Karantina Günlerinde Mutlaka İzlemeniz Gerek 5 Film

Karantina Günlerinde Mutlaka İzlemeniz Gerek 5 Film

Korona virüsün ülkemizde yaygın alanlarda görüldüğü bu dönemde eve kalmak toplum ve birey sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Pandeminin yayılımını azaltabilmek için yetkililerin sürekli vurguladığı gönüllü karantina uygulamasına toplum olarak önem gösteriyoruz.

Bu süreçte evde kaliteli zaman geçirmek adına bizlerin tercih ettiği birçok yöntem var. Biz, bu yazımızda sizler için izlerken keyifli vakit geçirebileceğiniz 5 yabancı filmi inceledik ve sizler için yorumladık. Gelin hep beraber karantina günlerinde mutlaka izlenmesi gereken bu 5 filme beraber göz atalım.

1. The Pianist (Piyanist)

2002 yapımı olan Piyanist, Polonya radyosunda çalışan Wladyslaw Szpilman’ın gerçek hayat hikayesini konu alıyor. Yahudi bir piyanistin Almanların yaptığı soykırımda hayatta kalma mücadelesinin anlatıldığı bu filmde en çarpıcı nokta, olayların gerçek hayata dayanıyor olmasıyla adeta filmi izlerken yaşıyor hissine kapılmanızdır.

Yönetmen Roman Polanski, birçok insanın hayatının yerle bir olmasının hüznünü ve insanoğlunun eline güç geçtiği takdirde kendi ırkına karşı ne kadar vahşileşebildiğini başarılı bir şekilde işlemiş. Evde kaldığınız günlerde mutlaka izlemenizi öneririz.

2. The Green Mile (Yeşil Yol)

Yeşil Yol, 1999 yılında Stephen King’in aynı isimli romanın beyaz perdeye uyarlanmış halidir. Filmde, bir gardiyan olan Paul Edgecomb’un gözünden o sene gelen ve asla unutamayacağı mahkum Jhon Coffey’in korkutucu cüssesi altındaki merhamete, iyiliğe ve saflığa şahit olacaksınız.

Ön yargılarınızı kıracak bu filmde iyinin ne kadar kötü, kötünün ise ne kadar iyi olabileceğine tanıklık edeceksiniz. İzlerken hem eğlenip hem de hüzünleneceğiniz bu başyapıtı izlemenizi sizlere tavsiye ederiz.

3. 3 Idiot (3 Ahmak)

Kesinlikle izlenmesi gereken, başrollerinde Aamir Khan’ın bulunduğu bir Bollyvood başyapıtı. Ailesinin zoruyla mühendislik fakültesinde okuyan Farhan’ın, fakir bir ailede büyümüş mühendis adayı Raju’nun ve odalarına gelen tuhaf ve zeki çocuk Rancho’nun içerisinde bulundukları okulu ve eğitim sistemini değiştirmeye çalışmalarını konu alır.

Ayrıca, mezun olduktan sonra ortadan kaybolan Rancho’yu bulmaya çalışan Farhan ve Raju ikilisi onun sıra dışı hayat hikayesine şahit olurlar. Güldürürken düşündüren bu kara komedi, eleştirel düşünce yeteneğinize de katkı sağlayacaktır.

4. Léon: The Professional (Sevginin Gücü)

1994 yılında, ülkemizde Sevginin Gücü adıyla yayınlanan film aksiyon-dram türünün en sevilen örneklerinden biridir. Büyük bir duygusal boşluğa sahip, ailesinden haz etmeyen ve kötü alışkanlıklara sahip 12 yaşındaki bir kız çocuğu ile; sürekli evinde spor yapan ve tek aktivitesi insan avlamak olan bir katilin hayatları bir anda kesişir.

Bir trafik kazasında ailesini kaybeden Mathilda suikastçı Leon’dan intikamını almasını ister. Leon ise Mathilda’ya tetikçiliği öğretmeye karar verir. Öğretmen öğrenci ilişkisinin işlendiği fimde ikilinin kurduğu sıcak bağ filme sürükleyicilik katan en büyük etmendir. Birbirlerini tamamlayan bu ikilinin hikayesini izlemenizi tavsiye ederiz.

5. Seven (Yedi)

Sessiz, titiz ve pratik düşünce ile çalışmayı kendisine prensip edinen cinayet büro amiri William Somerset 7 ölümcül günahtan esinlenilerek gerçekleştirilen bir dizi seri cinayeti çözmek adına cinayet büro’ya yeni atanan genç dedektif David Mills ile tanışır.

Hristiyanlık inancına göre en büyük günahlar olan kibir, aç gözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, bozgunculuk ve tembellik esaslarına dayanan cinayetler işleyerek dünyayı daha yaşanılabilir bir yer kılmayı kendine amaç edinmiş ruh hastası bir katili yakalamaya çalışan bu ikilinin serüvenini anlatan 1995 yapımı bu film kesinlikle karantina günlerinizin bir parçası olmalı.

Karantina günlerinde anlamlı zamanlar geçirmeniz için bu 5 filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyoruz. Daha fazla film ve dizi tavsiyesi için Dizi & Film kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, izlediğiniz diğer filmleri bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.