Rüzgâr Enerjisi Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Rüzgâr Enerjisi Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Rüzgâr enerjisi nedir? Rüzgârı meydana getiren hava sirkülâsyonu ile ortaya çıkan kinetik (hareketle ilgili) enerji, rüzgâr enerjisi olarak bilinir. Rüzgârda yaşanan söz konusu devingenlik evvela mekanik enerjiye, ardından elektrik enerjisine tahavvül eder. Hususi olarak değişik noktalara konumlandırılmış olan dizgeler üzerinden rüzgâr enerjisi bu biçimde elde edilir.

Bilhassa doğayı muhafaza etmesi ile birlikte sonsuz ve temiz bir enerji kaynağı olarak, rüzgâr bir hayli mühim bir potansiyel teşkil eder. Rüzgâr enerjisi pek tabii güneş enerjisi kadar üst düzey bir potansiyele sahip değildir. Lâkin her halükârda yenisi ile değiştirilebilir enerji kaynağı olarak pek çok farklı avantaj sunar.

Enerji emniyetini sağlayarak hava kirliliğini bir hayli minimum düzeye indirir. Kati suretle ardı arkası kesilmeyecek olan bir enerji kaynağı olarak ifade edilebilir. Hava koşullarındaki değişikliklere karşı mühim bir potansiyel meydana getirirken, maliyetleri de aşağı çeker.

Yakıt satın alımının önüne geçmesinin beraberinde çok hızlı biçimde inşa edilir. Bunun haricinde patlama yaratmayan ve radyasyon saçmayan daha sağlıklı ve emniyetli bir kullanım olanağı sağlar.

Rüzgâr Enerjisi Kullanım Alanları Nelerdir?

Yeryüzünün pek çok farklı bölgesinde olduğu gibi ülkemizde de rüzgâr enerjisinden bir hayli fazla oranda yararlanılır. Bilhassa jeolojik yapısıyla birlikte iklim koşulları üstünden ülkemiz, rüzgâr enerjisi hususunda mühim ülkelerin olduğu listede yer alır. Bu veçhede pek çok değişik maksat için farklı alanlarda rüzgâr enerjisi hususi dizgeler üzerinden kullanılır. Bu alanlardan bazıları;

  • Evler,
  • Pek çok farklı işyeri,
  • Bahçe ve park ile cadde ışıklandırmaları,
  • Demir yolu, kara yolu ve limanlarda trafiği düzenleyen ışıklı sistemler,
  • Tekne ve mobil santralleri ile birlikte karavanlar,
  • Sulama dizgeleri,
  • Elektrik enerjisi gereksinimi olabilecek tüm farklı sahalar,

Hususi kurulum ile birlikte büyük oranda güvenli olarak elektrik enerji olanağı sağlamayı başaran rüzgâr enerjisi, son derece düşük maliyet üstünden yenisiyle değiştirilebilir bir imkân tanır. Çok yüksek seviyede bir elektrik enerjisi üretme gizili olmasa dahi, başlıca kimi yerler için kâfi oranda enerjiyle birlikte, doğayı muhafaza etme olanağı da sunar.

Rüzgâr Enerjisinden Elektrik Üretimiyle İlgili Bilgi

Kullanım hedefleri ile bağlı olacak şekilde değişik noktalara pek çok muhtelif rüzgâr türbinleri inşa edilir. Bu hususta farklı nitelikleri olan pek çok türde rüzgâr türbini mevcut bulunur. Bilhassa dönme mihverine bağlı biçimde üç ayrı dizge yer alır. Bu dizgeler;

  • Yatay mihverli rüzgâr türbinleri,
  • Dikey mihverli rüzgâr türbinleri,
  • Eğik mihverli rüzgâr türbinleri şeklindedir.

Bilhassa gece vakti meydana gelen soğuk hava katmanı, gündüz olduğunda havanın sıcaklaşması ile beraber yukarı doğru yükselir. Böylelikle hava, ısı etkisiyle hacimce büyür ve yükseğe doğru çıkmaya başlar. Bu istikamette havayuvarındaki soğuk hava katmanı aşağı doğru düşer. Böylece soğuk ve sıcak havanın birbirinin yerine geçmesiyle birlikte rüzgâr meydana gelir.

Pervanelerin rüzgâr türbinlerinde dönmeye başlamasıyla, jeneratör ile birlikte devinim enerjisi elektrik enerjisine tahavvül eder. Bu sayede güvenli olarak elektrik enerjisi elde edilir; biriktirilir ve değişik alanlarda, değişik vakitlerde kullanılır.

Dağ eteklerine veya deniz ile birlikte pek çok farklı boş sahalarda rüzgâr türbinlerine denk gelmek muhtemeldir. Sağlıklı ve güvenli olarak elektrik enerjisi istihsaliyle birlikte, pek çok değişik sahada yenisiyle değiştirilebilir enerji olanağı sağlanmış olur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.