Kırmızı Oda Dizisi Oyuncuları ve Kırmızı Oda’nın Gerçek Hikayesi

Kırmızı Oda Dizisi Oyuncuları ve Kırmızı Oda’nın Gerçek Hikayesi

Yayınlandığı ilk günden beri Kırmızı Oda dizisi, konusu ve oyuncuları ile dikkat çekiyor ve Kırmızı Oda’nın hangi kitaptan uyarlandığı, Kırmızı Odadaki karakterlerin gerçek hayat hikayeleri merak konusu oluyor. Peki Kırmızı Oda dizisi neden bu kadar ilgi çekti? Kırmızı Oda ile dizi sektöründe yeni bir açılım yapıldı, Kırmızı Oda gibi toplumda hem bireysel hem de toplumsal farkındalık kazandıracak dizilerin artması en büyük temennim.

Bizim toplumumuzda terapiye gitme ihtiyacı çok yükseksen terapiye giden/gidebilen kişi sayısı oldukça düşük. Bunda hem ekonomik güçlükler hem de psikolojik destek almaya karşı ön yargının etkisi çok büyük. Kırmızı Oda dizisi bugün yaşadığımız olayların çocukluğumuzun yansımaları olduğunu gösteriyor. Bu hem kendimizi hem de diğer insanları anlamak açısından önemli. En önemli ise sağlıklı çocuklar yetiştirmek çocuklarımıza gerekli sevgi, ilgi, özen ve rehberliği göstermenin öneminin farkına varmak.

Şimdi Kırmızı Oda dizisi ile ilgili merak edilenleri cevaplayacağım. Kırmızı Oda dizisini ilk keşfettiğimde, dizinin Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitaplarından uyarladığını öğrendiğim an tüm kitaplarını aldım ve bir soluk da okudum. Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitapları verdiği mesajlar yarattığı farkındalık kadar da etkileyici sade ve sürükleyici. Peki Kırmızı Oda dizisi oyuncuları kimler ve Kırmızı oda dizisi karakterlerinin gerçek hikayeleri hangi kitaplarda anlatılıyor.

Kırmızı Oda Dizisi Hangi Kitaptan Uyarlanıyor

Kırmızı Oda dizisi tek bir kitaptan uyarlanmıyor. Kırmızı Oda, Gülseren Budayıcıoğlu’nun farklı kitaplarından uyarlanıyor. Bu kitaplar Madalyonun İçi, Günahın Üç Rengi, Camdaki Kız Hayata Dön kitaplarından. Henüz Kral Kaybederse kitabından bir uyarlama olmadı ama belki dizinin ilerleyen bölümlerinden olabilir.

Kırmızı Oda Dizisi Oyuncuları

Kırmızı Oda Doktor Hanım, Binnur Kaya

Kırmızı Oda dizisinde Binnur Kaya, Gülseren Budayıcıoğlu’nu canlandırıyor. Eğer Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitaplarını okumuşsanız Binnur Kaya’nın hayat verdiği Doktor Hanım rolünü ne kadar özümsediğini görebilirsiniz.

Kırmızı Oda Nazlı Kimdir?

Kırmızı Oda dizisine son dahil olan isimlerden birisi Nazlı, Nazlı karakterine Pınar Deniz hayat veriyor. Nazlı ve Recai birbirleriyle sosyo-kültürel açıdan çok uyumsuz bir çift, Recai Nazlı’dan ayrılmak istiyor ama Nazlı ilişkiye bağımlı hale gelmiş terk edilme acısını ölmekle bir tutuyor. İlerleyen bölümlerde Nazlı’nın terk edilme acısından öte sevgisizlik ve değersizlik duygularından kaynaklan bağımlığını daha iyi göreceğiz.

Kırmızı Oda Nazlı karakterinin hikayesi Gülseren Budayıcoğlu’nu Camdaki Kız kitabından uyarlanıyor. Kırmızı Oda’nın Nazlı ve Recai’si Camdaki Kız kitabının Nalan ve Hayri’si aslında. Kırmızı Oda dizisinde Nazlı’ın hikayesi temel korkular ve ilişkideki bağımlığın altında yatan kök duygular aynı olsa da Camdaki Kız kitabına göre daha farklı kurgulanmış. Kırmızı Oda Nazlı’nın gerçek hikayesini merak ediyorsanız Gülseren Budayıcıoğlu’nun Camdaki Kız kitabını okuyabilirsiniz.

Kırmızı Oda Delikanlı Sadi Kimdir?

Kırmızı Oda dizisine sonradan dahil olan Erkan Petekkaya’nın canlandırdığı delikanlı Sadi karakteri hikayesi Madalyonun İçi kitabından uyarlanıyor. Sadi çok sempatik, iyi yürekli ama biraz karanlık işlere bulaşmış bir adam. Madalyonun İçi Kitabında Panik atak ile gelen Yaşar Bey’in hikayesi ile örtüşüyor hastalığı ve doktor hanımla arasında geçen diyaloglar açısından fakat dizideki Sadi’nin hikâye kurgusu kitaptakinden biraz daha farklı ilerliyor.

Kırmızı Oda Taciz Mağduru Kumru Kimdir?

