Sayfa Dışı SEO (Off Page SEO) Nedir? ve Nasıl Yapılır? 2022

Sayfa Dışı SEO (Off Page SEO) Nedir? ve Nasıl Yapılır? 2022

SEO yıllardan beri bir web sitesi standartı belirleme aracı olmuştur. İyi içerikler yazmak, güzel resimler ile içeriği süslemek ve anahtar kelimeleri kullanmak SEO’nun çok küçük bir kısmını ifade etmektedir. SEO’da en büyük etken sayfa içi ve sayfa dışı SEO‘dur. Eğer sitenizde bu kriterlere uymayan biriyseniz büyük ihtimalle sitem Google aramalarında çıkmıyor diyerek bu yazıya gelmişsinizdir. Doğru yerdesiniz

Dilerseniz daha fazla konuyu dallandırıp budaklandırmadan, sayfa dışı SEO nedir? ve sayfa dışı SEO nasıl yapılır? konumuza bir an önce geçelim.

Sayfa Dışı SEO Nedir?

Sayfa dışı SEO, sitenin arama motoru sıralamasını artırmak için yapılan dış işlemlere verilen addır. Genel olarak sayfa dışı SEO sosyal medya siteleri, diğer paravan bloglarda yapılan çalışmalar (yönlendirmeler) ve diğer Google çalışmaları ile yapılır.

Bunun nedeni, arama motorlarının sitenizi otoriter veya başka bir değişle kayda değer görmesini sağlamaktır. Sayfa dışı SEO yapılan ve yapılmayan siteler arasında görünen ilk fark 1. sayfada çıkmamanında ötesinde aramalarda hiçbir sonuça sahip olmamaktır.

Peki bu durum nasıl oluşuyor? Google, trafiği yüksek olan sosyal medya siteleri, forumlar, haber siteleri yani aklınıza gelebilecek sık işlem yapılan yerlere oldukça yüksek miktarda bot yönlendirir. Bu botlar çok fazla sayıda olmasının avantajı ise yeni yazıların veya içeriklerin hızlı bir şekilde indexlenmesini sağlamasıdır.

Dolayısıyla, eğer web sitenize günde bir kaç içerik giriyorsanız Google botlarını arttırmanız pek mümkün değil, ancak sayfa dışı SEO yaparak yüksek miktarda botun dikkatini çekme ve yazılarınızı hızlı bir şekilde indexleme şansına sahip oluyorsunuz.

Sayfa Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Sayfa dışı SEO nasıl yapılır konusu bir kaç temal adımdan oluşmaktadır. Bunlardan birisi Backlink oluşturmaktır. Link oluşturmanın dışında yapabileceğiniz bir diğer işlem sosyal medya sitelerinden yararlanmaktır ve son olarak ise misafir bloglamadır. Dilerseniz mevzu bahis sayfa dışı SEO nasıl yapılır? Bu konunun adımlarına birer birer geçelim.

1. Backlink Oluşturmak

Backlink oluşturmak yıllardan beri uygulanan en iyi yöntemlerden birisidir. Google’ın bir çok kriteri değişti veya kaldırıldı, ancak Backlinklerin popülerliği hala devam ediyor. Backlink oluşturmanın en önemli kuralı kaliteli Backlinkler almaktır.

Peki, kaliteli Backlink nasıl alınır? Bunun için sayfa değeri (PR) yüksek sitelerden kendi sitenize link çıkışları almanız gerekmektedir. Örneğin PR:60+ olan bir web sitesinden alacağınız Backlink sizin sitenize Google için referans olacak ve Web sitenizin Google gözündeki değeri oldukça artacaktır.

Bu olayın arama sonuçlarında sitenizin daha üst sıralarda yer almasını sağlaması dışında, artık Google tarafından çok daha hızlı indexlenen içeriklere sahip olacaksınız demektir.

2. Sosyal Medya İmlemesi

Sosyal medya, web trafiğinin en büyük kısmına sahip siteler arasında en üst sıralardadır. Bunun nedeni, paylaşımların yapılması, haberlerin bile artık sosyal medyadan paylaşılıyor olması yada sevdiğimiz insanları oralardan takip edebilme şansına sahip olmamızdır.

Dolayısıyla ciddi bir trafik varsa ciddi de bir bot yoğunluğu vardır. Botları polis olarak düşünürsek bu polislere gerçek hayatımızın tam aksine yakalanmamız gerekiyor. Bunun içinde yapılacak bir kaç şey var.

Bunlardan birisi, sosyal medya sayfamızdan link çıkışı vermek. Diğeri ise yazılarımızı veya içeriklerimizi sosyal medya sitelerinden de paylaşmak. Bu botların dikkatinizi çekmemizi rahatlıkla sağlayabilir.

3. Paravan Blog Paylaşımları

Paravan blog paylaşımları, blog siteleri başta olmak üzere tüm kurumsal firmalar için de oldukça önem taşıyan bir konudur. Çünkü burada amaç sadece Google’ın dikkatini çekmek değildir. Buradaki amaç bizim kim olduğumuzdan bahsetmemizdir.

Sosyal medya imlemesi veya diğer link oluşturma unsurlarının aksine paravan blog sitelerinden yapılan paylaşımlar bir anahtar kelime (Keyword) üzerinden gerçekleşir. Bu da bizim hangi alanda üst sıralarda bulunmamız gerektiğine dair bir sinyaldir.

Paravan blog paylaşımı yapacağınız siteleri seçerken anlayacağınız üzere sizinle doğrudan veya dolaylı olarak bağlantılı siteleri seçmelisiniz. Söz gelimi, teknoloji blogunuz varsa SEO blogundan link çıkışı almamalısınız. Bu linklerinizin etkisini az da olsa kaybetmesini sağlar.

Sayfa dışı SEO nedir? Sayfa dışı SEO nasıl yapılır? temalı konumuz bu kadardı umarım Google’da 1. sıraya çıkmak için güzel bir rehber olmuştur. Daha fazla SEO Rehberi konusunda içeriğe ulaşmak için yandaki bağlantıdan SEO kategorimize gidebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al