Tatildeyken Bitkileri / Çiçekleri Sulama

Tatildeyken Bitkileri / Çiçekleri Sulama

Eğer tatile çıkmayı düşünüyorsanız kesinlikle evdeki çiçeklerinizin sorumluluğunun size ait olduğunu unutmamanız gerekir. Bitkilerinizi aldıktan sonra bakarsınız emek verirsiniz ve çaba gösterirsiniz. Ancak, tatile gideceğiniz zaman bazen unutkanlıktan bazen de telaştan geride bıraktığınız bitkileri unutabilirsiniz.

Bunun için aşağıda verdiğimiz otomatik çiçek sulama formüllerini şimdiden uygulamanızı tavsiye ederim. Ayrıca eğer henüz güzel bir bitkiye sahip değilseniz çiçek sepeti ile veya herhangi bir site ile hemen bir tane edinmenizi öneriyorum. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan evde bir süre bakamayacağınız bitkilere otomatik bir sistem (DIY) nasıl oluşturursunuz hemen ona geçelim.

1. Cam Şişe Çözümü

Evinizde kullandığınız herhangi bir şarap, su veya meyve suyu cam şişesi varsa kesinlikle ilk olarak bu çözümü uygulamalısınız. Cam şişelerin bitkilerinize herhangi bir zararı olmayacağı gibi sizden çok daha dikkatli hareket ederler. Bitkilerinize gerektiğinden fazla tu takviyesi yapmazlar ve içinde ki su ısıları da toprakla bağlantılı olduğundan oldukça ılıktır.

2. Lavabo / Küvet Çözümü

Lavabo / Küvet listemizin en uzun süreli seyahatinizi sağlayacak tek çözümü. Ayrıca oldukça işlevsel, evinizdeki lavabo veya küvetinizin giderini tıkayın ve içerisini saksıların yarısına gelecek şekilde su ile doldurun. Devamında bitkilerinizi içerisine koyun ve seyahat hazırlık planlarınıza devam edin.

3. Damıtma Sistemi Çözümü

Damıtma sistemi çok daha az su gerektiren bitkiler için en ideal yöntemlerden birisidir. Bir kova’ya istediğiniz kadar su doldurun ve içerisine pamuk ipler sarkıtın (bitki sayısına göre) daha sonra bu ipleri kovadan direk olarak saksılarınızın içerisinde toprağın hemen üstüne bırakın. Ayrıca, kovanın saksılardan daha yüksek bir yerde olmasına özen gösterin.

4. Plastik Su Şişesi Çözümü

Su şişelerinden sadece insanlar su içebilir diye bir kaide yok bitkilerde gayet içebiliyor. Bu sistem çok uzun süreli idare edilebilir olmamasına rağmen, yöntem kurulumu ve yeniden kullanımı en kolay çözümlerden biridir. Bu yöntemi kullanmak için bitki boyutunuza göre bir şişe ayarlayın ve altına yaklaşık olarak 3 tane delik açın. Devamında su şişesini toprağa gömün ve içerisine su doldurun.

5. Bitki Tabağı Çözümü

Bu yöntemi zaten hali hazır her bitki yetiştiricisi kullanıyor olsa da biz listemize eklemekten çekinmedik. Her ne kadar uzun vadede idare edebilecek bir yöntem olmasa da kısa süreli idare edebilecek en basit formül. Bu çözümü uygulamak için tek yapmanız gereken şey bitkilerinizin altında ki tabakları daha büyükleri ile değiştirmek olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.