Potterhead’ler Buraya! Harry Potter Serisi Hakkında Fazla Bilinmeyen 20 Bilgi

Potterhead’ler Buraya! Harry Potter Serisi Hakkında Fazla Bilinmeyen 20 Bilgi

J.K. Rowling tarafından tarafından yazılan seri romandan uyarlanan Harry Potter filmini eminim duymuşsunuzdur. Filmin ana karakteri Harry’nin büyücülük okuluna kabul edilmesiyle başlayan fantastik macerası her yaştan insana hitap etmekle birlikte büyük yankı uyandırmıştır. Film ve roman arasında birtakım farklılar vardır. Gelin Harry Potter filmi hakkında pek fazla bilinmeyen bilgilere göz atalım.

1. Fred Ve George İkizleri

Filmde şakacı kişilikleri ile ön plana çıkan ikizler, Weasley ailesinin üyelerindendir. Sürekli beraber olan ikizler 1 Nisan’da doğmuştur herkese şaka yapmaları ve eğlenceli kişilikleri burdan gelmektedir.  Şakacı oldukları gibi bir o kadar da cesaretli olan Fred ve George’un Voldemort’un yüzüne kartopu attığını biliyor muydunuz?

2. Filmdeki Bazı Karakterlerin İsmi Farklıydı!

Romanın yazarı J.K. Rowling ilk başta Hermione Granger In adını Hermione Puckle, Neville Longbottom In adını Neville Puff, Luna Lovegood’un adını Lily Moon, Draco Malfoy’un adını Draco Spinks şeklinde isimlendirmiştir. Daha sonra bu isimler değiştirilerek bildiğimiz halini almıştır.

3. Lupin Nasıl Kurtadam Oldu?

Filmde Hogwarts’ta bir süre öğretmenlik yapan Remus Lupin, babasının bir kurtadam olan Fenrir Greyback’in önünde kurt adamlar hakkında kötü bir yorum yapması üzere, Greyback intikam almak için Remusu ısırarak onu bir kurt adama dönüştürmüştür. Lupin öldükten sonra onurlandırılmak için 1. sınıf kurtadam ödülünü almıştır. Bu ödülü alan ilk kurtadamdır.

4. Korkulu Ruh Emiciler!

İnsanların en büyük üzüntüleri ve korkuları kalıncaya kadar bütün güzel anılardan beslenen ruh emiciler, yazarın en depresif olduğu anda kaleme alınmış karakterdir. Sizce de bazı insanlarda ruh emicilere benzemiyormu?

5. İsmi Lazım Değil Kaç Yaşındaydı?

Voldemort veya ismi lazım değil, filmdeki son savaşta Harry Potter’a karşı kaybedip öldüğünde 71 yaşındaydı.

6. Snape

Harry’nin annesi Lily’e ölene kadar aşık kalan Snape, Hogwarts’ın öğretmenlerinden biriydi. İlk başlarda Harry’e karşı olan sert tutumuyla dikkat çeken Snape, Voldemort’a ihanet ederek Harry’nin önünde ölmüştür. Harry’de Lily’nin gözlerini gördüğünü söyleyen Snape’in son sözleri “gözlerimin içine bak” olmuştur. Harry savaş bittiğinde Snap’in tablosunu Dumbledore’ un yanına koymuştur.

7. İyileştirici Çeşme

Filmde geçen başka bir büyücü okulu olan Beauxbatons’taki bütün kızlar güzelliği ile dikkat çekerek karşımıza çıkar. Bu okulda ismi Nicolas Flamel olan güzelleştirici ve iyileştirici özelliği olan bir çeşme bulunmaktadır.

8. Luna

Filmde Luna ve Neville’in ilişkisine yer verilse de kitapta böyle bir ilişkiden hiç bahsedilmemektedir. Kitaba göre Luna bir doğa bilimci büyücüsü olmuştur ve Rolf Scamander ile evlenip çocukları olmuştur.