Kırmızı Oda Kumru’nun hikayesi ile çocuk istismarına dikkat çekiyor çocuk istismarının çocukta yarattığı hisleri ve geleceğine etkilerini çok güzel ifade ediyor. Kırmızı Oda Kumru’nun hikayesi Gülseren Budayıcıoğlu’nun hiçbir kitabında geçmiyor ama bu gerçek bir hikaye olmadığı anlamına gelmiyor kitaplarda yer verilmemiş bir çok hikaye vardır muhakkak Gülseren Budayıcıoğlu’nun terapi deneyimlerinde. Kumru karakterine harika oyunculuğu ile Aslıhan Gürbüz hayat veriyor.

Kırmızı Oda Çocuk Gelin Selvi Kimdir?

Kırmızı Oda dizisizindeki çocuk gelin Selvi’nin hikayesi, Sezen Aksu’nun “Ünzile” şarkısı ile yüreklerimize işledi. Kırmızı Oda da Selvi karakterine Selma Keçik hayat verdi. 15 yaşında evlenip İstanbul’a gelen Selvi 35 yıl hiç yaşadığı evden dışarı çıkmamış. Selvi ile Kırmızı Oda da ülkemizin halen kanayan yarası olan çocuk gelinlerin dramına şahit olduk. Kırmızı Oda da Selvi’nin hikayesine Gülseren Budayıcıoğlu’nun hiçbir kitabında rastlamadım, kitaba alınmamış hikayelerden birisi olması muhtemel.

Kırmızı Oda Boncuk Kimdir?

Kırmızı Odada Boncuk karakterine Burcu Biricik hayat veriyor ve bu karakteri mükemmel oynuyor. Kırmızı Oda da Boncuk’un hikayesi Madalyonun İçi Kitabında kısa bir bölümde geçiyor. Kırmızı Oda Boncuk, Madalyonun İçi kitabındaki Hollanda’da yaşayan Emine karakteri. Kitapta Emine’nin hikayesine tek seans olarak yer verilmiş yine kitaptaki şizofreni hasta Rezzan’ın hikayesi için ayrılmış bir bölümün küçük bir parçasında. Boncuk’un hikayesine Kırmızı Oda dizisinde kitaptan daha detaylı yer veriliyor.

Kırmızı Oda Garip Kimdir?

Kırmızı Oda Garip Karakterini Celil Nalçakan canlandırdı. Galip’in hikayesine Gülseren Budayıcıoğlu’nun Madalyo’nun içi kitabında yer verilmiş. Kırmızı Oda’nın ilk bölümlerindeki hikayelerde uyarlandığı kitaptaki hikaye ile aynı isimler veriliyordu. Garipte Madalyonun İçi kitabında Garip olarak anılıyor. Kırmızı Oda Garip hayatı Madalyonun İçi kitabı, Tahtını Çaldıran Adam kısmında geçiyor. Garip’in yaşam hikayesi dizi ile kitapla örtüşüyor ama kitapta Menekşe’nin sona yer verilmemiş.

Kırmızı Oda Meliha Kimdir?

Kırmızı Oda da Meliha karakteri Gülseren Budayıcıoğlu’nun Günahın Üç Rengi kitabından uyarlanmış. Meliha karakterini Evrim Alasya canlandırdı. Meliha karakterinin yaşadığı trajediyi performansı ile Evrim Alasya bize derinden hissettirdi. Meliha’nın öyküsü kitapta “Fahişeliğin Rengi Kırmızı” bölümünde anlatılıyor. Kırmızı Oda Meliha’nın hikayesi kitapla hemen hemen paralel gitti. Kırmızı Oda dizisinde Meliha ile birlikte ‘suçluluk duygusu’nun derin izlerine ve ilerleyen yaşlarımızdaki etkisine tanıklık ettik.

Kırmızı Oda Melek Kimdir?

Kırmızı Oda Melek karakterine Nilsu Yılmaz hayat verdi. Kırmızı Oda da Melek, Meliha’ın kızı ve hikayesi kitapla kısmen paralel gitti. Kırmızı Oda Melek’in hikayesi de yine Günahın Üç Rengi kitabında “Fahişeliğin Rengi Kırmızı” bölümünde anlatılıyor.

Kırmızı Oda Alya Kimdir?

Kırmızı Oda’nın en dikkat çeken ve izleyicileri ekrana kilitleyen karakterlerden birisi hiç şüphesiz Alya idi. Alya karakterine hayat veren Melisa Sözen’in oyunculuğu da en az hikaye kadar bu durumda etkiliydi. Kırmızı Oda’da Alya karakteri Gülseren Budayıcıoğlu’nun Hayata Dön kitabındaki Ala karakteri ve İstanbullu Gelin dizisinde Süreyya ve Faruk’un kızı Alya. Fakat İstanbullu Gelin ile Hayata Dön kitabındaki Süreyya ve Faruk karakterinin kitaptaki kurgu ile hiç ilgisi yok. Ala’nın, Süreyya ve Faruk’un gerçek hikayesi Hayata Dön kitabı ile paralel olarak Kırmızı Oda da verildi.

Kırmızı Oda dizisinin ilerleyen bölümlerinde Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitaplarından hangi karakterlere yer verileceği merak konusu çünkü kitaplarda gerçekten çok ilginç gerçek hikayeler var. Dizi-Film izlemek güzel ama okumak apayrı bir keyif eğer Kırmızı Oda sizin de ilginizi çekiyorsa Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitaplarını mutlaka okumalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.