Şap Nedir? ve Şap Nerelerde Kullanılır?

Şap Nedir? ve Şap Nerelerde Kullanılır?

Şap nedir? Sorusunun kısa cevabı, bir tuz çeşididir. Potasyum alüminyum fosfat, amonyum alüminyum sülfat gibi kimyasal bileşen içeren bir maddedir. Doğadan elde edilir. Günümüzde daha çok tıp çalışmalarında kullanılır. Sofra tuzuna göre daha yoğundur. Renksiz bir görüntüye sahiptir. Sıcak suyun içinde hemen erir. Sıkça duyduğumuz efsanevi söylentilere malzeme olmuştur.  Bunlardan birkaçı cinsel hayatı olumsuz etkileyici özelliği olduğuna inananlar, erkek yurtlarında ve askeriyede yemeklere katıldığını düşünmüşlerdir. Tabii ki bunun bir ispatı yok.

Şap Nerelerde Kullanılır?

Şap mikrop öldürücü özelliği olan kimyasal bileşenlere sahiptir.  Tıp alanında çeşitli çalışmalara konu olmuştur. Günümüzde özellikle ağız yaralanmaları, sivilce gibi çeşitli hastalıklara karşı sağlık hizmetlerinde kullanılmaktadır.  Birçok alanda kullanılan şap, berberlerin ciltte oluşan kesikler için kullandıkları kan taşı çubukları içinde de yer alır. Kullanım alanlarını özetle sıralayalım;

  • Ufak kesiklerde kanamayı durdurmak için kullanılır.
  • Bağışıklığı arttırıcı aşılarda kullanılır.
  • Göz apsesi tedavisinde kullanılır.
  • Deodorantların içinde mikrop kırıcı özelliğinden yararlanmak için kullanılır.
  •  İstenmeyen tüylerinden kurtulması için kullanılır.
  • Bakteri üremesi ve bakteri oluşumunu engellemek için gargara yapımında kullanılır.
  • Kemik ağrılarına yardımcı tedavi olarak kullanılır.

Şap Zararlı mıdır?

Şap her ne kadar sağlık hizmetlerinde tedaviye yardımcı bir elaman olsa da tüketimi konusunda duraklamalıyız. Elbette sıkça tüketilen bu doğal kimyasal bileşen zamanla sağlığımıza zarar verecektir. Günümüzde potasyum şapı turşuların gevrek kalması için kullanılsa da gıda malzemesi olarak mutfaklarımızda yer almaz.

Ayrıca kadınlarda vajina duvarını sıkılaştırmak için kullanılan şapın, iltihap riski yaratma durumu olabilir. Bazı diş macunları ve diş tozlarının içinde yer alan bu maddeyi yutmamaya özen göstermeliyiz. Toparlayacak olursak eğer şap, sağlık sektörü için yardımcı bir madde iken tüketilmesi noktasında zararlı bir arkadaşa dönüşebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - takipçi satın al - antalya haber - sosyalhane.com - hosting - Bodrum Villa - Ankara Psikolog - Cezayir Vizesi Otomatik Kepenk