Netflix’in En Yüksek Bütçeli Dizisi The Wticher Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Netflix’in En Yüksek Bütçeli Dizisi The Wticher Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Fantastik yapım severlerin büyük bir iştahla izlediği The Witcher, Netflix’in gelmiş geçmiş en büyük bütçeli dizisi olmasıyla da şöhreti yayıldı. Netflix’te en büyük bütçeye sahip olan bu Witcher efsanesi nedir, gelin hep birlikte göz atalım. 

1. Dizinin Orijinali Aslından Bir Fantastik Kitap Serisi  

Polanyalı yazar Andrzej Sapkowski romanından uyarlama olan yapım ile elbette ilk defa Netflix’te karşılaşanlarınız olmuştur. Oysa The Witcher, serisinin ilk kitabı 1993’de yayınlanmış olan bir canavar avcısı hakkında fantezi tarzında kısa hikaye ve roman serisidir. Bu kitap, diziden önce The Hexer adlı bir filme çevrildikten sonra aynı adla bir dizi olarak yapımlaştırılmıştır. Ayrıca kitap, 3 farklı oyuna uyarlanırken kitabın fantastik karakterleri de oyuncak endüstrisinde oyuncak figürler olarak yerini almış durumda.  

2. Dizinin Görsel Simgesi İle Kitabın Logosu Farklı

 The Witcher kitap serisinde Witcher’ı simgelemek amaçlı kullanılan logo kırmızı renk ağırlıklı olmasıyla ve de görsel olarak dizinin temsili için tasarlanan logodan farklıdır. Orijinal kitabından farklı bir tasarım kullanmak ile seriye güncel bir hareketlilik katmak amaçlanmış olmalı. Her iki logo da dizinin fantastik ve kaotik yapısını çok iyi şekilde resmetmekte. 

3. İnsanüstü Varlık Olan ‘’Witcher’’ Baş Karakter 

Dizinin ilk sezonunda Witcher olarak baş karakter rolünde Geralt of Rivia’yı görüyoruz fakat dizide Witcher’ların varlığından söz edilmesiyle birlikte yaşadıkları dünyada bir Witcher gerçeği olduğunu anlıyoruz. Efsaneye göre Witcher’lar, yaratıklarla savaşmak için çocukluktan itibaren usta bir şekilde kılıç eğitimi alan, simya ve büyü içerikleri ile büyük mutasyonlar geçiren (çalışma ve bedensel modifikasyonlar ile) yaratık avcılarıdır. En belirgin özellikleri kediye benzer gözleri, sırtlarında taşıdıkları 2 uzun kılıç (biri canavarlar, biri insanlar için) ve eğitildikleri okulun bir kolyesidir. Witcher evreninin en ünlü yaratık avcısı ise tabii ki başrolde karşımıza çıkan Rivyalı Geralt’tır. 

4. Cüceler Ve Elflerle Savaşmak Zorunda Kalan İnsan Irkının Hikayesi  

Yaşanılan fantastik dünyada yaşam, elflerin çok uzak diyarlardan gelmesi sonucu üzerinden geçen yüzyıllar sonrasını konu edinilir.Elfler ve Gnomelar ile cüceler düşmanca karşı karşıya gelirler. Süren bu savaş süreci sonrası cüceler kuracakları yaşam alanı olan dağlara doğru kaçarken elfler de ovalarda ve ormanda kalır. İnsan kolonileri ise olaydan çok uzun zaman olan beş yüz yıl sonrasında çıkagelirler ve insan ırkıyla da birçok savaş yaşanır.İnsanlar, kendi ırkları dışındaki herkesle mücadele ederek sonunda savaşı kazanırlar ve diğer ırktan olanları dağlara ya da ücra yerlere sürüklerler. Yaşanan bunca kıyıma rağmen kıtada hala birçok yaratık bulunmaktadır. 

