Opera Turbo Modu Nedir? Nasıl Açılır ve Kullanılır?

Opera Turbo Modu Nedir? Nasıl Açılır ve Kullanılır?

Opera, 1995 yılında piyasaya sunulan ve günümüze kadar aralıksız olarak geliştirilmeye devam eden rekabetçi internet tarayıcısıdır. Ücretsiz VPN, dahili reklam engelleme eklentisi, hızlı ve kullanışlı arayüzü sayesinde son birkaç yıl içinde rakiplerine yaklaşmayı başarmıştır. Google Chrome ve Mozilla Firefox kadar geniş kitlelere ulaşamasa da Opera Browser kullanan büyük bir kitle var. Opera’nın tercih edilme sebeplerinden biri de rakiplerinde bulunmayan Opera Turbo Modu özelliğidir. Peki Opera Turbo modu nedir, nasıl açılır ve nasıl kullanılır? Mobil ve masaüstünde turbo modu hakkında bilmeniz gereken her şey yazımızda…

Opera Turbo Modu Nedir?

Bir internet sitesine tıkladığınız sayfa karşınıza yüklenene kadar belli bir süre geçer. Bu geçen sürede internet bağlantınız girmek istediğiniz sayfadaki verileri indirerek size gösterir. Bu nispeten kısa bir sürede gerçekleşse de bazen sayfa boyutuna ve yoğunluğa göre gecikmeler yaşanabilir. Bu aşamada hızın son derece önem kazandığı günlerde Opera Turbo özelliği devreye giriyor. Bu özellik gezinmek istediğiniz sayfaları sıkıştırarak daha hızlı yüklenmelerini sağlıyor. Hiçbir tarayıcıda bulunmayan bu özellik hem masaüstü hem de mobil sürümde mevcut. Bu özelli sayfaların hızlı yüklenmesini sağladığı gibi sınırlı veri kullanımı yapabilen hatlar için de bulunmaz bir özellik. Kısaca Opera turbo açıkken 100 mb veri tüketmesi gereken bir sayfa 25 mb veri kullanarak ciddi tasarruf sağlıyor. Sizler de internet paketinizin daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız Google Play Store’dan mobil tarayıcıyı indirin ve ayarlar sayfasından Turbo modunu açın…

Opera Turbo Nasıl Açılır?

Öncelikle Opera şirketi bu özelliği masaüstü sürümden kaldırdı. Bir şirket çalışanı günümüzde internet hızının oldukça arttığını ve Turbo modunun gereksiz hale geldiğini belirterek özelliği kaldırdıklarını ifade etti. Ancak bu adım kotalı ve paket internet kullanan Opera severleri üzdü. Masaüstünde Turbo özelliğini açmak isterseniz 58. sürüme geri dönmek zorundasınız. Daha yeni sürümlerde turbo mod kaldırılmış.

İyi haberse Opera tarayıcının mobil versiyonunda turbo modu hala çalışıyor. Google Play veya App Store’den tarayıcınızı indirdiyseniz sağ alt köşede bulunan kırmızı renkli Opera logosuna tıklayın ve açılan pencerede Ayarlar’a dokunun.  Tarayıcı sekmesi altında bulunan “Veri kazancı” özelliği sağındaki butona dokunarak aktif hale getirin. İşlem tamamlanmıştır, özelliği başarıyla açtınız. Artık web sayfalarınızı hem daha hızlı yüklenecek hem de daha az veri harcayacak! Veri kazancı özelliği sayfasına tekrar gittiğinizde size gezinme süresi boyunca ne kadar tasarruf sağladığınızı da gösterecektir. Unutmadan söyleyelim; mobil VPN özelliğini açtığınızda turbo mod kapanıyor, yani ikisini bir arada kullanamıyorsunuz. Eğer VPN kullanıp daha sonra kapattıysanız veri kazancını aktif etmeyi unutmayın.

Kısaca özetlemek gerekirse Windows, Linux ve MacOS ortamlarında geçtiğimiz aydan itibaren kullanamıyoruz. Opera turbo yalnızca Android ve iOS cihazlarda kullanılabiliyor… Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce Opera şirketi doğru bir adım mı attı? Düşüncelerinizi yorum formu aracılığıyla bize iletebilirsiniz. İyi gezintiler!

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.