Nüfusa Yanlışlıkla ‘Kadın’ Olarak Kaydedilen Adam Sonunda Kimliğine Kavuştu!

Giresun’da doğan Kumral Bodur, isminden dolayı nüfus memurunun yanlış anlaması sonucunda nüfusa ‘kadın’ olarak kaydedildi. Bodur, 38 yıl bu durumu değiştirmek için çabaladı. Çocuklarını nüfusta kendi üzerine alamayan Kumral Bodur, ömrünü bir hatayı …

Nüfusa Yanlışlıkla ‘Kadın’ Olarak Kaydedilen Adam Sonunda Kimliğine Kavuştu!

Giresun’da doğan Kumral Bodur, isminden dolayı nüfus memurunun yanlış anlaması sonucunda nüfusa ‘kadın’ olarak kaydedildi. Bodur, 38 yıl bu durumu değiştirmek için çabaladı. Çocuklarını nüfusta kendi üzerine alamayan Kumral Bodur, ömrünü bir hatayı düzeltmek için harcadığını söyledi.

Kumral Bodur, Giresun’da dünyaya geldi. Bodur’un aktardığına göre, nüfus memuru isminden dolayı yanlış anlayıp cinsiyetini ‘kadın’ olarak kaydetmiş.

Kumral Bodur: ‘O zamanlar nüfus memurları köylere gidip kimlik verirlerdi. Babam da memura benim ve kardeşlerimin ismini vererek kaydettirmiş. Nüfus memurunun verdiği kimliklerde 6 erkek kardeşimin kimliği mavi gelirken, benimki pembe gelmiş’

Okula gittiğinde öğretmeninin fark edip kimliğini değiştirmesini söylediği Bodur’un babası ise, “Okul bitsin kendisi değiştirir” demiş.

Çocuklarını kardeşinin nüfusuna kaydettiren Kumral Bodur, “Bu zamana kadar 3 defa evlendim, 4 çocuğum oldu. Nüfusta kadın olduğum için resmi nikah kıyamadık. Çocuklarımı kardeşimin nüfusuna kaydettim” dedi.

“Ben 38 yıldır bu kimlik mücadelesini veriyordum, üç günde halloldu.” diyen Kumral Bodur’un çalışma sigortası yaparken kimliğindeki yanlışlık fark edildi. Nüfus Müdürlüğü’ne giderek zor da olsa bu hatayı düzelten Bodur, halinden memnun.

Kayıt hatası yüzünden askere gidemeyen Kumral Bodur, “Çocuğumun askerlik çağı geldi ama ben henüz askere gidemedim. Kimliğimi alınca askerlik için başvurdum.” ifadelerini kullandı.

Askerliğini Manisa’da yapan Bodur, görevini bitirince eve döndüğünü, ancak bir süre sonra evine ‘Asker kaçağı’ kağıdının geldiğini söyledi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.