YouTube Kanalları Kapanıyor mu?

YouTube Kanalları Kapanıyor mu?

Youtube’un CEO’su Susan Wojcicki tarafından yapılan açıklamada, Avrupa parlamentosu YouTube telif yasalarında değişikliğe giderek tüm YouTube kanallarını kapatmaya yol açan bir karar aldı. Bu kararın faaliyete geçirileceği ve YouTube telif hakkı sorunları konusunda adımlar atılacağı bildirildi.

YouTube içerik üreticileri kanallarının hepsi, yönetmeliğe girecek yasa ile kapanıyor. Bunun şaka yada Click Bait olduğunu düşünenler olacaktır. Ancak, maalesef bunların ikiside değil. Kara YouTube’un CEO’su tarafından açıklandı. “Avrupa Parlamentosu tarafından hazırlanan yeni karar, alışkın olduğumuz İnternet kullanımını değiştirerek, istenmeyen önemli sonuçlara yol açabilir.”

Açıklama YouTube CEO’su Susan Wojcicki’den geldi. Avrupa telif hakkı yasasındaki 13. maddede özetle, telifle ilgili sorunlarda kanalı değil direkt olarak YouTube sorumlu tutulacak. Bu da bir sorun olduğu taktirde kişilerin veya kanalların değil de YouTube’un kapanmasına neden olabilir demek. Tabii, telif sorunları direkt olarak şirketleri hedef alacak gibi görünüyor. YouTube kanallarındaki içerikleri denetleyen Content ID teknolojisinin en ufak bir telif hakkını bile kaçırmaması gerek ki bunu yapması imkansız olacağından dolayı YouTube bu riski almayacak zaten.

YouTube Kapanırsa YouTuberlar Bu Durumdan Nasıl Etkilenir?

Peki bu telif YouTube Türkiye için geçerli olursa, Türkiye bundan nasıl etkilenir? Bildiğiniz gibi YouTube da Deli Mi Ne?, Onedio, Kafalar ve Orkun Işıtmak gibi kanallar kazançlarının büyük kısmını YouTube’dan sağlayan YouTuberlar / içerik üreticileri. Eğer bu yasa gerçekten söylenildiği gibi gerçekleşirse gerçek anlamda işlerini kaybetmiş olacaklar.

Bu durum YouTube kanal sahiplerini nasıl etkileyecek? Bu soru şimdilik merak konusu olsa da yine web’de farklı işler sürdüreceklerini söyleyebilirim. YouTuberların çoğu okulunu bırakmış ve YouTube kariyerlerine odaklanmışlar. Çok farklı şeyler beklememek gerekiyor. YouTube’un en fazla abonesine sahip, bir zamanlar oyun kanalı olan, PewDiePie bile bu söylediklerimizden etkilenecektir. Bu sadece YouTube kazançlarının değil, doğal olarak sponsorluk ve diğer iş birlikleri kazançlarının da son bulması anlamına geliyor.

Youtube’un Kapanma İhtimali Var mı?

Umarız bu yasada ciddi bir değişikliğe gidilir ve insanlar mağdur olmaz. Ayrıca bu konudaki benim kişisel görüşüm, YouTube’un kanalları kapatması demek, YouTube kapatması demek. Dolayısıyla, YouTube’un kapanacağını pek zannetmiyorum. Yani kanallarda kapatılmayacaktır, bu unsurların YouTube için ciddi bir zarar oluşturmasının  yanı sıra insanlar içinde zarar oluşturacaktır.

Belki YouTube bundan sonraki videoları denetlemeden yayınlamaya bilir. Ancak, videoları kaldırmaz ve silmez geçmişte telif hakları ödenen videolar kalır ve özgün içerik üretenlerde devam eder. Bu durumda sadece YouTube videolarınızı yayımlamadan önce denetler ve sonra yayımlar sadece diye düşünüyorum. Aslına bakarsanız şuana kadar bu şekilde yapılmadığı kabahat.

YouTube bir videoyu yayınlanıyor, herkes tarafından izleniyor ve telif hakkı talebinde bulunulduktan sonra kaldırılıyor. Bu çok anlamsız, madem kaldırılacak bir video herhangi bir telif hakkı veya  zararlı içerik bulunursa yayınlanmasın! Velhasıl kelam, YouTube da eğer böyle bir düzenlemeye gidilecekse sosyal medya sitelerinde de gidilmesi gerekebilir. Söz gelimi ben bu yasanın yeniden düzenleneceğini düşünüyorum.

YouTube kapanıyor mu? Kanalları kapanacak mı? Bunlar hangi ülkeler için geçerli olacak gibi sorularınıza cevap verebilmiş olmayı umuyorum. YouTube kanallarının kapatılması konumuz bu kadardı, umarım yararı olmuştur. konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.