Satışlar Yükselirken Fiyatlar Yüzde 2,6 Geriledi: Eylül Verilerine Göre Otomobil Piyasası Hareketlendi

Eylül ayı Türkiye’nin ikinci el binek ve hafif ticari araç pazarında oldukça aktif bir dönemdi, toplamda 141,508 adet araç satıldı. Ayrıca, araç fiyatlarında aylık bazda yüzde 2.59’luk bir düşüş yaşandı. Bu dönemde özellikle ikinci el elektrikli …

Satışlar Yükselirken Fiyatlar Yüzde 2,6 Geriledi:  Eylül Verilerine Göre Otomobil Piyasası Hareketlendi

Eylül ayı Türkiye’nin ikinci el binek ve hafif ticari araç pazarında oldukça aktif bir dönemdi, toplamda 141,508 adet araç satıldı. Ayrıca, araç fiyatlarında aylık bazda yüzde 2.59’luk bir düşüş yaşandı. Bu dönemde özellikle ikinci el elektrikli otomobillerin talebi arttı, geçen ay itibariyle 800 adet ikinci el elektrikli otomobil satıldı.

Indicata’nın ikinci el çevrim içi pazar raporundan elde edilen verilere göre, Türkiye ikinci el binek ve hafif ticari araç pazarında Eylül ayında önceki aya kıyasla 17,829 adet daha fazla kurumsal ilan yayınlandı.

Eylül ayında yayınlanan 378,274 kurumsal ilan içerisinde bulunan araçların yüzde 37’sinin (toplamda 141,508 adet) aracın satışı gerçekleşti. Bu satışlar, Ağustos ayına kıyasla yüzde 12 ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4 artış gösterdi.

Elektrikli otomobile talep arttı. Dizel ilk sırada.

Motor türlerine göre değerlendirildiğinde, geçen ayın ikinci el otomobil pazarında en büyük pay 85,017 adetlik satış ile dizel otomobillere aitti. Dizel otomobilleri, 49,152 adetle benzinli otomobiller ve 3,400 adetle de oto gazlı otomobiller takip etti.

Hibrit otomobil satışları 3,139 adetle gerçekleşirken, ikinci el elektrikli otomobillerin satış sayısı ise 800 adet oldu. Geçen yılın eylül ayında ise ikinci el elektrikli otomobil satışları 525 adetti.

En çok tercih edilen segment C oldu.

Geçen ay, binek araç satışlarının yüzde 39.1’i C segmenti araçlar tarafından gerçekleştirildi. Eylül 2022’ye göre, F ve S segment araçların satışları toplam binek araç satışları içindeki paylarını artırdı. Ayrıca, Eylül ayında A, D ve E segment araçların satış payları, Ağustos ayına göre artış gösterdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.