4 başlıklandırma etiketini kullanıyorum.

İçeriğinizden emin değilseniz, bir içerik tablosu hazırlayın ve okuyun: içeriğinizi göz açıp kapayıncaya kadar anlıyor musunuz? O zaman sorun yok demektir.

İçeriğinizde İlgili Bağlantılara Yer Verin!

Bunun için 2 çeşit linke ihtiyacınız var. Bu linklerden biri dış link (bir sitenin kendi alan adı dışında farklı bir alan adına link çıkışı yani backlink, harici bağlantı), diğeri ise iç link (aynı site içerisinde farklı sayfalara belirli kelimelerle verilen linkler, dahili bağlantı) olmalıdır. Bir şey ya da bir konu hakkında araştırma yapan ziyaretçilerinizin içerik hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını istiyorsanız, çok uzağa gitmeden konuyla ilgili en az bir iç ve dış link vererek SEO makalenizi daha arama motoru dostu hale getirebilirsiniz. Size favori bilginiz olacak bir ipucu daha verelim; verdiğiniz iç ya da dış link içeriğinizdeki anahtar kelimeleri içeriyorsa daha iyi geri dönüşler almanız kaçınılmaz olacaktır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın..

Uzun kelimeli içerikler neden Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alıyor diye düşündüğünüzü duyar gibiyiz; hemen cevaplayalım. Çünkü uzun yazılmış içerikler daha fazla anahtar kelime ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler içerir. Özellikle SEO uyumlu içerik yazarken uzun kuyruklu anahtar kelimelerden faydalanmak daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var; anahtar kelimelerinizi ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi doğal ve orantılı bir şekilde yerleştirmelisiniz ki; içeriğinizin semantik bütünlüğünden ödün vermeden kullanıcıya değer sağlasın ve bilgilendirsin.

Çapraz İçeriğin Anahtarı: Düzenli Konu Kümesi Modeli

Yazdığınız içeriğe güveniyor ve içeriğinizi daha da iyi hale getirmenin başka yollarını mı arıyorsunuz? İlk kez 2017 yılında HubSpot Research tarafından detaylandırılan Topic Cluster Model yöntemi; içerik pazarlama stratejileri için vazgeçilmezdir. Anahtar kelimelerden ziyade konulara odaklanan bir SEO stratejisi olan model, sütun sayfası veya yazı olarak adlandırılan tek bir ana konu etrafında içerik oluşturarak blog arşivlerini basitleştiren bir yaklaşımdır. Bu, blog gönderileri için en iyi SEO uygulamalarından biridir. Konu Kümesi Modeli yöntemini iki aşamada uygulayabilirsiniz. İlk aşamada sıralama yapmak istediğiniz konuyu seçtikten sonra o konuyla alakalı içerikler oluşturabilirsiniz. İkinci aşamada ise oluşturduğunuz içeriğin linklerine iç linkleme verebilirsiniz. İşte bu kadar basit! Hem okuyucularınız hem de Google mutlu olacak!

Evergreen İçeriklere Odaklanın

SEO uyumlu içeriğin nasıl yazılacağına dair maddelerden biri de Evergreen içerik. Öncelikle Evergreen’in ne anlama geldiğine bakalım. Evergreen içerik; konuyla alakalı olan ve okuyucular için uzun süre “taze” kalan, arama motoru optimizasyonlu içeriktir. Yazılan içerik doğru ve güvenilir bilgilerle yazıldığı takdirde uzun yıllar kalitesini koruyarak Evergreen içeriğe dönüşecektir. Ancak şunu da belirtmekte fayda var; içeriğin konusuna göre (örneğin haber) her içerik Evergreen olmak zorunda değildir.

Sonuç

Özet olarak sayfalarınızı ve blog yazılarınızı yukarıdaki tüm teknik ve kalite kurallarına göre oluşturduğunuzda muhtemelen artan bir ivme ile kaliteyi yakalayacağınızdan hiçbir şüphemiz  yok. Özellikle bu alandaki gelişmeleri takip ederek en yeni teknik ve yöntemler hakkında bilgi edinmeyi, bilginin peşine düşmeyi de ihmal etmeyin. İçeriğinizi oluşturduktan sonra mutlaka yapmanızı önerdiğimiz diğer noktaları ise şu şekilde sıralayabiliriz

  • İçeriğinizin özgünlüğünü mutlaka test edin! İçerik özgünlüğü, özellikle arama motorları için içeriğin değerlendirilmesinde son derece önemli bir noktadır. Oluşturduğunuz içeriklerin kaynaklardan yararlanılarak oluşturulması normal olsa da o kaynakları kopyalamak siz ve web siteleriniz için ölümcül bir hatadır.
  • İçerikteki yazım, imlâ ve noktalama hatalarını erkenden tespit edin! İçeriklerinizin okuyucular için en önemli avantajı okunabilirliktir. Yani belirsizlik içermeyen, akıcı ve anlaşılır içerik her zaman 1-0 öndedir. Bu nedenle içeriklerinizi yayınlamadan önce son bir kez gözden geçirmeyi ihmal etmeyin.

Google Trends üzerinden hangi konuların ilgi çekici ve popüler olduğunu takip edin! “Hangi içeriği oluşturursam ilgi çeker” Google Trends bu konuda size ve SEO Uzmanı kişilere kesinlikle yardımcı olacaktır. Kategorilerden, genelden ve hatta gündemden en popüler içerikleri buradan canlı olarak takip etmeniz mümkün. Bu sayede hem günlük hem de kısa vadede ne tür içeriklerin ziyaretçilerin ilgisini çekeceğini keşfedebilirsiniz.

ETİKETLER: Nedir?, SEO
YAZAR BİLGİSİ
Furkan Ok
Bilkent - Psikoloji Mezunu. Yazar, Çizer, Okur.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.