Nasıl Beslenmeli? Beslenme Takvimi Oluşturmak İçin 7 Tavsiye

06.05.2021
Nasıl Beslenmeli? Beslenme Takvimi Oluşturmak İçin 7 Tavsiye

Sağlıklı beslenmek için öncelikle hazır gıdalardan ve çeşitli abur cuburlardan uzak durmanız gerekiyor. Nasıl beslenmeli konusunda bir tavsiyeye ihtiyaç duyuyorsanız sizler için aşağıda beslenme takvimi oluştururken dikkat etmeniz gereken şeylerden bahsettim. Dilerseniz hızlı bir şekilde beslenme takvimi oluşturmak için tavsiyeler ve nasıl beslenmeliyim sorusunun cevabına geçelim…

1. Ne Pişirilmeli

Katkılı işlenmiş gıdaları ve hazır yiyecekleri unutun ne yediğinizi bilebilmek için kolay malzemeleri bir araya getirip kendi yemeğinizi kendiniz hazırlayın başarılı olmak için damak zevkine sahip çok iyi bir aşçı olmanız gerekmiyor işe temel bazı yemeklerle başlayın ve her tür malzemeyi değerlendirin.

2. Önce Güvenlik

Mutfağınızda olası bir gıda zehirlenmesini önlemek için çiğ ve pişmiş yiyecekleri ayrı ayrı muhafaza edin çiğ eti buzdolabında pişmiş etin bulunduğu rafın altında muhafaza edin ve her iki et için ayrı kesme tahtası ve bıçak kullanın çiğ etle temas ettikten sonra daima ellerinizi yıkayın artan yemekleri buzdolabında saklayın ve 2 günden fazla bekletmeyin.

3. Dondurma Şekli

Gıdaları dondurmak onları güvenli bir biçimde muhafaza etmenin en ekonomik zaman kazandırıcı yöntemidir marketten satın aldığınız donmuş gıdaları olabildiğince çabuk dondurucun uza yerleştirin pişmiş ve artan yemeklerin dondurmadan önce soğumalarını bekleyin (dondurucuya sıcak yemek koymak dondurucunun genel ısısının yükselmesine neden olacaktır.) dondurucunun yanmasını ve farklı yemek türlerinin birbirinden etkilenmelerini engellemek için yiyecekleri dondurucu poşetlerin eserin kullanmadan önce yiyeceklerin buzunun tamamen çözülmesini bekleyin ve çözülen yemekleri asla yeniden dondurma yayın.

4. Faydalı Tahıllar

Arpa buğday mısır gibi tam tahıllı lar tanecikleri bozulmamış işlenmiş ve bu nedenle besin değerlerini muhafaza eden taneli gıdalar Iğdır kepekli gıdalarda besin değerlerini muhafaza ederler ancak posa ve içerik değerlerini arttırmak için öğütürler. Tam tahılların glisemik indeksi düşüktür ama kepekli gıdalarda tam tahıllılar da iyi seçimlerdir ve beyaz unla üretilen %66 oranında daha az lifli ürünleri tercih edilmelidir.

5. Hayat Ekmeği

Ekmek seçimlerinizi çeşitlendirilir dilimli somun ekmeğin yanı sıra değişiklik için çavdar ekmeğini Zeytinli ceviz ekmeği zeytinyağlı beyaz ekmeği de tüketin ekmek birçok insan içine az yağlı içeriği ile iyi bir karbonhidrat kaynağıdır birçok ekmek çeşidi vardır ve bunlar arasında tam tahıllardan ve kepekli undan yapılanlar beyaz undan yapılanlara kıyasla daha iyi bir seçenektir..

6. Krakerleri Tercih Etmek

Kraterler ekmeği iyi bir alternatif oluştururlar buğday içermeyen krakerler özellikle buğday alerjisi olanlar için ekmeğin yerini tutabilir yulaf kurabiyeleri lif açısından zengindir ve peynirle çok iyi gittiği gibi çorbanın lezzeti bir eşlikçisi dir pirinç kurabiyeleri gluten arpa buğday çavdar ve yulaf da bulunan bir protein içermez sağlıklı bir atıştırma için süzme peynir ve domates dilimleri ile idealidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.