9. Kurbağalı Çikolata Paketleri

İlk olarak filmin ilk serisinde karşımıza çıkan bu atıştırmalıktan çikolata ve kurbağanın yanında ünlü büyücülerin resimlerinin bulunduğu kartlar çıkıyor. Her kartta bir ünlü büyücü bulunup kartın üstünde bir görünüp bir kayboluyor. Büyük savaş bittikten sonra Harry, Ron ve Hermione’nin resimleri de bu kartlarda çıkıyor.

10. Hermione Nerede Çalıştı?

Savaştan sonra Hermione Sihirli yaratıklar üzerinde sihir bakanlığında çalışmaya başladı ardından bölüm değiştirerek sihirli yasal yaptırım dairesine geçti.

11. Ron Nerede Çalıştı?

Ron savaştan sonra kara büyücüleri yakalayarak azkaban hapishanesine göndermekle görevli olan seherbazlardan biri oldu ancak abisi George’un işlettiği weasley dükkanı çok fazla işlemeye başlayınca dükkana yardım etmeye başladı.

12. Basilisk İlk Nerede Yetişti?

Sırlar Odası serisinde karşımıza çıkan Basilisk, devasa büyüklükte bir yılandır. İlk Basilisk yetiştiren ve aynı zamanda ilk hortkuluk yapan kara büyücü Herpo The Foul’dur. Çikolatalı paketlerin üzerinde ünlü büyücü olarak resmi vardır.

13. Ölüm Yadigarları Hikayesi Nereden Geldi?

Mürver asa, diriltme taşı ve görünmezlik pelerini olarak karşımıza çıkan etkileyici bir hikayesi olan ölüm yadigarları, Geoffrey Chaucer tarafından yazılan bir hikaye olan “The Pardoner’s Tale” eserinden uyarlanmıştır.

14. Quidditch Şampiyonu Viktor

Viktor karakteri ilk defa Ateş Kadehi serisinde karşımıza çıkmaktadır. Mısır’da Quidditch maçında yenildikten sonra yenilgiyi kaldıramayıp bırakır, ancak sonradan 2014 Quidditch kupasıyla beraber muhteşem bir dönüş yapar.

15. Böcürt

Azkaban tutsağı serisinde karşımıza çıkan Lupin’in derste kullandığı böcürt, insanların en çok korktuğu şeyin şekline girmesiyle bilinmektedir. Hogwarts’ın müdürü Dumbledore’un böcürtü kardeşi Arianna şekline girmiştir. Arianna kazayla 14 yaşındayken annesini öldürmüştür.

16. Hedwig Ölümü

Harry’nin baykuşu olan Hedwig, masumiyeti simgelediği, öldüğünde Harry’nin masumiyetinin yani çocukluğunun öldüğünü, artık Harry’nin büyüdüğünün işareti olarak Hedwig ölmüştür.

17. Quirrell

Felsefe Taşında karşımıza çıkan Hogwartsın öğretmenlerinden olan Quirrell, aslında Voldemort’un yaşaması için vücudunu paylaşan bir hortkuluktu. Harry’nin karanlık savunma öğretmeni olarak ekrana çıktı ancak ondan öncesin Muggle bilimi öğretmeniydi.

18. Draco Malfoy

Hogwarts’tan önce Drumstrang Enstitüsüne gidecekti ancak annesi eve uzak olduğu için istemedi böylelikle Malfoy hogwarts’a katıldı.

19. Bellatrix

Serinin son bölümünde R.K. Rowling, Bellatrix karakterini Voldemort’un en iyi yardımcısı olarak tanımlamıştır. Bellatrix, Harry’nin vaftiz babası Sirius’un kardeşidir. Kardeş olmalarına rağmen Sirius’u öldürmüştür. Molly Weasley tarafından öldürülmüştür.

20. Son Serinin İsmi

Filmin son serisi olan ve iki bölüme ayrılan ölüm yadigarları serisinin ismi önceden Harry Potter ve Mürver Asa, Harry Potter ve Peverell Görevi olmak üzere iki ismin elenmesi sonucu son halini almıştır.

YAZAR BİLGİSİ
Ayşenur Yalçın
Güzel yazmak, iyi düşünmek demektir. Hobi olarak başladığım bu yolculukta adım adım iyiye, daha iyiye gitmeyi planlıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al