Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Noterden Kiracıya Gönderilen Tahliye İhtarnamesi Hangi Durumlarda Geçerli? Kiracının Hakları Neler?

Enflasyona alternatif yatırım aracı olarak gayrimenkul sahneye çıkınca diğer etkenlerle de artan fiyatlar sonrası kiralardaki artış başını alıp …

Noterden Kiracıya Gönderilen Tahliye İhtarnamesi Hangi Durumlarda Geçerli? Kiracının Hakları Neler?

Enflasyona alternatif yatırım aracı olarak gayrimenkul sahneye çıkınca diğer etkenlerle de artan fiyatlar sonrası kiralardaki artış başını alıp gitmiş hali hazırdaki kiracılar da bu durumda nasibini almıştı. TÜFE üzerinden hesaplanan 12 aylık ortalamalarla belirlenen kira artış oranlarında da bu yükselişe hükümet sınırlama kararı alarak, Temmuz 2022-Temmuz 2023 aralığında kira artış oranları %25 ile sınırlanmıştı. Bu sınırlamayla kira artışı döneminde ev sahipleri de zora düşmüştü. Kiracı-ev sahibi davaları artmış bu davalar için de arabulucu çözümü bulunmaya çalışılmıştı. Bu durumda kiracıyı çıkarmanın yollarını aramaya başlayan ev sahipleri noterden tahliye ihtarnamesi görmeye başlamıştı.

Tahliyeler çözüm mü?

Birinci derece aile üyelerinin taşınması halinde evler tahliye edilebilirken, ihtarnamelere karşı uzmanlar uyarıda bulundu. Mahkeme kararıyla tahliye gerekçesi ispatlanmazsa bu ihtarnameler geçersiz olarak değerlendiriliyor.

Noterden tahliye ihtarnamesi nasıl geçerli olur?

Dünya’dan Leyla İlhan’ın aktardığına göre, İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, ev sahibinin evini oğlu, kızı, annesi, babası ayrıca ya da kardeşi gibi 1. derece akrabalarına vermesi halinde kiracıyı tahliye etme hakkı doğduğunu belirtirken, bunun yanında da başka geçerli sebeplerin ispatlanarak dava açılmasıyla mahkemenin de tahliye kararı verebileceğine dikkat çekti. Aşa, tahliye için bir de 10 bu yılın tamamlamış olması gerektiğin hatırlatırken, bu durumların haricinde noter tahliyelerinin bir geçerliliği olmadığını belirtti.

Kanunen Almanya’dan oğlum gelebilir!

Avukat Hanife Emine Kara, ev sahibi olup olmadığı fark etmeksizin herkesin noterden ihtarname gönderme imkanına sahip olması nedeniyle, önemli olanın ‘ihtarnamede belirtilen iddiaların gerçeği yansıtıp yansıtmadığı’ olduğunu belirtti. 

‘Almanya’dan oğlum gelecek’ klişesinin hukuki karşılığının olduğunu belirten Kara, Türk Borçlar Kanunu 350. maddesinde “gereksinim sebebiyle kira sözleşmesinin sona ermesi’ni şu şekilde açıkladı:

Kiralayanın kendisi, eşi, altsoyu (oğlu/kızı), üstsoyu (annesi/ babası) veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi nedeniyle kullanma zorunluluğu varsa, fesih duyuru sürelerine uyarak dava açmak suretiyle kira sözleşmesini sona erdirebilir.

Hangi durumlarda ihtarname gönderilebilir?

Avukat Kara, yukarıdaki sebeplerin yanı sıra, kira borcunun aksatılması, beş yıldan uzun süreli ayrıca beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde kira bedelinin artırılması, kira sözleşmesinde bulunan 10 yıllık uzama süresinin dolması gibi sebeplerle de ihtarname gönderebileceğini belirtti.

Kiracı dava açma hakkına sahip mi?

Ev sahibinin kendisi, 1. derece akrabaları ya da kanunen bakmakla yükümlü olduğu kişiler nedeniyle boşaltılan evin 3. kişilere kiraya verilmesi halindeyse, kiracının tazminat hakkı bulunduğu vurgulandı. 

Hanife Emine Kara, haklı sebep olmaksızın, üç yıl dolmadan eski kiracıdan başkasına evin kiralanamayacağını vurgularken, ‘tekrardan kiralama yasağı’ ismi verilen uygulamada kiracının dava açabileceğini de kaydetti.

ETİKETLER: Kira
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.