5. Dizinin Fantastik Ana Karakterleri Epey Dikkat Çekici  

 Dizin ana karakterleri şu şekildedir: 

Rivyalı GeraltWitcher olarak kıtada dolaşarak belirli ücretler ve anlaşmalar karşılığında canavarları öldürür. 

Vengerbergli YenneferWitcher ile kaderlerinde birbirlerinin “ruh eşi’’dir. 

Cirilla Fiona Elen RiannonCiri, Eski Kan’ın Çocuğu. Witcher ile kaderleri bağlanacak olan Pavetta ve Duny’nin kızı ve Kraliçe Calanthe’nin torunudur. 

DandelionJaskier olarak da bilinir. Geralt’ın en yakın arkadaşıdır ve gezici şairdir. 

Triss MerigoldGeralt ve Yennefer’ın büyücü dostlarıdır

6. Dizinin Başrol Oyuncu Kodrosu Epey Güçlü 

Yıldız isimleri barındıran dizinin başrol oyuncuları şu şekilde: 

 • Henry Cavill 
 • Freya Allan 
 • Anya Chalotra 
 • Joey Batey 
 • Eamon Farren 
 • MyAnna Buring 
 • Therica Wilson-Read 
 • Mahlesh Jadu 

7. Dizi Birçok Ülkede Çekildi  

The Witcher dizisinin çekimleri Macaristan, Polonya, Kanarya Adaları, La Palma ve La Gomera adalarında gerçekleştirildi. Böylelikle büyük bütçeye sahip bir dizi olmasını birçok ülkede çekilmesinden de anlayabiliyoruz. 

8. İlk Sezon 8 Bölümden Oluşuyor  

The Witcher ‘ın ilk sezonu 8 bölümden oluşmaktadır. Her bölümün kendine ait ismi olmasıyla da dizi ayrıcalıklı yerini korumakta. Gelin bölümlerin isimlerine göz atalım. 

 1. Bölüm – ‘’Sonun Başlangıcı’’
 2. Bölüm –  ‘’Dört Altın’’
 3. Bölüm –  ‘’Hain Dolunay’’
 4. Bölüm –  ‘’Şölenler, Piçler ve Cenazeler’’ 
 5. Bölüm –  ‘’Bastırılmış İstekler’’ 
 6. Bölüm –  ‘’Nadir Türler’’ 
 7. Bölüm –  ‘’Düşüşten Önce’’ 
 8. Bölüm –  ‘’Çok Daha Fazlası’’ 

9. Dizinin 2. Sezonu Pek Yakında

İlk sezonun son bölümünün sürükleyiciliğiyle ‘’Acaba şimdi ne olacak’’ dedirten dizi 2021 yılının ilk aylarında yayınlanacağı duyurulmuştu. Dizi setinde yaşanan korona salgını ve Henry Cavill’ın çekimler esnasında ufak bir kazak geçirmesi sebebiyle çekimine ara verilen dizinin yayın tarihi 2021 son çeyreğine sarkacağı söylentisi var. 

10. Diziye 2.Sezon Yeni İsimlerin Katılacağı Açıklandı

Dizinin merakla beklenen 2. sezonuna katılacağı açıklanan oyuncular şunlar: 

 • Coen rolünde Yasen Atour, 
 • Vereena rolünde Agnes Bjorn, 
 • Lambert rolünde Paul Bullion, 
 • Nivellen rolünde Kristofer Hivju, 
 • Eskel rolünde Thue Ersted Rasmussen, 
 • Lydia rolünde Aisha Fabienne Ross, 
 • Francesca rolünde Mecia Simson 

The Witcher İMDB’de 46 Bin 219 Kişinin Oylama Sayısıyla 8,9 Puana Sahip  

Çekimi için yüksek bütçeler harcanan, değerli oyuncu kadrosuna sahip bir dizi için bundan düşük bir puan elbet beklenemezdi. İkinci sezon da ilk sezon gibi beğeni toplayacak mı hep birlikte göreceğiz. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al