Mitolojide Geçen Benzersiz Özelliklere Sahip 12 Olimpos Tanrısı

Mitolojide Geçen Benzersiz Özelliklere Sahip 12 Olimpos Tanrısı

Eski yunan dinin temelini oluşturan yunan mitolojileri, ayrı görevleri ve farklı özelliklere sahip tanrıları, kahramanları anlatmaktadır. Olimposlular olarak adlandırılan 12 tanrının dünyayı yöneten tanrılar olduğuna inanılır bu nedenle 12 sayısı uğurlu 13 sayısı ise uğursuz olarak kabul edilmektedir. Film ve dizilere konu olan ve  mitolojik hikayelerde geçen 12 olimpos tanrısı kimlerdir hangi özelliklere sahiptir genel bir bakış atalım.

1. Zeus

Mitolojiye göre tanrıların kralı ve olimposluların lideridir. Eşi ve aynı zamanda kız kardeşi kraliçe Hera ile evlidir. Göğü ve şimşekleri kontrol edebilme gücüne sahip olan Zeus, gücünün simgesi olarak yanında bir kartal taşır. Erkek kardeşleri Poseidon ve Hades tir. Zaman tanrısı olan Kronos’un oğlu olan Zeus, eski Roma döneminde  Jüpiter olarak da anılmaktadır.

2. Poseidon

Zeus’un kardeşi olan Poseidon mitolojide deniz ve okyanusların yönetmekle sorumlu olan tanrı olarak geçer. Suyu kontrol edebilme ile bilinen Poseidon gücünün göstergesi olarak elinde 3 başlı mızrak taşır. Eski Roma döneminde ve Yunanlılar tarafından Neptün olarak da adlandırılmıştır. Deniz dibi tanrıçası olan Amphitrite ile evlidir.

3. Hades

Mitolojide, ölülere hükmeden yeraltı tanrısı olan Hades, yalnızlığı seven, yaşayan dünyaya ilgi duymayan ancak kötü birisi olmayan tanrı olarak bilinmektedir. Romalılar ve Yunanlar tarafından Plüton olarak da adlandırılmıştır. Eşleri Demeter ve Zeus’un kızı olan Persefone dur.

4. Hera

Roma inanışında Juno olarak bilinen Hera, olimpos kraliçesidir. Evlilik ve doğum tanrısı olarak bilinmektedir bu nedenle doğum yapan kadınların ve eviliklerin koruyucusudur. Mitolojide en cesur ve en güçlü tanrıça olarak geçmektedir.

5. Afrodit

Zaman tanrısı Kronos babasını tahttan indirirken cinsel organını keser, kesilen organ denize düşerek köpürür böylelikle Afrodit doğar. Mitolojide Afrodit güzellik ve aşk tanrıçası olarak geçmektedir. Afrodit Venüs olarak da adlandırılır ve oğlu Erostur(evet insanların birbirine aşık olması için ok atan çocuk).

6. Athena

Yunan mitolojisinde zeka ve barış tanrıçası olarak geçen Athenanın sembolü zeytin dalı ve baykuştur. Romalılar tarafından Minerva olarak da bilinmektedir. Babası Zeus tur. Athena zamanla barış tanrıçasından, stratejik bir savaş tanrısına dönüşmüştür. Yunan mitolojisine göre birçok savaş kahramanına yardım ettiği söylenmektedir.

7. Apollon

Mitolojide güneşin ve sanatın tanrısı olarak geçen Apollon, Zeus’un oğlu olup Artemisin ikiz kardeşi olarak geçmektedir. Kehanet yapan ve bu yeteneğini diğer tanrılarada transfer edebilmesi ile bilinmektedir. Eşi Kassandra dır.

8. Artemise

Apollo’nun ikiz kız kardeşi vahşi doğa ve ay tanrıçası olarak bilinen Artemis, Roma’da Diana olarak tanınmaktadır. Apollonun doğumunda annesine yardım eden Artemis, annesinin çektiği acıyı görüp bakire kalmaya yemin etmiş ve evlenmemiştir. Aresin arkadaşıdır.

9. Hermes

Antik yunan mitolojisinde Hermes, tanrıların habercisi olarak geçmektedir. Çok kurnaz ve sinsi olan Hermes ticarette iyidir. Zeus’un oğlu olan Hermes merkür olarak da bilinmektedir. Önemli görevlerinden biri de ruhları yer altı dünyasına götürmektir.

10. Dionysos

Roma döneminde Bacchus olarak da bilinen olimposa dışarıdan katılan son tanrıdır. Zeus ve ölümlü bir insan olan Semelenin oğludur. Mitolojide şarap ve bereket tanrısı olarak geçen Dionysos’un eşi Athamas dır.

11. Hephaistos

Güzellik tanrıçası Afrodit’in eşi olan, Zeus ve Hera’ nın tek başına doğurduğu oğludur. Tanrılar ve tanrıların seçtiği kahramanlar için demircilik ile uğraşarak silahlar, ekipmanlar yapan tanrı olarak bilinir. Silahlar üreten ateş tanrısıdır.

12. Ares

Zeus ve Hera’nın oğlu olan Ares, savaş tanrısıdır. Barış tanrıçası olarak bilinen Athenanın zıddıdır. Romalılar tarafından “Mars” olarak da bilinir.

ETİKETLER: Mitoloji, Olimpos, Tanrı, Tanrılar
YAZAR BİLGİSİ
Ayşenur Yalçın
Güzel yazmak, iyi düşünmek demektir. Hobi olarak başladığım bu yolculukta adım adım iyiye, daha iyiye gitmeyi planlıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.